Hat héten át tartott a XXIX. Szepsi Csombor Márton Napok rendezvénysorozata. Zborai Imre tollából érkezett tartalmas beszámoló erről a rendezvénysorozatról. Az első és második rész után alább olvasható a folytatás.

„Üdv néked, te szeszélyes sors próbálta magyar föld!
Szepsi elindul most, és idegenbe bolyong.
Üdv néktek, ti magyar rendek, ti anyák, ti atyák mind!
Szepsi elindul most, honi határt odahágy.”
(Szepsi Csombor Márton, 1595 – 1622)

A Tücsök Szabadidőközpont bábtermében a Szepsi Csombor Márton expedícó előadására és filmvetítésére került sor. A zsúfolásig megtelt teremben fiatalok és idősebbek egyaránt, a három fiatalember által készített útifilm segítségével, járhatták végig azt az utat Szepsitől a lengyelországi Gdanszkig, amelyet egykoron Szepsi Csombor Márton is megtett diáktársaival egyetemben. A három motoros vándor, név szerint Kovács Tamás, ifj. Reiter Géza és Fedor Mátyás, 2007 nyarán úgy döntöttek, hogy végigmotorozzák az említett útvonalat. A 17. században a diákok gyalog, lóháton és uszályon jutottak el Európa távoli neves iskoláiba, hogy tanulhassanak. Az expedíció célja az volt, hogy filmre vegye az író, a református prédikátor, a nagy utazó eredeti és pontos útvonalát. Továbbá, hogy Gdanszk városában, egy líceum kertjében elültessenek egy gyertyánfát, és ott elhelyezzenek egy emléktáblát Szepsi Csombor Márton emlékére. Az expedíció tagjai az átélt eseményeket osztották meg az érdeklődőkkel. A közel egy órás film alatt lepereg előttünk a múlt és a jelen. Szepsi nagy szülöttének híres könyvéből, az Europica Varietas-ból a fiúk által felolvasott idézetek alapján látjuk egyszerre Szepsi Csombor Márton szemével a meglátogatott városok akkori, a film által pedig a mostani állapotát. A film legmeghatóbb része, amikor a három motoros fiatal egy független magánlícium kertjében, ahová a nagy vándor is ellátogatott, elültet egy gyertyánfát és elhelyez egy emléktáblát, Szepsi Csombor Márton emlékére. A lengyelországi Gdanszkban a három motoros vándor – Tamás, Matyi, Doki – által, most már egy talpalatnyi területen Szepsi kis darabkája is jelen van. A lícium udvara napközben nyitott, még hétvégén is, ily módon gond nélkül látogatható. Ezen túl, ez az egyetlen iskola, amelyik történelmi épületben működik, az eredeti, ahová Szepsi Csombor Márton is járhatott, és a többi is bizonyára megsemmisült a II. világháború bombázásai során. Kovács Tamás, szepsi motoros, a filmvetítés után így emlékezett vissza az útjuk során átélt eseményekre: „A motorozás első szakasza Szepsi – Kassa – Eperjes – Lőcse – Késmárk – Alsólehnic volt. Az etap során láthattuk a Szepesség magyar-német kultúrörökségét és a Pieninek természeti szépségeit. Másnap átléptük az ezeréves határt, Nowy Targot érintve Krakkóig jutottunk, ahol a Magyar Köztársaság megbízott konzulja, Dürr Sándor fogadott minket. Beszámoltunk utunk céljáról és a konzul úr jóvoltából megkaptuk néhány danckai magyar címét és telefonszámát. Ennek alapján sikerült Elek István urat elérnünk, aki elhárított minden akadályt célunk elérésének útjából. Krakkóból Lipnica Murovanán és Zakliczynen áthaladva Tarnówban, egy kollégiumban szálltunk meg. A város gyönyörű és Bem Apó jóvoltából a magyar történelemmel újfent találkozhattunk. A magyart errefelé nagyon szeretik és tisztelik. Reggel Tarnówból szakadó esőben Varsónak vettük az irányt Mielec, Sandomierz, Lipsko, Zwolen, Kozienice és Warka érintésével. Útközben kisütött a nap, lekerültek az esőruhák és így futottunk be Varsó egyik városszéli kútjára. Kávé, cigi, csoki, nagy levegővétel és gyerünk neki a városnak a szállásadónkkal (Balaga Zoli) megbeszélt helyre. Irgalmatlan forgalomban ránk szakadt az ég, péppé áztunk, eltévedtünk, három órát bolyogtunk csurom vizesen és átfázva. Az esőruhát a vihar első másodpercei után fölösleges volt visszavenni. Szállásadónk – aki Tamás rokona, tehát magyar ember – végre ránk talált. Semmi új a nap alatt! Kaptunk egy összkomfortos lakást, és rögvest megittunk egy ír whiskyt, mert a megelőzés fontos. Másnap, pihenés, városnézés, sörözés. A belvárosban, ahol leparkoltuk a vasakat, egy erkélyes ház ablakából elemi erővel megszólalt az Ossian egyik nótája. Nagy meglepetés, öröm, egy apró szelet a magyar kultúrából Varsóban! Reggel megpihenve irány Plock, Wloclavek, Torun majd Dancka, ahol Elek István úr jóvoltából szállás, whisky és szivar várt minket a tengerparton. Elek úr kíséretében meglátogattuk a fent említett oktatási intézményt, ahol az igazgatóság áldását megkapva, kiástuk a facsemetének és az emléktáblának a helyét. A fél zsák cement és a vödör finom homok nyolc zlotyi ellenében helyet cserélt egy építkezés és az iskola udvara között, átváltozva az emléktábla alapjává. Tamás jobb híján kézzel keverte a betont. A gyertyánfa-csemete jó közérzetéhez az iskola vezetése jó termőfölddel járult hozzá. Meg is érdemelte, mert az emlékkő társaságában pont annyi kilométert tett meg, mint mi. Feladatunkat sikeresen elvégezve, elbúcsúztunk az iskola vezetőségétől és magyar segítőnktől. Este feltöltöttük a vasakat és másnap indultunk volna haza, de Matyi gépe leállt, mert valószínűleg sarat tankolhattunk valahol. Tamás és én megúsztuk gyertyatisztítással és némi motorköhögéssel. A Honda, gazdája társaságában, egy furgonban elindult haza, Szepsibe, mindannyiunk nagy bánatára. Így Tamással kettesben késő délután nekiveselkedtünk az útnak. A cél Kielce volt, ahol már türelmetlenül vártak minket. Torunt elhagyva Wloclavekig jó utunk volt, majd zuhogni kezdett az eső és abba sem hagyta Kielcéig. A tankolásainkat Torunban és Lodzban, a történtekből okulva csakis BP és Shell kutakon végeztük. Kielcébe hajnali három órakor érkeztünk, teljesen átázva, megfagyva. Házigazdánk, Ádám, egy magyar ember, a varsói mecénásunk bátyja volt. Évekkel ezelőtti motoros balesetéből még fel tudott épülni, de az egy évre rá történt autósbaleset végleg tolókocsiba kényszeríttette. Ezek után befejezte jogi tanulmányait, megnősült és született egy csodaszép kislánya. Ádámtól tanulhattunk emberi tartást, élni akarást és jó kedélyt. Cserébe egy kis motorozást nyújthattunk, visszaidézve londoni motorosfutár éveit. Kielcéből, vendéglátónktól elbúcsúzva, elindultunk haza Tarnow és Gorlice érintésével. Bártfa fölött újból átléptük az ezeréves határt. Az utolsó 30 kilométeren ismét elkapott a zuhé, amit idővel meg lehet szokni. Matyi, kölcsönmotorral, valamint Benő barátunk elénk jöttek a zuhatagban, és célba kísértek bennünket, úti célunk végállomására, Szepsi városának Dancka nevű városrészébe. Elmondhatatlanul jólesett a figyelmességük!” Az expedíció munkáját többen segítették, a Szepsi Városi Hivatal és Önkormányzat, a Bódva Egyesület, a Bódva-völgye néhány települése és számos magánszemély. A három motoros fiú folytatni szeretné ezt a kezdeményezést, az idén, július közepén a lengyelországi Gdanszk városából indulnak ismét útra Szepsi Csombor Márton és társai útvonalán. Az átélt eseményekről ismételten készítenek dokumentumfilmet.

A Bódva szálló éttermében a Csemadok alapszervezet vezetősége megszervezte a nyugdíjasok bálját a korábban szülötteknek, amely Szepsiben már hagyománnyá vált az idősebbek körében. Ez a nap a nyugdíjasok napja volt, zenés, vidám mulatság hajnalig és a töltött káposzta íze, mindazoknak, akik szeretnek szórakozni. A zenét, mint eddig minden évben, Bodnár Tibor szolgáltatta, a cigányzenét pedig Baščúr Vilmos. A rendezvény rövid kultúrműsorral kezdődött, felléptek a helyi magyar alapiskola tanulói, a helyi nyugdíjas otthon mellett működő vegyeskar, majd a Szepsi Asszonykórus is.

Néhány túrázó honismereti gyalogtórán vett részt a szádelői fennsíkon. Jóval kevesebb érdeklődő indult el autóbusszal Tornagörgőre, az Ismerd meg a Bódva-völgyet, elnevezésű honismereti gyalogtúrára, mint évekkel ezelőtt, mert indulás előtt eleredt az eső. A bátrabbak mégis nekivágtak a gyaloglásnak, az út Tornagörgő községből a szádelői fennsíkra, majd a szádelői turistaházhoz vezetett. A túrázók a turistaháznál enyhítették éhségüket, szalonnát, kolbászt sütöttek és babgulyást készítettek. Késő este Szádelőből autóbusszal érkeztek meg Szepsibe, az eső ellenére nagyszerű napot tölthettek együtt a természetben. A gyalogtúrát Džubák József, természetbarát vezette.

Május utolsó vasárnapján a VMK nagytermében, a dunaszerdahelyi Szevasz Vándorszínház bemutatta be, Gágyor Péter: Két királynő című kétrészes nagysikerű színdarabját. A darab látszatra kusza történet, egy látszatra méltatlan helyen, egy öltözőben történik meg a két királynő harca a hatalomért. Látszatra! Mert mi a különbség az öltöző és a színpad között? Mi választja el az életet a játéktól? Két királynő, I. Erzsébet ( Tóth Rita ) és Stuart Mária ( Bárdos Ágnes ) harca, ahol a Leicester ( Szikra József ) az ügyelő. Itt történhet minden másképp, történhetne jobban, szebben. Kamaraszínház volt kevés szereplővel. Az előadás kevés nézőt vonzott a kultúrházba.

A magyarországi Piramis együttes, talán az egyetlen olyan hazai együttes, amely létezése első néhány évében behozta azt a hátrányt, amely a nagy zenei múlttal és népszerűséggel rendelkező zenekarokkal szemben minden újonnan alakult együttes előtt áll. Olyan korszakban lépett színre, olyan muzsikával és tehetségesen összeválogatott muzsikusokkal, hogy ez biztosította számára a sikert. Az együttes tagjait a rajongó, és saját boldogságukat váró fiatalok tízezrei ünnepelték. Multimediális előadásában Meszlényi Tamás, a Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium tanára erre a Piramis-jelenségre igyekezett fényt deríteni a VMK F-klubjában. Az érdeklődők visszatértek a múlt század nyolcvanas éveibe, koncerten vettek részt és multimediális előadás közepette meghallgathatták a Piramis együttes legszebb dalait.

A Kassai Főegyházmegye kurzillió mozgalom által szervezett nemzetközi ultrea találkozóra került sor a helyi római katolikus templomban. Főtisztelendő Baranyák Béla ózdi plébános, a környék papjainak és diakónusának segédletével ünnepi szentmisét celebrált a kurzillió mozgalom tagjainak és az egyházközség híveinek. A találkozó a Via Lucis – a keresztény reménység állomásainak átelmélkedésével vette kezdetét. A szentmise után a közel 150 résztvevőt, terített asztal fogadott. A magánbeszélgetések és a hangos élménybeszámolók segítségével újrakötődtek a barátság és a szeretet szálai a hitben, a reményben és szeretetben. A mozgalom egyik sikere a rendszeres találkozás, amely nagyban elősegíti az egykori lelki hétvége – kiskurzus (kurzillió) – jó feltételeinek teljesítését.

A Gyermeknap alkalmából június első munkanapján a városban a gyerekeké volt a főszerep. A világ több országában 1950 óta ünnepelik a Nemzetközi Gyermeknapot. Ezt a szép hagyományt elevenítette fel a Városi Művelődési Központ a helyi iskolák pedagógusainak bevonásával. A város különböző pontjain sok meglepetés várta gyermekeinket, zenével, színes programokkal fűszerezve. Ezen a napon tilos volt a tanulás, és kötelező volt a szórakozás. A napocska is áldását adta erre az eseményre. A város különböző helyszínein szórakozhattak a gyerekek. A főtéren kézműves foglalkozásba kapcsolódhattak be, a római katolikus előtti téren magocskákból rakták ki nagyon ügyesen városunk címerét és rajzolhattak kedvükre, az aszfaltra. A városi parkban pedig felfújható csúszdák várták a nebulókat. A városháza előtti hirdetőoszlopra a gyerekek leírhatták és lerajzolhatták, mit is hiányolnak városunkban. A gyerekek több jó minőségű járdát szeretnének, tisztább városi levegőt, modern mozit, szép szórakoztató parkot, megújult strandot építenének. A hegy alatti Sportcentrumban gyakorlott paintballosok felügyelete alatt célba lőhettek a gyerekek, de motorozhattak látványos járgányokon is. A városi rendőrök megmutatták nekik, hogy egy jól idomított, betanított kutya, milyen segítség lehet egy támadó, egy tolvaj elfogásában, ahol persze fontos a rendőr és kutyája szoros együttműködése is. A Csehszlovák Hadsereg utcai iskola sportpályáján pedig a helyi tűzoltók tartottak bemutatót. A nap is kegyes volt, mosolygott minden gyerekre.

2008. június 15-én, vasárnap fejeződött be a XXIX. Szepsi Csombor Márton Napok idei rendezvénysorozata. Két nagyszabású rendezvény zajlott a hegy alatti Aréna Sportcentrumban.

Előbb a Magyar Koalíció Pártja Kassa-környéki járás Járási Elnöksége és Bódva-völgye településeinek több MKP alapszervezetei a városban lakókkal és a környékbeliekkel közösen ünnepelték az MKP megalakulásának 10. évfordulóját. Az MKP 10 éves jubileuma alkalmából járási politikusaink díszoklevéllel köszönték meg a járási elnökség által javasolt 16 személynek áldozatos munkáját, amit vagy az elődpártoknál vagy már az MKP-ben fejtettek ki. Délelőtt tájjellegű ételek, játszóház, mesterség-bemutató és népművészeti kirakodóvásár várta az érdeklődőket. A környékbeli községek és önkormányzatok tájjellegű ételek főzésével és kóstolásával színesítették az egész napos fesztivál és a jó légkör hangulatát. Az ünnepi rendezvény célja a jó atmoszférájú kötetlen beszélgetésnek a megteremtése volt. A délelőtti rendezvényt megtisztelte jelenlétével Csáky Pál, az Magyar Koalíció Pártja országos elnöke. Délután, a rendezvény hivatalos részén jelen voltak az MKP további politikusai is: Berényi József, Farkas Iván, Szigeti László, Pásztor István, Duray Miklós, Peczár Károly, házigazdaként Köteles László és Zachariaš István. Iván László az MKP Kassa-környék járási elnöke és Zachariaš István köszöntő beszéde után Farkas Iván és Berényi József mondtak ünnepi beszédet, amelyben a kiemelték a párt múltját, a regionális politikusok érdemeit és köszönetet mondtak a választópolgároknak eddigi támogatásukért. Köteles László, az MKP parlamenti képviselője fontosnak tartja, hogy a kitüntettek között találunk magyarokat, szlovákokat és németeket is, mert csak így egységben tudtuk és tudjuk megvalósítani álmainkat és kitűzött céljainkat.

Délután az Aréna Sportcentrum szabadtéri színpadán a Kormorán együttes élő koncertje kezdte az 52. Szepsi Járási Dal- és Táncünnepélyt. Az ünnepi főműsor házigazdája a Csemadok Kassa-környéki Területi Választmány volt a további társszervezőkkel karöltve. A műsor elején köszöntő beszédet mondott Csoltkó Jenő, a Csemadok Kassa-környéki Területi Választmány elnöke. A magyarországi együttes felejthetetlen koncertet adott. A Kormorán 90 perces fellépése után a Vasárnap délutáni hangulatok, című műsorban fellépett a Szinai Rozmaringsarj Gyermektánccsoport, a Buzitai Citerazenekar és a Buzitai Kelepelők Gyermektánccsoport. Ezt követően a népművészeti nosztalgiában mindenki megtalálhatta a számára legkedvesebb programot, a Csereháti Művészeti Egyesület szólistái, ének- és folklórcsoportjai mutatták be színes műsorukat. A nosztalgia-buliban fellépett a Fekete Rózsa Együttes Makrancról és Hornyák Marek zenekara Buzitáról. Volt tombolahúzás is, előtte és utána a Zseb együttes – Zsapka Attila és Benkó Ákos szórakoztatták a közönséget. A több mint ezer ember türelmetlenül várta az értékes tomboladíjak sorsolását. A végsőkig kitartók a Zseb együttes zenéjére késő este 22 óráig rophatták a táncot.

A XXIX. Szepsi Csombor Márton Napok rendezvénysorozata közül sajnos volt néhány tervezett program nem valósult meg a meghirdetett műsorterv szerint, vagy a rendezvény későbbi időpontban zajlott.

2008. május 8-án, ünnepnapon, a hegy alatti Aréna Sportcentrumban a Családi napot, a majálist a kedvezőtlen időjárás, az egész napos, kiadós eső szakította félbe még a délelőtt folyamán. Május az év egyik legszebb hónapja. Majáról, a termékenység istennőjéről elnevezett orgona és virágillatú hónapot a szerelem és megújulás hónapjaként tartja számon a néphagyomány. Az Aréna Sportcentrumnak ezen a napon kellett volna megtelni élettel, jókedvvel, vidám csevegéssel. A VMK szervezésében fellépett volna az Inflagranti és a Razzia együttes Magyarországról. A gyerekeknek Maci Laci okozott volna sok meglepetést – élőben. A gyerekeket és a felnőtteket várta az íjászat, gyöngyfűzés, arc és üvegfestés, ékszerkészítés, csúszda és légvár. Gasztronómiai finomságok is várták volna az érdeklődőket. A két fellépő magyarországi együttes, az Inflagranti és a Razzia együttes, a szervezők és az együttes tagjai kölcsönös megegyezése alapján más időpontra halasztották fellépésüket, előreláthatólag a két együttes szerepel június utolsó hétvégéjén a XII. Szepsi Napokon.

Elmaradt a Csemadok és a prágai tavasz, című előadás és könyvbemutató is. Délelőtt JUDr. Szabó R. Rezső, ügyvéd, a Csemadok volt főtitkára, a könyv szerzője, a városi szabadidőközpont bábtermében tartott volna előadást a helyi magyar iskola felső tagozatos tanulói és a középiskolások számára, délután pedig a nagyközönség számára a városi könyvtárban Előadása arról szólt volna, hogy a Csemadok hogyan használta fel a kommunista párton belüli és a két nemzet közötti ellentéteket a nemzetiségről szóló alkotmánytörvény elfogadtatása érdekében. Sajnos Szabó Rezső, a Csemadok volt főtitkára betegsége miatt lemondta az előadást és könyvbemutatót. Az ügyvéd úr, megígérte, hogy a legközelebbi Szepsi Csombor Márton rendezvénysorozaton már bizonyára itt lesz Szepsiben, aki feltétlenül találkozni szeretne a szepsi barátaival és ismerőseivel.

A helyi magyar és szlovák tannyelvű alapiskolák és a Szepsi Művészeti Alapiskola közös műsorát határok és nyelvkorlátok nélkül ugyancsak későbbi időpontra halasztották. A VMK nagytermében az iskolákat és a tehetséges diákjaikat bemutató műsor, Ilyenek vagyunk – csodát művelünk, című tehetségkutató verseny bizonyára sok kedves meglepetéssel szolgált volna. Hiszen a tehetséggondozás olyan, mint az elültetett mag. Az évek folyamán termést hozó fává cseperedik. Az évszázad folyamán sok Szepsiben született és tanult egyén művelt csodát a nagyvilágban, s vitte jó hírünket szerteszét. A tehetségkutató versenyt, a VMK nagytermében, bár nem a tervezett időpontban, mégiscsak megtartották. A Városi Művelődési Központ által néhány hónapja meghirdetett verseny utolsó állomása volt ez a nap, amelynek fő célja azon produkciók kiválasztása volt, amelyek bekerülnek a XII. Szepsi Napok vasárnapi programjába. A tehetségkutató versenybe 44 jelentkező nevezett be. A szép számú kíváncsi jelenlevő hallhatott verset, prózát, szóló éneklést, népdalt, láthattak modern táncot és szóló táncot is. A zsűri alaposan értékelt és mérlegelt, majd a következő fellépőket tartotta arra érdemesnek, hogy megmutassák tehetségüket a nagyérdeműnek a közelgő Szepsi Napokon. A legjobbak voltak: Ujcóová Dana – ének, Bascúrová Lydia – tánc, Maléterová Michaela – ének, Nagy Júlia – ének és próza, Cehelník Kitty – próza és a helyi művészeti alapiskola tánccsoportjai – modern tánc.

Köszönet és hála illeti munkájukért az idei Szepsi Csombor Márton Napok szervezőit, a Csemadok Szepsi Alapszervezet vezetőit, munkatársait és a rendezvény további társszervezőit, különös tekintettel a Szepsi Városi Hivatal munkatársai és az Önkormányzat tagjai, a Szepsi Városi Könyvtár munkatársai, de kiváltképpen a Szepsi Városi Művelődési Központ vezetője és alkalmazottai önzetlen segítségére. Jövőre, 2009 áprilisában, májusában és júniusában már a XXX. Szepsi Csombor Márton Napok rendezvénysorozatára kerül sor. Tudjuk, hogy fontos ez a kulturális rendezvény, fontosak ezek az alkalmak, mert nemcsak közösség-összetartó, hanem közösségnevelő szerepük is van.

A hat héten át tartó rendezvénysorozatot Köteles László, a Csemadok Szepsi Alapszervezet elnöke, a Csemadok általános alelnöke így értékelte: „A Szepsi Csombor Márton Napok műsortervének összeállításánál a Csemadok Szepsi Alapszervezet vezetősége a további társrendezőkkel közösen igyekszik minden évben többet és többet nyújtani a Szepsi és környéke érdeklődő közösségének a programok gazdagságában és színvonalában egyaránt. Az idei programkínálat hat héten át mindenkinek és minden kívánalomnak eleget tudott tenni.”

Szepsi, 2008. június 1.

Felvidék Ma ( Zborai Imre )

KÉPGALÉRIA