Az ezüstérmes Halász Bence ünnepel a férfi kalapácsvetés döntője után a 2024-es párizsi nyári olimpián a párizsi Stade de France-ban 2024. augusztus 4-én. (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

A kalapácsvető Halász Bence 79,97 méterrel ezüstérmet szerzett vasárnap a párizsi olimpián.

A szombathelyi klasszis a 18 fős magyar atlétikai csapat éremvárományosaként érkezett a francia fővárosba és a selejtezőből 76,90 méterrel magabiztosan, hatodikként biztosította helyét a 12-es döntőben.

A kétszeres világbajnoki bronzérmes versenyző egyike volt annak az öt dobónak a vasárnapi döntőben, akik idén már 80 méter fölé kerültek, a római Európa-bajnokságon 80,49 méterrel szerzett ezüstérmet. Rajta kívül a Rióban bronz, Tokióban aranyérmes, Európa-bajnok lengyel Wojciech Nowicki (80,95), az Eb-3. ukrán Mihajlo Kohan (80,76) és az ötszörös világbajnok Pawel Fajdek (80,02) számított ez alapján éremesélyesnek, míg a toronymagas favorit a budapesti világbajnok Ethan Katzberg volt. A kanadai kalapácsvető ebben az évben már 84,38 métert is dobott, aminél csak nyolcan értek el jobb eredményt a világon.

Katzberg azonnal az első dobással nyomatékosította, hogy az aranyéremért jött: 84,12 méterrel gyakorlatilag már ekkor megnyerte a számot.

A szombathelyi atléta, aki ezen a napon ünnepli 27. születésnapját, 77,58 méterrel kezdett, ezzel az ötödik helyen állt az első sorozat után, majd másodjára javított és 78,84-cel előre lépett negyediknek. Katzbergen kívül Kohan (79,39) és a Tokióban ezüstérmes norvég Elvind Henriksen (79,18) volt előtte. Ők mindketten rontottak harmadikra, Halász viszont telibe találta a 80-as vonalat (79,97 m), amivel ezüstérmes pozícióba lépett előre.

A negyedik sorozattól már csak a legjobb nyolc folytathatta, fordított sorrendben. A magyar versenyző szinte megismételte előző dobását, nagy kiáltással küldte útjára a kalapácsot, amely ismét a 80-as szalagnál landolt (79,94). Előtte riválisai nem tudtak javítani és egyre inkább úgy tűnt, hogy nem lehetnek veszélyesek rá.

A sorrend az ötödik sorozatban sem változott, Halász ekkor 77,66-ot ért el.

Következett a zárókör, melyben Nowickinak be kellett érnie a hetedik, Fajdeknak pedig az ötödik hellyel, majd a negyedik Henriksen érvénytelen dobása után biztossá vált Halász érme, őt követően pedig Kohan sem tudott javítani. Mindez azt jelentette, hogy a Dobó SE sportolója már legalább ezüstérmesként léphetett utolsó kísérleténél a dobókörbe, 79,82-vel búcsúzott, majd örömében nagyot bokszolt a levegőbe.

Halász Bence a magyar kalapácsvetés tizedik olimpiai érmét szerezte, legutóbb Pars Krisztián állhatott dobogóra, aki 2012-ben, Londonban diadalmaskodott. Magyar atléta Halászt megelőzően Rióban állhatott ötkarikás dobogóra legutóbb. Nyolc éve Márton Anita nyert bronzérmet női súlylökésben.

***

Az ezüstérmes Halász Bence (b) és Gyulai Márton, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) sportszakmai igazgatója ünnepel a férfi kalapácsvetés döntője után a 2024-es párizsi nyári olimpián a párizsi Stade de France-ban 2024. augusztus 4-én. (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

A kalapácsvető Halász Bence a 79,97 méterrel szerzett olimpiai ezüstéremről azt mondta, “felépített verseny” volt, és büszke rá, hogy ennyi jó dobást tudott bemutatni.

“Két napja mondtam, hogy ez egy egészen más dobókör, mint amihez hozzászoktunk, Ennél fogva muszáj volt már a bemelegítéstől felépíteni ezt a versenyzést, azt hiszem, nagyon stabil olimpiai döntőt tudtam bemutatni, bár a hőn áhított 80 méter és az edzőm csúcsa nem lett meg, de az olimpiáknál mégiscsak a helyezés számít” – fogalmazott.

“Remélem, hogy mindenki büszke rám otthon, hiszen ez egy emberes munka volt, rendkívül szoros döntőt vívtunk. Ha Katzberg első dobását leszámítjuk, látszott mindenkinek az eredményén, hogy ez nem az a verseny, amiből egy világraszóló eredmény lehet, de mindenki nagyon küzdött. Számomra az ezüstérem mindent felülír.”

Hozzátette, az utolsó dobása előtt nagy kő esett le a szívéről, “szerintem akkorát koppant, hogy hallani lehetett, pedig itt van vagy 80 ezer ember”.

“Előfordult már korábban, hogy az utolsó sorozatokban elöl lévő pozícióban hátrébb csúsztam, most ez megfordult, ez is a visszajelzése annak, hogy milyen mennyiségű munkát végeztünk el” – hangsúlyozta.

Halász Bence elmondta, 82 méteres dobásra készült:

“Olyan volt számomra az egész verseny, mint amikor az embernek nem jut eszébe egy szó, de ott van a nyelve hegyén. Ezt éreztem, hogy ha egy kicsit tudnék változtatni dobás közben a technikán, akkor meglenne a 82 méter.”

Kiemelte, ez az ezüst holnap már történelem és kezdődik a felkészülés a jövő évi világbajnokságra.

Halász Bence elárulta, serdülő korában, U16-os korosztályban bajnokságot is nyert távolugrásban és hívták tízpróbázónak is.

A szombathelyi kalapácsvető a negyedik magyar sportoló – a vízilabdázó Barta István (arany) és Sárkány Miklós (arany), valamint Kuncz László (bronz) után –, aki születésnapján nyert olimpiai érmet.