A napokban Felvidék-szerte megemlékezéseket tartanak az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából. Településeinken a márciusi ifjak és a szabadságharc hősei előtt tisztelgünk koszorúinkkal és virágcsokrainkkal.

Az alábbiakban összegyűjtöttük az egyes felvidéki események lencsevégre kapott mozzanatait.  A megemlékezésekről szóló cikkünk ITT olvasható.

Komáromban Az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulója alkalmából a város felkérésére már a hét folyamán előadásokat tartottak a Duna Menti Múzeum történészei alap- és középiskolás tanulóinak 1848/49 komáromi eseményeivel, Klapka életével és az erőd történetével kapcsolatban. Szalai Erika fotói a megemlékezésről.

***

Kokárdával a szívük felett gyűltek össze az ünneplő közösség Csallóköz szívében, Dunaszerdahelyen, az 1848-49-es emlékműnél, hogy megemlékezzenek a forradalom és szabadságharc évfordulójáról és hőseiről. A közös ünnepen ne csak tisztelegjünk a hősök előtt, hanem jelenlétünkkel erősítsük az együvé tartozás érzését! Nagy Attila felvételei.

***

Koszorúzási ünnepségen egybekötve emlékeztek meg az 1848-as forradalom és szabadságharc hőseiről Nagymegyeren Nagy Rátz József, egykori nagymegyeri jegyző síremlékénél a református temetőben. Soóky Marián, polgármester ünnepi beszédében kihangsúlyozta, olyan nehéz idő vár ránk, amelyek próbára fognak tenni mindannyiunkat, tehát fel kell nőni egy még nehezebb feladathoz.  Barczi Dániel felvételei.

***

Vándorkiállítással egybekötött megemlékezést tartottak Illésházán a magyar szabadságharc és forradalom 175. évfordulója alkalmából. A megemlékezésen a helyi Csemadok Alapszervezet nevében Hideghéthy Adrián mutatta be a  a Szövetség a Közös Célokért társulás Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából létrehozott „Ahogy Petőfi szeretett…” című vándorkiállítást. Hideghéthy Adrián fotói.

***

Nagyfödémesen a Csemadok irodalmi körének tagjai a kultúrházban a „Tisztelet a hősöknek” című előadással emlékeztek meg a sorsfordító eseményekről. A Borsos Mihály Alapiskola Irodalmi Színpada mutatta be „Csepp a tenger ellen” című műsorát. Ezt követően a helyi temetőben a két 1848-as honvéd, Méhes Károly és Takács János sírhalmánál  helyezték el  az emlékezés koszorúit. Száraz Erzsébet – Csemadok felvételek.

***

Március 15-én Léván, a lévai magyar közösség hagyományosan a nagysallói csata köztemetőben lévő emlékművénél kezdte az idei megemlékezését is. A Csemadok Lévai Alapszervezete az este folyamán a közösségi térként működő zsinagógában szervezett ünnepi műsort, ahol Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó ünnepi beszédében kifejtette, ma azt is ünnepeljük, hogy van még magyar szó Léván. Pásztor Péter felvételei.

***

Szőgyénben a Szőgyén Öröksége Társulás felhívta a helyi és a régióbeli közösségeket, hogy együtt emlékezzenek 175 év távlatából a Csongrády Lajos Alapiskolában és az iskola udvarán elhelyezett Görgei Artúr-szobornál. A tanintézmény irodalomkedvelő tanulói előadták a „Petőfi 200” című jelenetet, míg a Szőgyéni Dalkör katonadalokat énekelt.

Köbölkúton a megemlékezés ünnepi szónoka Sztruhár Izrael Diána, a Csemadok Érsekújvári Területi Választmányának elnöke, volt,  aki a gyerekek és a fiatalok „nyelvén” idézte vissza a magyar történelem jeles eseményét. Berényi Kornélia felvételei.

***

Losoncon a Csemadok Nógrádi Területi Választmánya koordinálásában zajlottak az események, melyeket az 52. Kármán Napok keretében valósítottak meg. Március 14-én a Városi Apolló Moziban volt az ünnepi műsor, másnap a diákokkal megkoszorúzták a Petőfi-emléktáblát és a Kármán-emléktáblát. Délután a Kármán-emlékműnél emlékeztek, este a Nógrádi Könyvtárban Orosz Örs mutatta be Szoborsorsok könyvét. Galcsík Károly így számolt be a megemlékezésről: „A hagyomány újjáéledt, hosszú idő után ma március 15-én a Kármán Napok keretében megkoszorúztuk Losoncon a Petőfi – és a Kármán – emléktáblát , a ” kármánsulisok” részvételével. A Petőfi- és Kármán – emléktáblákhoz a kampók felfúrása március 7-én volt. A koszorúzási ünnepségen a Kármán-emlékműnél március 15-én közreműködött a Serly kamarakórus. Programvezető Hajdók Hajnalka. Ünnepi beszédet mondott Galcsík Károly, a Csemadok Losonci Alapszervezet vezetőségének és a Nógrádi Területi Választmány tagja, valamint Orosz Örs a Szövetség elnökségi tagja. Demecs Andrea elnöknő megköszönte mindenkinek a részvételt. Orosz Örs Szoborsorsok c. könyvének bemutatása a Phoenix Lutetia Pt. szervezésében valósult meg.” A fényképek a Csemadok Nógrádi Területi Választmánya közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Füleken a Magyar Közösségi Ház udvarán kezdődött az ünnepi megemlékezés. Az ünnepi köszöntőt Benko Pál, a helyi gimnázium tanára mondta. Közreműködött tárogatón Agócs Sándor, verses összeállítással Mihalovics Emese és az Apropó Kisszínpad tagjai, dallal Arany Niki, harmonikán Kovács Gyula. A műsort követően koszorúzás volt a Hősök terén. Alább Schnelczer Zoltán felvételei tekinthetők meg az eseményről. (HE)

***

Rimaszombatban a március 15-i ünnepség már korábban megkezdődött az oktatási intézmények műsoros megemlékezéseivel, az alkalomra való ráhangolódással. Az ünnepnapon előbb a Petőfi háznál, majd a Petőfi szobornál emlékeztek. A megemlékezés szónoka Bódi László, a Nemzetünkért és Szülőföldünkért Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Gömör és Nógrád rádió alapítója. Alább Gecse Attila felvételei tekinthetők meg az eseményekről. (HE)

***

Feleden a Szombathy Viktor Alapiskola szervezésében emlékeztek meg a márciusi ifjakról.

„Március 15-én az 1848-as szabadságharc dicső történéseiről hagyományainkhoz híven idén is megemlékeztünk. A borús, esős idő ellenére díszbe öltöztették szívüket tanulóink és pedagógusaink egyaránt. Az ünnep hangulata az egész délelőtti órákat meghatározta. Diákjaink lelkesen készítették kokárdáikat, és beszélgettek a forradalom és szabadságharc eseményeiről. Déli 12 órakor a 9.A osztály tanulói megható műsorral adóztak a márciusi ifjak szelleme előtt. Ezt követte egy rövid történelmi kitekintés Feled szerepéről a szabadságharcban nyugalmazott kolléganőnk, Csobó Zsuzsanna előadásában. A megemlékezés Vécsey Károly emlékművének megkoszorúzásával zárult a helyi temetőben” – számolt be az iskola honlapján Kovács Katalin igazgatónő. (HE)

***

Vecseklő község önkormányzata Petőfi Sándor mellszobránál emlékezett. A megemlékezés koszorúit a környező települések önkormányzatai is elhelyezték. A résztvevők a kultúrházban pedig ünnepi műsort tekinthettek meg.  A felvételek Kovács Tibor polgármester közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Gömörpéterfalán a község önkormányzata, a Szentháromság Plébánia és Csemadok alapszervezetének közös összefogásával az 1848-as ágyús emlékműnél emlékeztek. „Köszönjük az ünnepi megemlékezést a lelkes közreműködőknek: Balázs Gréta Panninak, Pelle Mónikának és Pelle Krisztinának, Keka Mária Kincsőnek és Keka Mikolt Gizellának, Páll Fanny Blankának, Pásztor Rebekának, Ádám Leventének, a két kishuszárnak: Kopecsni Sólyomnak és Varga Viktornak, Vass Blankának a szavalatot, Ft. Juhász Attila atyának az ünnepi gondolatokat és persze mindenkinek, aki a hideg, szeles idő ellenére is fontosnak tartotta, hogy jelen legyen, ezzel is tisztelegve a szabadságharc hősei előtt ❤️🤍💚” – írta a község közösségi oldalán Köböl Gyula polgármester. (HE)

***

A Balog-völgyében Nagybalogon, Bátkában, Rakottyáson és Balogújfaluban ill. Rimaszécsen is megemlékeztek március idusáról. A felvételek a szervezők közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Runya, Hanva, Lénártfalva és Csíz református gyülekezeteiben is megtartották a március 15-i megemlékezést. Utóbbi három helyen Tompa Mihály emlékhelyeit koszorúzták meg emlékezve a márciusi ifjakra, az alkalmakon a Tompa Mihály Vegyeskórus szolgált. A képek Nt. Nagy Andrea lelkipásztor közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Tornalján a Csemadok Tornaljai Területi Választmánya és a Rákóczi Szövetség helyi szervezete valósította meg a megemlékezést március 15-én. Előbb ökumenikus istentisztelet volt a református templomban, majd koszorúzás a Tornallyai kúria udvarán a Kossuth emlékoszlopnál. Ünnepi beszédet Fülöp Andrea, Magyarország besztercebányai konzulja mondott. Másnap az óvodások is megemlékeztek. A felvételek az egyházközség közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Ung-vidék közös megemlékezése március 15-én zajlott a felújított Nagykaposi Városi Művelődési Központban. A Petőfi-szobor újraavatásával egybekötött ünnepi műsort Nagykapos városa, a Nagykapos és Vidéke Társulás, a Csemadok Nagykaposi Alapszervezete és az Erdélyi János Alapiskola közösen valósították meg.  Az ünnepséget a Komócsa Néptáncegyüttes szirénfalvi táncai nyitották meg, az ünnepi szónok Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke volt. Vályi Edit felvételei.