A napokban Felvidék-szerte megemlékezéseket tartanak az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából. Településeinken a márciusi ifjak és a szabadságharc hősei előtt tisztelgünk koszorúinkkal és virágcsokrainkkal.

Az alábbiakban összegyűjtöttük az egyes felvidéki események lencsevégre kapott mozzanatait.  A megemlékezésekről szóló cikkünk ITT olvasható.

Komáromban Az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulója alkalmából a város felkérésére már a hét folyamán előadásokat tartottak a Duna Menti Múzeum történészei alap- és középiskolás tanulóinak 1848/49 komáromi eseményeivel, Klapka életével és az erőd történetével kapcsolatban. Szalai Erika fotói a megemlékezésről.

***

Kokárdával a szívük felett gyűltek össze az ünneplő közösség Csallóköz szívében, Dunaszerdahelyen, az 1848-49-es emlékműnél, hogy megemlékezzenek a forradalom és szabadságharc évfordulójáról és hőseiről. A közös ünnepen ne csak tisztelegjünk a hősök előtt, hanem jelenlétünkkel erősítsük az együvé tartozás érzését! Nagy Attila felvételei.

***

Vándorkiállítással egybekötött megemlékezést tartottak Illésházán a magyar szabadságharc és forradalom 175. évfordulója alkalmából. A megemlékezésen a helyi Csemadok Alapszervezet nevében Hideghéthy Adrián mutatta be a  a Szövetség a Közös Célokért társulás Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából létrehozott „Ahogy Petőfi szeretett…” című vándorkiállítást. Hideghéthy Adrián fotói.

***

Nagyfödémesen a Csemadok irodalmi körének tagjai a kultúrházban a „Tisztelet a hősöknek” című előadással emlékeztek meg a sorsfordító eseményekről. A Borsos Mihály Alapiskola Irodalmi Színpada mutatta be „Csepp a tenger ellen” című műsorát. Ezt követően a helyi temetőben a két 1848-as honvéd, Méhes Károly és Takács János sírhalmánál  helyezték el  az emlékezés koszorúit. Száraz Erzsébet – Csemadok felvételek.

***

Március 15-én Léván, a lévai magyar közösség hagyományosan a nagysallói csata köztemetőben lévő emlékművénél kezdte az idei megemlékezését is. A Csemadok Lévai Alapszervezete az este folyamán a közösségi térként működő zsinagógában szervezett ünnepi műsort, ahol Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó ünnepi beszédében kifejtette, ma azt is ünnepeljük, hogy van még magyar szó Léván. Pásztor Péter felvételei.

***

Szőgyénben a Szőgyén Öröksége Társulás felhívta a helyi és a régióbeli közösségeket, hogy együtt emlékezzenek 175 év távlatából a Csongrády Lajos Alapiskolában és az iskola udvarán elhelyezett Görgei Artúr-szobornál. A tanintézmény irodalomkedvelő tanulói előadták a „Petőfi 200” című jelenetet, míg a Szőgyéni Dalkör katonadalokat énekelt.

Köbölkúton a megemlékezés ünnepi szónoka Sztruhár Izrael Diána, a Csemadok Érsekújvári Területi Választmányának elnöke, volt,  aki a gyerekek és a fiatalok „nyelvén” idézte vissza a magyar történelem jeles eseményét. Berényi Kornélia felvételei.

***

Rimaszombatban a március 15-i ünnepség már korábban megkezdődött az oktatási intézmények műsoros megemlékezéseivel, az alkalomra való ráhangolódással. Az ünnepnapon előbb a Petőfi háznál, majd a Petőfi szobornál emlékeztek. A megemlékezés szónoka Bódi László, a Nemzetünkért és Szülőföldünkért Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Gömör és Nógrád rádió alapítója mondott. Alább Gecse Attila felvételei tekinthetők meg az eseményekről. (HE)

***

Feleden a Szombathy Viktor Alapiskola szervezésében emlékeztek meg a márciusi ifjakról.

„Március 15-én az 1848-as szabadságharc dicső történéseire hagyományainkhoz híven idén is megemlékeztünk. A borús, esős idő ellenére díszbe öltöztették szívüket tanulóink és pedagógusaink egyaránt. Az ünnep hangulata az egész délelőtti órákat meghatározta. Diákjaink lelkesen készítették kokárdáikat, és beszélgettek a forradalom és szabadságharc eseményeiről. Déli 12 órakor a 9.A osztály tanulói megható műsorral adóztak a márciusi ifjak szelleme előtt. Ezt követte egy rövid történelmi kitekintés Feled szerepéről a szabadságharcban nyugalmazott kolléganőnk, Csobó Zsuzsanna előadásában. A megemlékezés Vécsey Károly emlékművének megkoszorúzásával zárult a helyi temetőben” – számolt be az iskola honlapján Kovács Katalin igazgatónő. (HE)

***

A Balog-völgyében Nagybalogon, Bátkában, Rakottyáson és Balogújfaluban ill. Rimaszécsen is megemlékeztek március idusáról. A felvételek a szervezők közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Runya, Hanva, Lénártfalva és Csíz református gyülekezeteiben is megtartották a március 15-i megemlékezést. Utóbbi három helyen Tompa Mihály emlékhelyeit koszorúzták meg emlékezve a márciusi ifjakra, az alkalmakon a Tompa Mihály Vegyeskórus szolgált. A képek Nt. Nagy Andrea lelkipásztor közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Vecseklő község önkormányzata Petőfi Sándor mellszobránál emlékezett. A megemlékezés koszorúit a környező települések önkormányzatai is elhelyezték. A résztvevők a kultúrházban pedig ünnepi műsort tekinthettek meg.  A felvételek Kovács Tibor polgármester közösségi oldaláról valók. (HE)

***

Gömörpéterfalán a község önkormányzata, a Szentháromság Plébánia és Csemadok alapszervezetének közös összefogásával az 1848-as ágyús emlékműnél emlékeztek. „Köszönjük az ünnepi megemlékezést a lelkes közreműködőknek: Balázs Gréta Panninak, Pelle Mónikának és Pelle Krisztinának, Keka Mária Kincsőnek és Keka Mikolt Gizellának, Páll Fanny Blankának, Pásztor Rebekának, Ádám Leventének, a két kishuszárnak: Kopecsni Sólyomnak és Varga Viktornak, Vass Blankának a szavalatot, Ft. Juhász Attila atyának az ünnepi gondolatokat és persze mindenkinek, aki a hideg, szeles idő ellenére is fontosnak tartotta, hogy jelen legyen, ezzel is tisztelegve a szabadságharc hőseit előtt ❤️🤍💚” – írta a község közösségi oldalán Köböl Gyula polgármester. (HE)

***

Ung-vidék közös megemlékezése március 15-én zajlott a felújított Nagykaposi Városi Művelődési Központban. A Petőfi-szobor újraavatásával egybekötött ünnepi műsort Nagykapos városa, a Nagykapos és Vidéke Társulás, a Csemadok Nagykaposi Alapszervezete és az Erdélyi János Alapiskola közösen valósították meg.  Az ünnepséget a Komócsa Néptáncegyüttes szirénfalvi táncai nyitották meg, az ünnepi szónok Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke volt. Vályi Edit felvételei.