42902

Mi serkentheti együttműködésre a testnevelőket és a történelemtanárokat? Természetesen a sporttörténelem.
Ha magyar sportról van szó, mi lehet a legfényesebb epizódja, mint a Londonban lejátszott angol-magyar? Iskolánk tanárai már jóval az évforduló előtt hangoltak a megemlékezésre, mikor a hagyományos diáknapi tanár-diák labdarúgó mérkőzésre Puskás-mezekben lépett fel a tanárcsapat. A híressé vált fehér válogatott mezzel és hat góllal hajtottunk fejet az Aranycsapat emléke előtt.
November 25-ére különböző programokkal emlékeztünk meg az évszázad mérkőzésére. Vendégünk volt Batta György újságíró, aki sokunkhoz hasonlóan megszállott amatőr labdarúgó volt. A gimnázium dísztermében tartott előadásában olyan élményekről számolhatott be, amelyek kimaradtak az Aranycsapat tagjainak életrajzaiból. Előadónk a legendás labdarúgók nagy többségével kapcsolatban volt, akár munkájából kifolyólag, akár személyes okokból. Így tudtuk meg, hogy fénykorukban is mennyire közel voltak az emberekhez, mai kifejezéssel élve „nem szálltak el maguktól”. Batta György beszámolt arról, hogy segítettek ismeretlen embereken a híres sportolók. Ahogy Alfredo di Stefano jellemezte csapattársát, Puskás Ferencet: „Játékosként és emberként is tízes! Minden magyarnak segített, olyan volt a magyaroknak, mint egy nagykövetség. A pénzét rájuk költötte…” S ha már szóba jött Öcsi bácsi, vendégünk külön kitért a Panathinaikosz pozsonyi kupamérkőzésére, amikor a görögök edzésén az ezerötszáz kíváncsi néző szeme láttára parádézott rúgótechnikájával a leghíresebb magyar.
A hallgatóság sorai között üdvözölhettük testvériskolánk diákjait is, akik a budapesti Szent István Gimnáziumból látogattak el hozzánk, s nagy örömünkre, részt vettek rendezvényeinken. A komáromi sportcsarnokban a két iskola csapata emlékmeccsel tisztelgett a novemberi angol-magyar mérkőzés előtt, majd az előadás és a filmvetítések után részt vettek az Aranycsapatról rendezett vetélkedőn.
Batta György előadását filmvetítések követték. A diákok kedvük szerint választhattak: az iskola dísztermében a leghíresebb magyar pályafutását és személyiségét feldolgozó Puskás Hungary című dokumentumfilmet láthatták az érdeklődők, a tornateremben – stílusosan – az évszázad mérkőzését láthatták azok, akik egy vérbeli focimeccset akartak látni az ötvenes évekből Szepesi György közvetítésével. Azok a diákok, akiket végképp nem érdekel a labdarúgás, Sándor Pál klasszikussá vált filmjét nézhették meg az egyik osztályban. A Régi idők focija a megszállottságáról ismert mosodásnak és csapatának, a Csabagyöngyének sorsát mutatja be a húszas évek környezetébe ágyazva, sokszor chaplini burleszk eszközökkel körítve. Minarik Ede szállóigévé vált mondatát azóta sokszor és sok helyen értelmezték át, így máig is aktuális: „Kell egy csapat!”
A vetélkedőre 14 csapat részvételével került sor. Házon belül, az osztályok vállalkozó kedvű diákjai mérték össze tudásukat az Aranycsapat történetéből. Örömünkre budapesti partnereink is versenyeztek, s mindazok, akik az előadást és a filmvetítéseket is látogatták, értékes információkkal lettek gazdagabbak. De hogy a versenyzők nem csak ebből éltek, mutatják az eredmények is. Az olyan alapvető ismeretek, hogy Puskás sváb származású volt, hogy Kocsis fejesgóljairól volt híres, hogy őt Spanyolországban Aranyfejűnek hívták, minden csapat számára egyértelműek voltak. A csapatok fele a pontoknak több mint 80%-át megszerezte, ami azt mutatja, hogy a diákokat komolyan érdekli a magyar labdarúgás fénykora. A vetélkedőt szoros küzdelemben a Bukovszky Gergely – Dóczé Bálint Jonatán – Gelle Donát összetételű másodikos csapat nyerte meg.
Mindent összevetve az emléknap jó hangulatban telt el, köszönettel tartozom minden kollégámnak, aki segített a lebonyolításban, hogy a különböző események gördülékenyen kövessék egymást, biztosítva azt az elképzelésünket, hogy a lehető legtöbb és legszélesebb formában ismerkedjenek meg diákjaink egy olyan örökséggel, amelynek bemutatására nem nagyon van lehetőség egy tanórán belül. Bízom abban, hogy „ A magyar foci napjához” hasonló események nemcsak színesítik, hanem felkeltik tanulóink érdeklődését a kulturális és sporttörténeti örökségünk iránt is.
A szervezők: Elek József és Gyurenka István
SJG, Felvidék.ma
42902 242902 342902 4