2009. április 25-én Dunaszerdahely polgármestert választ. A következő interjúban Hájos Zoltán, a Magyar Koalíció Pártjának jelöltje nyilatkozik arról, hogy milyen tervekkel, elképzelésekkel, szakmai és emberi háttérrel kéri a választópolgárok bizalmát. Hogyan fogadta, amikor az MKP helyi szervezetétől megkeresték, hogy vállalja a jelölést?
– Az MKP helyi szervezetén belül már többször felmerült az a kérdés, hogy ki lesz a polgármesterjelölt a 2010. évi önkormányzati választásokon. E kérdés megvitatásakor felmerült személyem is, mint lehetséges polgármesterjelölt. Az Alkotmánybíróság múlt év november 19-ei döntése csak előrehozta a helyi szervezet számára megoldandó kérdést: Ki legyen az időközi polgármester-választásokon az MKP polgármesterjelöltje? A helyi szervezet elnöksége december 8-ai tanácskozásán úgy döntött, hogy személyemet, mint az MKP megfelelő jelöltjét bocsátja a helyi szervezetnek szavazásra. Az előzményeknek megfelelően számomra megtisztelő volt, hogy az elnökség engem javasolt, viszont, hogy a helyi szervezet, döntő többséggel bizalmat szavazott polgármesterjelölésemre még nagyobb felelősséget rótt rám. Feladatomnak tekintem, hogy az időközi polgármester-választáson sikeresen szerepeljek, és küldetésként tekintek arra, hogy továbbra is MKP-s polgármestere legyen Dunaszerdahelynek, így képviselve a helyi lakosok hosszú távú érdekeit.

Nem volt ellenvetése a családnak, hogy elfogadta a polgármesterjelölést, tekintettel a városban tapasztalható megosztottságra?
– A családommal megbeszéltem ezt a kérdést, s ők támogatásukról biztosítottak, és vállalásomat elfogadták, de természetesen aggódnak is a választási kampány miatt, tekintettel az eddigi önkormányzati választások durva hangvételeire. A családomnak tett ígéretemhez híven az időközi polgármester-választás idején és a választási kampány során pozitív kampányt folytatok majd.

Sikeres ügyvédi irodát vezet. Mi motiválta, hogy elfogadja a jelölést?
– Jó ügyvéd csak igazán az lehet, akit a jogi ügyek intézésekor nem a pénz motivál, hanem elsősorban az embereken akar segíteni, miközben képes megérteni az emberek gondjait, és képes mindent megtenni azért, hogy a problémáikra megoldást kapjanak és elégedettek legyenek. Úgy gondolom, hogy képes vagyok nemcsak az irodámat felkereső embereknek nyújtani mindezt, hanem városunk polgárainak érdekeit is képviselni.

Szemmel látható Dunaszerdahely elmúlt években bekövetkezett fejlődése. Min kell és lehet még javítani? Mire helyezi a hangsúlyt a választási programjában?
– Vitathatatlan, hogy Dunaszerdahelyen történelmi léptékű változások történtek. Egyébként látom azt a sok teendőt, amelyek a városunkban megoldásra várnak ugyanúgy, mint nagyon sokan a lakosok közül is. Egyetértek azzal, hogy az emberek otthonosabban éljenek és minél többen érezzék úgy, hogy Dunaszerdahely az ő városuk, ahol érdemes otthont teremteni. Ami a választási programomat illeti, arról majd a választási kampány során szeretnék tényszerűen beszélni, hogy ne sértsem meg a választási törvényt.

Mennyire tartja élhető városnak Dunaszerdahelyt, ökológia, sport, kultúra, szórakozás, szabadidőtöltés szempontjából?
– Úgy gondolom, hogy Dunaszerdahely egy nyugodt, békés város, amelynek jó a fekvése, közel van három ország fővárosához, szép természeti környezetben, amelyet meg kell óvni magunknak és az utókornak. Fontosnak tartom a természetvédelmet, véleményem szerint csak olyan beruházásokat lehetne támogatni, amelyek nem veszélyeztetik természeti környezetünket és Közép-Európa legnagyobb édesvízkészletét. Városunk az MKP vezetése alatt nemcsak látszatra változott meg, hanem a Csallóköz központjává vált. Ám Dunaszerdahelyen sem lehetünk abszolút elégedettek az elért eredményekkel, szükségesnek tartom, hogy a városban több lehetőség legyen a kultúra iránt érdeklődőknek, több legyen a sportolási lehetőség, színvonalasabbak legyenek a sportlétesítmények, érdekesebbek és biztonságosak legyenek a szórakozóhelyek, több lehetőség legyen a családoknak a szabadidő eltöltésére.

Dunaszerdahelyről nagyon sok szlovákiai magyarnak még mindig a DAC labdarúgócsapata jut az eszébe. Mi a véleménye, a jelenlegi viszonyok mellett van-e jövője a csapatnak?
– Eddig is az MKP-s képviselők voltak azok, akik töretlenül kiálltak a DAC mellett akkor is, amikor mások már temették, vagy éppen azért ténykedtek, hogy ne sikerüljön a hazai futballcsapatnak a Corgoň Ligába való feljutás. Információim szerint a városi vezetés eddig is és a továbbiakban is támogatni fogja, nemcsak a felnőtt futballcsapat bajnoki szereplését, hanem az utánpótlás nevelését is. Véleményem szerint a dunaszerdahelyi foci mindig is szívügye volt a helyieknek és az is marad. A futball Dunaszerdahelyen olyan hagyomány, amely a helyi szurkolók szívéből ered, ezért úgy gondolom, hogy amíg ők élnek, addig a dunaszerdahelyi foci is élni fog.

Ha azt mondom zene, mi jut eszébe?
Az egyik nagy kedvencem a U2. Gimnazista időszakom meghatározó eleme volt a rock zene, és ez a szeretet vezérelt egy saját zenekar basszusgitárosaként. Ez a szerelem máig tart. A zenei paletta másik oldaláról, a komolyzene területéről Beethoven zenéje az, ami meg tudja érinteni lelkemet.

A könyvről?
A könyvről maga az olvasás jut az eszembe, és az a szomorú helyzet, hogy a mai fiatalok szinte csak a multimédia világát ismerik. Kevesen vannak azok, akik rendszeresen vesznek könyvet a kezükbe. Őszintén bevallom, nekem is kevés időm marad az olvasásra. A sovány szabadidőmet szívesebben töltöm a családommal, mint félrevonulva egy könyv társaságában. Olvasmányaimat a történelem és a politológia területéről válogatom. A jelen helyzetemből adódóan aktualitást nyert John Locktól az Értekezés a polgári kormányzatról című tanulmány.

Magyarnak lenni? Mit jelent ez az Ön számára?
– Magyarnak lenni a gerinc, az a váz, melyre az egész életem alapozódik. Hűség az őseim véréhez és verejtékéhez, büszkeség az elődeim tetteire és a saját integritásomra, nem utolsó sorban elkötelezettség nemzeti kulturális értékeink megőrzésére, és gyermekeink e szellemben való nevelésére.

Elégedett embernek tartja magát?
– Igen. Elégedett vagyok a munkám során elért eredményeimmel, mely egy egyszemélyes ügyvédi irodaként indított vállalkozásból, mára egy hat személyt számláló komoly ügyvédi szolgáltatásokra képes irodává fejlődött. Családomnak megteremtettem a biztonságot és a kényelmet, hogy gyermekeim megfelelő körülmények közt készülhessenek fel az életre. Egyébként, ha megnézem a jövőbe mutató céljaimat, telve vagyok motivációval, hogy ezeket megvalósítsam. A sikert, amelyet elértem a munkámban és a magánlétemben, szeretném továbbvinni a város vezetésébe, létrehozva egy boldog és sikeres közösséget Dunaszerdahelyen. (Megjelent az MKP-Hírvivő márciusi számában)