(80 fotóból álló képgalériával) Sajnálatos incidensre került sor a DAC-SLOVAN Corgoň-ligás mérkőzésen. Közel tízezer néző volt tanúja annak a rendőri brutalitásnak, amely a dunaszerdahelyi stadionban történt. A rendőrök indokolatlanul rátámadtak a magyar szurkolókra, összenyomva őket a szektorukban. A rendőrség a dunszerdahelyi szervezőket hibáztatja, Dušan Čaplovič a szlovákiai magyar politikusokat!

Információink szerint egy magyar szurkolót közvetlen életveszéllyel szállítottak kórházba, a szlovák rendőrség több DAC-szimpatizánst is letartóztatott, akiket a hírügynökségek beszámolói szerint még ma szombaton elengednek majd.

A város kora reggeltől már a rendőrség megszállása alá került. A békés csallóköziek nem emlékezhettek meg békésen szeretteikről, ugyanis több helyen útlezárások és ellenőrzések voltak a városban. Rendőrségi források azt jelezték, hogy több rendőr lesz a DAC-SLOVAN meccsen, mint II. Erzsébet királynő látogatásakor Pozsonyban, de mindhiába. A túlzott rendőri jelenlét inkább provokációnak volt tekinthető.

A mérkőzés előtt 10 órakor a DAC FAN CLUB szimpatizánsai a LIDL áruház parkolójában találkoztak, ahonnan csoportosan indultak a stadionhoz. Ekkor még minden békés és nyugalmas volt. A szurkolók saját csapatuk indulóját skandálva vonultak a Fő utcán a Szent István tér irányába, majd a Szabadidőparkban felállított Turul emlékműre rákötötték azokat a szalagokat, amelyeket előzőleg kézhez kaptak. Itt többszáz magyar szurkoló közösen elénekelte a Himnuszt, majd felsorakozott a stadion hátsó bejáratához, ahol a hazaiak léphettek be az arénába.

A mérkőzés előtt már két órával fokozatosan telt meg a stadion, ahol utoljára ennyien talán a Bayern München elleni mérkőzésen voltak. A játékosok a pályán melegítettek a két tábor szócsatája közepette.
A vasútállomásról különvonattal érkező szlovák szurkolók nem kímélték a várost. Üvegeket dobáltak, fákat téptek ki és a DAC székházát is megrongálták.

A mérkőzés elején a hagyományokhoz híven a tízezres tömeg elénekelte a magyar Himnuszt, majd megkezdődhetett a csata! A DAC-szurkolók a mérkőzés elején egy óriási, stadion nagyságú sárga-kék lobogó kifeszítésével fogadták kedvenc csapatukat. Az első félidő legelején a DAC-nak óriási helyzete adódott, de Nlend nem tudta gólra váltani. A Slovan is rákontrázott, de Novota kapus még a helyén volt. A Slovan szurkolói füstbombákat és petárdákat dobáltak be a játéktérre és a rendőrökre. A két tábor között meghúzódó kommandósok ekkor a magyarországi szurkolók ellen indultak meg és senkit sem kímélve szétverték a szektort. Többen véres fejjel kerestek kiutat a tribünről, de nem tudták megúszni a brutális rohamot és sokan a földre kerültek, akiken bakancsaikkal átgázoltak a símaszkos rohamrendőrök.

A révkomáromi Petheő Attila így látta a rendőrattakot: „Ahová betörtek a csuklyás kommandósok több dunaszerdahelyi, somorjai, komáromi, érsekújvári és nagymegyeri szurkoló is volt, nemcsak magyarországiak. Közöttük menekülő apuka a 2-3 éves kisfiával és feleségével, mellettünk hallókészülékes bácsi, vérző fejű 40 körüli anyuka, akit a 15-20 éves lánya támogatott. A rendőrök nem a sebesültek ellátásával, hanem a szurkolók gumibotozásával foglalkoztak. Egy srácnak kétszer láttam az újjáélesztését.”

A játékvezető megszakította a mérkőzést és az öltözőbe parancsolta a csapatokat. A szétvert szektorhoz rohammentők érkeztek és később egy mentőhelikopter is, amely Pozsonyba szállította az életveszélyben lévő magyar szurkolót.

A szlovák szurkolók mindezek mellett csak magyargyalázó rigmusokat skandáltak és biztatták a rendőröket, hogy bánjanak el a magyarokkal.

A mérkőzés később folytatódott, de a brutális rendőrattak rányomta bélyegét az egész találkozóra. Az első félidőben mindkét csapatnak több támadása volt, de a 42. percben a Slovan megszerezte a vezetést és 0:1 eredménnyel vonulhattak az öltözőbe a kék-fehérek.

A második félidőben több támadást indított a Slovan. A játékvezető sokszor szaggatta a játékot állandó sípolásaival, amelyek 90 %-ban a DAC rovására történtek. A Slovan játékosai, amint a földre kerültek, a bíró belefújt sípjába és szabadrúgást ítélt a javukra.

A lefejezett DAC csapata nem tudta megoldani a hiányzó játékosok nélkül az edző Werner Lorant utasításait, így a küzdés ellenére is további gólokat kaptak. Novota kapusnak az 56., a 77. és a 80. percben is betaláltak a pozsonyiak, így lehengerelték a csallóközieket 0:4 arányba.

A DAC jövő héten Szlovák Kupa negyeddöntőt játszik a ligetfalusi Artmedia ellen, ahol szintén eltiltás miatt nem szerepelhet több játékosa sem.

A mérkőzésen egyébként több politikus is képviseltette magát. Pázmány Péter Dunaszerdahely város polgármestere, hacsak teheti, minden alkalommal részt vesz a sárga-kékek hazai mérkőzésein. A mostani derbin ott volt Dušan Čaplovič, a kormány alelnöke is, valamint az MKP parlamenti képviselői közül is többen. Ugyancsak a helyszínre érkezett Heizer Antal, pozsonyi magyar nagykövet is.

A mérkőzés után a DAC-szurkolók aggódva kérdezgették a rendezőktől, hogy mi történt a sérültekkel, de megnyugtató választ senki sem tudott adni.

A politikai hangot kapott találkozón a belügyminiszter gárdája győzedelmeskedett és a soviniszta nacionalista szemlélet, amely egyre nagyobb teret kap Szlovákiában az elmúlt hónapokban.
Budapesten hat órától spontán tüntetésre került sor a szlovák nagykövetség előtt, tiltakozva a brutális rendőrattak miatt.

Ugyancsak nyilatkozatban ítélte el a Magyar Koalíció Pártja is a történteket, valamint Pázmány Péter, Dunaszerdahely polgármestere is nyilatkozatában a demokrácia megcsúfolásának és a rendőrség nem megfelelő felkészültségének titulálta a történteket.

Felvidék Ma, atos

KLIKK: 80 fotóból álló képgalériánk a DAC-szurkolók felvonulásáról, a meccsről, a szurkolókról, a rendőrterrorról és annak áldozatairól (Karaffa Attila és O.N., illetve a sérültekről Belkovics Krisztián felvételei)