51202

„Városunk szülötte, a regényíró, a politikus, a nagy mesemondó, az írófejedelem születésének 190. évfordulója tiszteletére a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület a 2015-ös évet Jókai Mór emlékévvé nyilvánítja” – jelentette be az egyesület évzáró közgyűlésén Keszegh Margit elnök. A szervezet idén egy másik jubileumra is készül: szeptemberben lesz 15 éve, hogy az egyesület újra tevékeny.

A komáromi Kultúrpalota dísztermében megtartott évzáró közgyűlésen Keszegh Margit elnöki beszámolójában kiemelte, az egyesület az elmúlt évben is igyekezett megfelelni az egyesület örökös tiszteletbeli elnöke, Szénássy Zoltán által lefektetett célkitűzéseknek. 2014-ben az egyesület 12 rendezvénnyel vállalt szerepet Komárom kulturális életének alakításában. Az egyesület az elmúlt évben– a hagyományoknak megfelelően – immár nyolcadik alkalommal adta át a Jókai-díjat, amelyre 17 jeligével ellátott pályamű érkezett, a nyertes Vajkai Katalin, az ekeli alapiskola tanítónője lett. Az egyesület szerepet vállalt a tavalyi évi március 15-i, augusztus 20-i, és az október 6-i megemlékezések szervezésében, valamint ünnepi műsorral emlékeztek meg Feszty Árpád halálának 100. és Egressy Béni születésének 200. évfordulójáról. A Jókai Egyesület az elmúlt évben is megrendezte Komáromban Benedek Elek születésnapján a Magyar Népmese Napját, a magyar ovisoknak és kisiskolásoknak szóló rendezvényen Varsányi Mari színművésznő a Kossuth téren olvasta fel a Benedek Elek gyűjtéséből ismert Furulyás Palkó című magyar népmesét.
Az egyesület elnöksége, tagjai és szimpatizánsai Berecz Gyula születésének 120. évfordulójáról is megemlékeztek az évzáró közgyűlésen. A Komáromban született szobrászművész életútját Szabó Csekei Tímea, a Duna Menti Múzeum művészettörténésze ismertette. Előadásában kiemelte: Berecz Gyulának nehéz időszakban, a világégések, terület el- és visszacsatolások, lakosságcserék, kényszermunkák korában kellett alkotnia. „Ezek nem kedvezhettek a művészeteknek. Nem volt meg az alkotáshoz szükséges szabadság, a lélek nem szárnyalhatott. Volt propaganda és évekig tartó határzárlatok, szétszakított családok. Nem csoda, hogy tragikus művészsors lett az övé. Egy tragikus művészsors, amely kutatásra vár, további forrásanyagok gyűjtésére” – hangsúlyozta.
A közgyűlésen Keszegh Margit bejelentette, hogy egyesületük a 2015-ös évet Jókai emlékévvé nyilvánítja. „Az emlékév meghirdetése kapcsán kérjük a városunkban tevékenykedő intézményeket, szervezeteket is – külön kiemelve azokat, melyek Jókai Mór nevét viselik –, hogy az év folyamán egy-egy rendezvénnyel emlékezzenek meg Jókai Mórról” – fogalmazott. Elmondta azt is, hogy az emlékév kapcsán a Jókai Egyesület a Jókai-díj idei, február 21-én sorra kerülő átadásán nagyszabású műsorral készül, valamint májusban Jókai halálának évfordulóján meglátogatják az író Fiumei úti (Kerepesi) temetőben található sírját.
A Jókai Mór Közművelődési és Múzeum Egyesület 1911-ben alakult, 1945-ben azonban állami szervek feloszlatták. Az egyesület 2000-ben dr. Szénássy Zoltán állhatatos, kitartó, igyekezetének köszönhetően újította fel tevékenységét. A Jókai Egyesület tehát –  újjászületése után – immár másfél évtizede szolgálja Komárom város kultúrát szerető közönségét.
Tekintse meg Képgalériánkat: ITT>>.

lm, Felvidék.ma
{iarelatednews articleid=”51095,48113,49913″}