A kultúra terjesztésének különféle módjai vannak. Az egyik az, hogy az érdeklődő elmegy oda, ahol a kultúrának valamelyik műfaját művelik. A másik pedig, hogy a kultúra kopogtat be oda, ahol emberek vannak. Talán a befogadó közönség részéről is ez az egyik legkényelmesebb mód.
Azonban ritkán adódik ilyen lehetőség. Éppen ebből az elgondolásból találta ki a Városunkért Polgári Társulás, hogy Dunaszerdahely minden oktatási intézményét – legyen az alap- vagy középiskola, vagy akár óvoda – minőségi kamaraelőadásokkal látja el.
Meg is szólították a városban működő Epopteia Színházi Műhelyt, hogy előadásaikkal szórakoztassanak kicsiket és nagyokat. A Közép-Európai Alapítvány jóvoltából pedig még fizetni sem kell az előadásokért, hanem csak részt kell azokon venni.
Az úgynevezett kultúrkommandó szerdán tartotta meg első előadását a Szent János Egyházi Alapiskolában, ahol mintegy száz diák tapsolhatott Arany János A nagyidai cigányok hőskölteményének Gál Tamás és Bodonyi András elődadásában.
Aztán a Vámbéri Ármin Alapiskola felső tagozatosai láthatták ugyanezt a darabot. A középiskolásokat viszont már egy komolyabb művel akarja az Epopteia Színházi Műhely megszólítani. Ez pedig nem más, mint Griskovec: Hogyan ettem kutyát című nagysikerű mondrámája, amelyet Gál Tamás színművész tolmácsol. Az Epopteiai Színházi Műhely azonban nem feledkezett el a legkisebbekről sem, őket Illyés Gyula: Ribike című darajával lepik meg.
A kultúrkommandó főleg az adventi időszak idején látogat el Dunaszerdahely több oktatási intézményébe, de előadásaikkal mintegy másfél hónapon keresztül szeretnének a kórházak falai közé, de a nyugdíjas- és gyermekotthonokba is becsempészni egy kis kultúrát. Antal Ágota, a Városunkért Polgári Társulás elnöke tájékoztatásul elmondta, hogy a kultúrkommandó elnevezést azért találták ki, mert a művészek úgy csapnak le az úgynevezett áldozataikra, mint a kommandósok, akiket megfertőzhetnek a színház és az irodalom szeretetével. A céljuk pedig az, hogy kivétel nélkül – anyagi helyzetétől függetlenül – mindenki találkozzon a jó minőségű kultúrával. Rendezvénysorozatukkal viszont nemcsak a magyar nyelvű közönségre gondoltak, hanem a városban élő szlovákokra is, így hamarosan a szlovák oktatási intézmények diákjait is hasonló előadásokkal szórakoztatják majd az Epopteie Színházi Műhely előadói.

Felvidék Ma, sk,