57176

Három versenyző, egy tanár a pozsonyi gimnáziumból, egy verseny és egy életre szóló élmény – Gloria Victis!

Október 21-23-án került sor Budapesten a Rákóczi Szövetség által megszervezett, már hónapokkal ezelőtt megkezdett Kárpát-medencei történelmi vetélkedő megkoronázására, az „élő” fordulóra. Több mint 200 csapat indult a tavalyi iskolaév végén a magyar történelmet az őstörténettől az államalapításig felölelő versenyen, melynek első fordulója levelezős formában folyt. Budapestre azonban csak 60 csapat jutott el, hogy élesben is megmérettesse magát. A középdöntő tesztlapját 22-én mind a 60 csapat kitöltötte, s az eredmény alapján versenyezhetett másnap a 10 legjobb csapat a szóbeli döntőben – célunk egy volt: bejutni az első 5 helyezett közé, akik nyereménye nem más, mint egy erdélyi jutalomkirándulás.

A szervezők gondosan válogatták össze a versenyen kívül eső programokat is, melyek színesebbé tették a Budapesten töltött három napot. Érkezésünk estéjén a Nemzeti Színházban megtekintettük a János Vitéz című darabot. 22-én, csütörtökön pedig az 1956-os megemlékezés keretén belül részt vettünk a Budapesti Műszaki Egyetem Aulájában tartott ünnepségen, illetve a fáklyás meneten, mely hagyományosan a BME főépületétől indul, s a rakparton végighaladó tömeg a Bem téren koszorúzással zárja a megemlékezést. Az esti program a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok koncertje volt. Mi kicsit továbbszőttük a szervezők által kínált programot, és csapatunkkal részt vettünk az Állami Népi Együttes Hagyományok Házában tartott Magyar rapszódia c. előadásán – s az esténk ezzel még nem ért véget: népi táncházban raktuk fel az i-re a pontot! Ezáltal megállapíthatom, hogy hihetetlenül bőséges és tartalmas három napban volt részünk!

Haják Norbert (II.A), Molnár András (IV.B) és jómagam, Kováts Orsolya Sára (IV.B) képviseltük iskolánkat, a pozsonyi magyar gimnáziumot ezen a többnapos rendezvényen és versenyen. Kulcsár Mónika tanárnő felkészítésének köszönhetően mire megkezdtük a döntőt, az egészséges drukkon kívül más félsz nem volt bennünk – csupán a tudás magabiztossága, s ezáltal kijelenthetem, hogy az egész versenyt nagyon élveztük. Büszkék vagyunk egymásra, ugyanis az első hely eléréséhez mind a négy csapattag százszázalékosan kellett (negyedik bizony a tanárnő). Már tudjuk – megérte a rengeteg tanulás és készülés, ugyanis egy izgalmas vetélkedő felér 100 jutalomkirándulással is!

A pozsonyi diákokKulcsár Mónika tanárnővelŐrzik a lángot


Selyés sikerek a budapesti történelmi vetélkedőn
Az anyaországi középiskolák mellett nagy számban, és általában szép sikerekkel szerepelnek felvidéki iskolák is, többek között a Selye János Gimnázium csapatai. Büszkék vagyunk arra, hogy az általában nagyon szoros és kiegyenlített mezőnyben mindig sikerül egy-két csapatnak bekerülnie a tízes döntőbe.

Az áprilisban meghirdetett első fordulóból mind a négy csapatunk sikeresen jutott tovább az októberi középdöntőbe, ahova a legjobb 60 csapatot hívták meg. Jellemző, hogy az első és a hatvanadik csapat közt alig 8 pont volt a különbség. Diákjaink kifejezetten jól szerepeltek: Fiala Tamás, Balog Péter, Nagy Bence Attila a mezőny első felében foglalt helyet, Dóczé Sándor Efraim, Elek Fanni Mária és Kis Kata Zsófia alig csúszott le a döntőről (14. helyen végeztek, 3 ponttal elmaradva a későbbi döntőbeli győztestől), de az Adouki Flóra Anna, Bozsaky Gábor, Sánta Norbert trió a döntőben negyedik, a Šiška Dávid, Rancsó Dorottya, Fehér Ákos trió pedig az ötödik helyen végzett. E két csapat jutalma a könyveken kívül egy erdélyi út lesz, amely majd a tavasz folyamán valósul meg, amelyen felkészítő tanáruk, Deák Irén tanárnő is útitársuk lesz.

A történelmi vetélkedővel szinte párhuzamosan zajlott az irodalmi-történelmi esszépályázat kiértékelése is. Nagy örömünkre diákjaink erre is pályáztak, s a kiértékelésen jelen is voltak. Glofák Viktória, Bozsaky Gábor, Rancsó Máté, Adouki Flóra Anna és Rancsó Dorottya munkáiért izgulhattunk, s nem is eredménytelenül. Dorottya munkájával egy harmadik helyezést érdemelt ki a zsűritől.

Kováts Orsolya Sára, Elek József Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”45434,56917,56802,56666,56528,56388 ,56326,56113,56022″}
A Selye Gimnázium népes csapataKomáromiak a felvonulók közöttA versenyen