49539 1

A komáromi Selye János Gimnázium több nagyobb eseményt is szervezett az elmúlt hetekben. A gimnázium tanulói emellett sikeresen megmérettettek a különféle versenyeken. Az alábbiakban e rendezvényekről olvashatnak kis beszámolókat.

Baróti Szabó Dávidra emlékezve
A jubileumi szavalóverseny sikert hozott a Selye János Gimnázium tanulóinak. Az október 3. hétvégéjén Dunaradvány község hagyományosan Baróti Szabó Dávid emléke előtt tiszteleg. A baróti születésű költőt, nyelvújítót, világi papot és tanárt 1773-ban az esztergomi főegyházmegyébe osztották, ideiglenesen Komáromban is tevékenykedett, szónoklattant tanított. Nyugállományba vonulását követően Virtre költözött, ahol élete utolsó két évtizedét töltötte.
Október 17-én Dunaradványon az ünnepi emlékezés keretében került sor a jubileumi 20. Baróti Szavalóversenyre. A versenyzők öt kategóriában mérték össze tehetségüket. A Selye János Gimnáziumot kategóriánként négy tanuló képviselte, Kiss Réka „selyés” diák Madar község képviseletében versenyzett. A megmérettetés két fordulóból állt: először a kötelező vers előadásával indítottak, majd a hozott, „szabadon választott” versek következtek.
A gimnázium számára többszörös sikert hozott ez a nap: a prímós Banga Roland kategóriájának győztese lett, Ambrus Zsuzsa, a felső tagozatosok kategóriájában második helyezést ért el. A középiskolások versenyének győztese a második évfolyamos Szebellai Dániel lett, Török Máté a 2., Kiss Réka pedig a 3. helyezést érte el.
Bár a Baróti Szabó Dávid szavalóverseny viszonylag a tanév kezdetére esik, nyilván a felkészülési idő is kevesebb. Diákjaink szerepléséhez szívből gratulálnak, a tanév további versenyeihez pedig kitartást kívánnak a felkészítők: Spátay Adrianna és Farkas Adrianna. (FA)

Megint GIMIGALÉRIA a Selye János Gimnáziumban
A gimigaléria következő kiállítására október 28-án, kedden kerül sor. Ekkor nyílik meg Varga Tamás Apró csodák fotókiállítása. A gimigaléria keretei között az idei tanévben elsőként mutatkozott be Elek József kollégánk. Kedden, szeptember 23-án 17.00 órakor került sor történelemtanár-kollégánk A Csallóközből Alaszkába (Tengerentúli kaland) című útikönyvének bemutatójára a Selye János Gimnázium Feszty Árpád termében.
A következő gimigaléria vendége Kurucz Sándor operatőr volt október 14-én. A kiállítást Andruskó Imre, igazgató és Kurucz Sándor egyik volt gimnáziumi osztálytársa, Békefi Tibor nyitotta meg. Majd iskolánk diákjainak kultúrműsora következett. Tóth Terézia, IV.C osztályos tanuló éneke, illetve Török Máté, II.C osztályos tanuló szavalata után Spátay Adriana magyartanár a 25 éve elhunyt Márai Sándor Füveskönyvéből olvasott fel részleteket.
Kurucz Sándor munkásságának méltatója először volt osztályfőnöke, Kocsis Imre volt, aki bemutatta életútját, munkáit, majd Oláh Imréné Domonkos Ilona nyugalmazott tanárnő szólt az egybegyűltekhez. Ica néni, mint mindig, anekdotáival, visszaemlékezve a múltra jó hangulatot teremtett. Ezután maga a „művész”, Kurucz Sándor kért szót. Röviden bemutatta a kiállított fotókat, majd részleteket vetített a 2006-ban készült Sínjárók című filmből, melynek operatőre volt. A 60-as, 70-es, 80-as évekből készült képek kiállítására nagyon sokan voltak kíváncsiak, több egykori osztálytársa is megtisztelte jelenlétével a gimigalériát. (KZS)

Testvériskolai látogatás a Selye János Gimnáziumban
A budapesti Szent István tanári kara látogatott el október 10-én a gimnáziumba. A komáromi gimnáziumot közel egy évtizedes kapcsolat köti az anyaországi tanintézményhez. Iskolánk, a Selye János Gimnázium igazgatója, Andruskó Imre, 2004. október 15-én együttműködési szerződést írt alá a budapesti Szent István Gimnáziummal (Lázár Tibor igazgató úr), amit egy évvel később a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziummal (Laczkó György igazgató úr) hármas testvériskolai szerződéssé bővítettünk.
Ez a kapcsolatfelvétel, barátság a Szent István Gimnázium igazgatóhelyettesének, Libárdi Péternek a kezdeményezésére jött létre, aki egykor iskolánk diákja volt és itt is, gimnáziumunkban érettségizett. Az együttműködés keretében minden évben szervezünk közös sí táborokat, a budapestiek pedig a Tisza-táborba várják diákjainkat.
Évente egy-két osztály ellátogat Erdélybe is, ahol néhány nap alatt megismerhetik az ottani szokásokat, hagyományokat, életkörülményeket, barátokat találhatnak, ismerkedhetnek egymással. Ezen kívül természetesen a tanárok és az iskolák vezetése is szoros kapcsolatot tart, rendszeresen vesznek részt egymás jeles iskolai ünnepélyein.
Tavaly március 14-én kollégáink és diákjaik Erdélyből ünnepi műsorral kedveskedtek gimnazistáinknak. Először testvériskolánk Gereben néptánccsoportja lépett fel, majd a kopjafa megkoszorúzására került sor, ahol közreműködtek a Selye János Gimnázium diákjai élükön Stirber Lajos karnaggyal.
A kollégákkal való baráti beszélgetések során kiderült, hogy sok közös vonás van a két intézmény elképzeléseiben és mindkét részről fontosnak tartjuk a kapcsolat fenntartását. Találkozásunk hozadéka egy meghívás volt, melyre 2013. április 27-től 30-ig Székelyudvarhelyen került sor. Itt találkozott mind a három testvériskola, ahol négy napot eltöltve a tanárok kötetlen formában, szórakozva véleményt cserélhettek különböző szakmai kérdésekben.
Idén, október 10-én, pénteken a délutáni órákban a budapesti Szent István Gimnázium tanári kara tisztelt meg minket jelenlétével. Egy módszertani napot tartottunk, melyet városnézéssel kezdtek a budapesti kollégák Elek József történelemtanár szakmai vezetésével. Majd iskolánk aulájában folytatódott a szakmai, baráti beszélgetés. Szinte napra pontosan tíz éve írtuk alá az egyezményt a testvériskolai kapcsolatunkról, s most ezt megünnepelve állíthatom, ez az együttműködés sokáig „élni fog”.
A következő találkozóra, amelynek célja, hogy a három iskola a határokon átívelő szakmai és kulturális együttműködése jelképezze szellemi műhelyeink összetartozását, 2015. április 30-tól május 3-ig kerül sor Komáromban, amikor is a Selye János Gimnázium tanári kara és igazgatósága látja vendégül a két testvériskola küldöttségét, tanári karait. (KZS)

Felvidék.ma
Eszmecsere a testvériskola képviselőivelKomáromi sétaTestvériskola megvendégelése
{iarelatednews articleid=”43828,48942,46256,43740,46201,42739″}