Mezőgazdasági eszközök is helyet kaptak (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A Felsőtúri Kulturális Napok rendezvénysorozat keretében nyitották meg a község múltját bemutató állandó kiállítást. A jelenleg a kultúrház két helyiségében látható tárlat a tervek szerint a majdani falumúzeum alapját képezi.

„Községünk lakosságának összefogásával gyűjtöttük össze az egykor naponta használatos tárgyakat. Az állandó kiállítást július 22-én nyitottuk meg. Továbbra is gyűjtjük a különféle használati eszközöket, dokumentumokat” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Varga Péter,  Felsőtúr polgármestere.

A két helyiségben elsősorban egykori használati tárgyak kaptak helyet. A mezőgazdaságban használt segédeszközök mellett szép számmal találhatóak itt háztartási eszközök is. Természetesen a helyi népviseletet ugyancsak bemutatja a napokban nyitott kiállítás. Varga Péter kiemelte, a tárgyak mellett folyamatosan gyűjtik a korabeli fotókat, amelyeknek részben a digitalizálásukat is elvégezték már. A tervek szerint ezek szintén láthatóak lesznek az emlékszobákban, illetve a községi hivatal termeiben.

Régi könyvek és egyéb dokumentumok is előkerültek (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Az állandó kiállítás népszerű a helyiek körében. Mint a polgármester elmondta, a tárlat gyűjteménye ennek köszönhetően máris gyarapodott. Több felsőtúri lakos hozott ide értékes családi relikviákat.

A községben nagy jelentőséggel bír a múlt emlékeinek és a helyi értékeknek az ápolása. Ennek kimagasló példája a Pongrácz család szellemi és tárgyi hagyatékának méltó megbecsülése.

„Hosszú távú elképzelésünk egy tájház kialakítása. A gyűjtemény alapja már megvan. Egy eredeti állapotban fennmaradt parasztház lenne a legalkalmasabb erre a célra. Így tágasabb térben tudnánk bemutatni községünk kulturális és népi örökségét” – magyarázta Felsőtúr első embere.

A helyi népviseletet is bemutatják (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A tárlattal és a leendő tájházzal a faluturizmust kívánják megalapozni. Ez a terv érintené a falu határában levő néhány pincét is, amelyek között elhagyatottak is találhatók. Ezek közül az egyik pinceházban  a helyi szőlészet és borászat hagyományainak bemutatására szolgáló kiállítótér kialakítását tervezik – árulta el a polgármester a távlati tervekkel kapcsolatosan.

A sokrétű és gazdag anyagot felvonultató állandó kiállítás a kultúrház oldalsó termeiben tekinthető meg.