A búcsi Katona Mihály Alapiskolában idén áprilisban 12. alkalommal szervezték meg a madárlestábort.

Ezúttal is szakemberek, Katona Mihály és Sándor Csaba vezetésével zajlott a madármegfigyelés Búcs különböző élőhelyein. A fiatalabb tanulók körében a legnépszerűbb a háztáji szárnyasok megfigyelése volt, Karkó Szabolcs és Almási Emil búcsi madártenyésztők jóvoltából különféle kacsa-és libafajokat, galambokat, fürjeket, aranyfácánokat, pávát és emut is láthattak a gyerekek.

A tábor érdekes színfoltja volt Horesnyík Ervin természetképekből összeállított kiállításának a megnyitója az iskola galériájában.

A fiatal fotósnak ez az első önálló kiállítása, amely még május végéig megtekinthető iskolánkban.

Már hagyományosan idén is szerveztünk egy tanulmányi kirándulást Gúgh János, a Birdlife Slovensko Szlovák Madártani Egyesület munkatársa vezetésével. Ezúttal az egyesület által megújított mányai mocsaras természetvédelmi területre látogattunk el, ahol páratlan élményben volt részünk.

Az elmúlt pár évben, mióta megújult ez a terület, több mint 100 madárfaj jelent meg újra, ebből 63 fajt sikerült megfigyelnünk.

Gúgh János rámutatott, hogy az ilyen és hasonló területek (mint például a búcsi szikes is) milyen nagy jelentőséggel bírnak a környezetvédelem szempontjából, ezért nagyobb figyelmet és törődést érdemelnének. A terület legeltetésével és vizessé tételével számos már kiveszőben lévő élőlény kaphat új esélyt a megmaradásra.

A kirándulás a MENTOR TT. támogatásával valósult meg, részvételi lehetőséget biztosítottunk a mi érdeklődő tanulóink mellett a Herman Ottó Biológiaversenyre bejelentkezett tanulók és felkészítőik számára is.

Az idei madárles egy projektnappal zárult, ahol a szakemberek előadásai mellett azon tanulóink is előadást tartottak, akik bekapcsolódtak az Egy tanév a fecskékért elnevezésű projektbe. Ezen projekt keretében rajzversenyre került sor, tanulóink előadásokat tartottak a fecskefajokról, a fecskék életmódjáról, vándorlásukról, és arról, milyen veszélyek fenyegetik őket.

Tanulóink egy csoportja hozzálátott a faluban található fecskefészkek feltérképezéséhez, ez a munka egészen szeptemberig tart, utána kerül sor a kiértékelésre, melynek eredményét a Szlovák Madártani Intézet munkatársai is szívesen fogadják. A fecskeprojektbe a Magyarországon működő „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány felhívására kapcsolódott be iskolánk.

Az idei tábor megvalósítását a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.