Kovács Koppány és Nagy Péter (k.)(Fotó: samorin.sk)

Idén ünnepli megalakulásának 70. évfordulóját a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség, azaz a Csemadok. A somorjai alapszervezet harmadikként alakult meg az országban.

Ez is bizonyítja, hogy Somorja magyarsága már akkor

összetartó közösséget alkotott,  szükségesnek látta, hogy az egyetlen kulturális tömörüléshez, a Csemadokhoz tartozzon.

A tavalyi önkormányzati választások eredményén is tisztán látszik, hogy városunk magyarsága, ha kell, felül tud kerekedni mindenen és összefog a közös magyar jövő érdekében. A szervezet a tavalyi évzáró taggyűlésén Kovács Koppányt választotta elnökének, aki a leköszönő Nagy Pétert követte a tisztségben.

Lassan egy éve lesz, hogy a Csemadok somorjai alapszervezetének elnöke. Milyen volt az elmúlt egy év?

A tavaly márciusi tisztújító taggyűlés utáni hónapokban az újonnan választott vezetőség aktív munkába kezdett. Már az első vezetőségi ülésünkön éreztem, hogy az új, tettre kész, fiatalos vezetéssel sok mindent megvalósítunk 2018-ban.

Elnöksége alatt mi a Csemadok célja Somorján?

Alapküldetésünk maradt biztosítani kulturális csoportjaink, a Híd Vegyes Kar, a Csalló Néptáncegyüttes és a majd kétszáz gyermeket foglalkoztató Csali Gyermeknéptánccsoport rendszeres működését.  A Csali Gyermeknéptánccsoport negyvenéves jubileumát kétnapos, telt házas gálaesttel ünnepelte a kultúrházban, ami felemelő érzés volt. Másik csoportunk, a Híd Vegyes Kar karnagyi szerepét Németh Imre vette át, elmondhatjuk, kórusunk a lehető legjobb kezekbe került.

Milyen eredményeket ért el a szervezet 2018-ban?

Sikeresen pályáztunk több helyen és a mindenkori városvezetés is értékelte munkánkat a pályázataink elbírálásánál. Továbbra is főszervezői vagyunk a magyar ünnep- és emléknapjainknak városunkban. A tavalyi Szent István-napi rendezvényünk minden eddigi látogatottsági rekordot megdöntött. A háromnapos villányi kirándulás is hangulatosra sikeredett, a borkóstolás mellett Pécs és környéke nevezetességeivel is megismerkedhettünk. A Csemadok Kalandtábor is  felejthetetlen élményeket nyújtott a somorjai gyerekeknek.

Idén szeretnénk a Hűségkártya mellett a Támogatói kártyát is bevezetni, amely további anyagi forrást jelentene alapszervezetünk számára.

Milyen a vezetőség viszonya az egyházakkal, iskolákkal, óvodákkal?

Fontosnak tartottuk, hogy az oktatási intézményekkel és a történelmi egyházakkal rendszeresebbé tegyük együttműködésünket.  Ebben szerencsére már történt előrelépés az elmúlt 2-3 évben. Alapszervezetünk jövőbeli legfontosabb feladatának tekintem, hogy szervezetünk tagjai alakítói, szervezői legyenek a somorjai magyar közösség kulturális és társadalmi életének is.  Fontosnak tartom

a tejfalusi és a környékbeli falvak alapszervezeteivel való szorosabb együttműködést, hiszen együtt sokkal erősebbek, egységesebbek vagyunk. Ez a szoros együttműködés a záloga annak, hogy Somorja és környékének magyarsága magabiztos jövő elé nézzen.

Mi a szervezet, vagy ha úgy tetszik, az elnök mottója, avagy útmutatása a működéshez?

Hiszem és vallom Szabó Dezső szavait, miszerint MINDEN MAGYAR FELELŐS, MINDEN MAGYARÉRT! Ez az idézet mindennél többet mond. Mi, somorjai Csemadok-tagok a somorjai magyarságért vagyunk felelősek.

Vasárnap lesz a szervezet évzárója, milyen programokkal várják az érdeklődőket?

A Csemadok Somorjai Alapszervezetének évzáró taggyűlésére február 3-án kerül sor a somorjai kultúrház nagytermében. A kultúrműsorban fellép a Pici Csali, majd pedig Soóky László Egy disznótor pontos leírása című színdarabja kerül bemutatásra. A helyszínen mindenkinek lehetősége lesz a 2019-es tagsági illeték rendezésére, illetve a Csemadok Hűségkártya kiváltására. Szeretettel várunk minden somorjai és nem somorjai érdeklődőt. A szervezet gondoskodik frissítőről. Töltsük együtt a vasárnap délutánt és beszéljük meg közösen a Csemadokra váró feladatokat!