Az alapiskola alsós diákjai fellépés közben (Fotó: Pásztor Péter/Felivdék.ma)

Az adventi időszakban a legtöbb oktatási intézményben különféle műsorokkal színesítik a tanítási órák menetét. A lévai Juhász Gyula Alapiskola alsó tagozatos tanulói e hetekben a népi hagyományokat, őseink szokásait elevenítik fel. Az iskola berkeiben feléled a lucázás, a regölés, valamint a betlehemezés is.

„Hosszú ideje szervezzük a karácsonyváró rendezvényeinket. Ennek része a kézműves-foglalkozások, valamint az adventi időszak népszokásainak felelevenítése” – kezdte a Felvidék.ma tájékoztatását Andruska Csilla, a járási székhely egyetlen magyar alapiskolájának igazgatója.

Lucázás az iskola folyosóján (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Mint hozzátette: a programsorozat a Mikulás-rendezvénnyel kezdődik.  Ekkor a gyerekek saját kezűleg készített díszekkel díszítik fel az iskola karácsonyfáját.

Természetes alapanyagú, idén méhviaszdíszekkel, valamint mézeskaláccsal és pattogatott kukoricából fűzött lánccal ékesítették a folyosón elhelyezett fenyőfát.

Az ajándékozás örömére tanítanak 

„A karácsonyi időszakban próbáljuk a tanulóinkat rávezetni, hogy ajándékozni jó, az ajándékozás örömét adjuk át nekik. Ezt szolgálja a Gyermekek a gyermekekért jótékonysági akciónk is” – fogalmazott az intézmény vezetője. Kárpátaljai családoknak és gyermekeknek gyűjtenek ebben az időszakban.

A Rákóczi Szövetség ösztöndíjátadásán is bemutatták az elsajátított népszokást (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Az adományokat Nt. Kassai Gyula, a Lévai Református Egyházközség lelkésze, a Barsi Református Egyházmegye esperese célirányosan juttatja el a kárpátaljai református egyházközségeknek, ahol elosztják a rászoruló családok között. Idén több mint hetven doboznyi adományt gyűjtöttek össze Léván.

Mint kifejtette:

az iskolai program fontos része a hagyományőrzés, ezért a karácsonyváró alkalmakat is ennek a szellemében tartjuk meg.

Az alsó tagozatos tanulók a délutáni napközis foglalkozások során hagyományőrzést is folytatnak, népi mondókákat, verseket, dalokat, gyermekjátékokat tanulnak.

Felelevenednek a karácsonyváró népszokások 

A karácsonyváró programok december 13-án, Luca napján kezdődnek. A lévai oktatási intézmény immár többedik alkalommal volt a helyszíne a Rákóczi Szövetség magyar iskolaválasztási programja felvidéki körútja zárásának. Idén is ünnepi alkalom részeként léptek fel a Luca-naphoz kötődő népszokásokkal.

Tiszta forrásra alapozva (Fotó: Ifj. Andruska Csilla)

Az elsősök aznap az alsó tagozat minden osztályába ellátogatnak a lucázással. A felső tagozatosakat a folyosón köszöntötték. A jutalmuk szintúgy a néphagyományokhoz kötődik: kaláccsal, dióval, szárított gyümölccsel jutalmazzák a legkisebbeket.

Tiszta forrásból merítkezünk, fontosnak tartjuk a hagyományápolást

–  szögezte le Andruska Csilla.

December utolsó tanítási hetében a másodikosok regöléssel készülnek. A gyermekek népviseletbe öltözve énekelnek és szavalnak. A hét utolsó tanítási napján betlehemezéssel zárul a karácsonyváró alkalmak sora a Juhász Gyula Alapiskolában.

Betlehemezés (Fotó: Ifj. Andruska Csilla)

Az iskola tanulói nem csupán a saját intézményeikben mutatják be a mára már feledésbe merült szokásokat. Ellátogatnak a szomszédos Eszterlánc Óvodába, valamint a Czeglédi Péter Református Gimnáziumba.

A téli szünet után hagyományos módon köszöntik az új évet. Természetesen a karácsonyi népszokások felelevenítése mellett a tavaszköszöntő, valamint a húsvéti ünnepkörhöz kötődő szokásokat is éltetik.