43102u

Az elmúlt hetekben jelentős személyi változásokra került sor a losonci katolikus egyházban.
Az eddig itt szolgáló lelkészeket máshová helyezték el, s helyüket újak töltötték meg, akik számos kisebb nagyobb változást vezettek be. Nem is egészen sikertelenül!
Nem kis meglepetésként ért, hogy a múlt héten a losonci római katolikus plébánia kiadásában Pelikán címmel megjelent a negyedévi lapnak tervezett 0 évfolyam 0-dik száma. Főszerkesztője Mihály Ferenc, a Katolikus Alapiskola mellett működő zeneiskola tanára, ismert losonci publicista. A szerkesztőség tagja Rastislav Polák, Mária Mistríková-Vasileva, Radka Vilhanová, Lukáš Jalovecký, Iveta Acélovová, Daniela Jalovecká és Ervin Jakubec.
Arról hogy miért éppen Pelikán lett a cím, Rastislav Polák írt néhány gondolatot: „Amikor azon elmélkedtünk, hogy mi legyen a plébániánk lapjának címe, azt mondtam, annak valamit a plébániánkról kellene kifejezésre juttatnia. De nem sikerül megnevezést találnunk. De az egyik hívőnk javaslatára megkaptuk a címet – Pelikán.
Plébánia templomunk oltárán éppen a Pelikán található. Úgy ahogyan Krisztus a testévelés vérével táplál bennünket, úgy a pelikán a bibliai ábrázolásokban saját vérével eteti a fiókáit. Emlékeztessen ez a megnevezés erre a tényre”. Hozzáteszem, hogy a pelikán nem véletlenül került az oltárra, hiszen az Losonc címerét jelképezi. Megjegyezve, hogy a város jelképének református gyökerei vannak.
A lap szlovák-magyar, azaz kétnyelvűnek készül (a főszerkesztő mindkét nyelvet jól ismeri). Az első számban Kovács Erika „A hit hálójában” c. tette közzé az emberi hitről írt gondolatait. Rastislav Polák lapot is nyitó írása pedig a És ismét itt a Karácsony” címmel jelent meg. A fényképekkel bőven illusztrált lap írásai a plébánia és a losonci egyházközösség eseményeire összpontosítanak. Pl. Zarándoklat Vácra, Márianosztrára és Esztergomba (Mihály Ferenc), Bűnbocsátó ünnepség a irtványosi Krisztus Király templomban (Losonc 2. katolikus temploma) (Ervin Jakubec), Szt. Rita jótékonysági egylet tevékenysége Losoncon (Daniela Nagyová), Tátrai kirándulás (Branislav Melicher), plébániai hírvivő, szentmisék időrendje az ádventi időszakban stb.
Puntigán József, Felvidék.ma