Szent István király komáromi lovas szobra (Fotó: Szalai Erika/Felvidék.ma)

Szent István szobrát Komáromban 2009-ben lepleztük le és immár 13. alkalommal kerül megrendezésre augusztus 20-án Szent István király ünnepe.

A 2007-ben megálmodott terv, hogy egyesületünk, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület kezdeményezése nyomán szobor álljon az általunk 2007-ben emlékoszloppal megjelölt helyen, a Lúdpiac téren, Komárom Város, a Palatínus Társaság és a nagyszámú adakozó közreműködése, támogatása révén 2009-ben valóra vált és leleplezésre került Győrfi Lajos Szent Istvánt ábrázoló lovas szobra. A szobor tíz éve került átadásra, így az idén jubileumot is ülünk.

Bensőséges hangulata van ennek a minden magyar számára gyönyörű ünnepnek, a magyar államiság több mint ezeréves folytonossága emléknapjának, Szent István királyunk és az új kenyér ünnepének Komáromban.

Szénássy Zoltán, egyesületünk akkori tiszteletbeli elnöke kezdeményezésére első alkalommal 2007-ben ünnepeltük meg városunkban Szent István napját augusztus 20-án. Az eltelt években gazdagodott az ünnepi műsor.

Hagyományt teremtettünk azzal, hogy ez alkalomból a katolikus és református egyház közösen emlékezik meg Szent Istvánról. Idén a Szent András Bazilikában kerül sor az eucharisztia ünneplésére katolikus és református igehirdetéssel. Az igeszolgálatot a katolikus egyház képviseletében Ft. John Simoneau káplán, a református egyház képviseletében Ft. Fazekas László református püspök végzi.

Az idei évben már hetedik alkalommal csatlakozunk a szolnokiak kezdeményezéséhez. Négy Kárpát-medencei várossal, Szolnokkal, Sepsiszentgyörggyel, Zentával és Beregszásszal egy időben kerül sor a Kárpát-medence kenyerének megáldására, megszentelésére. A Szolnokon megsütött kenyeret, mint minden évben, a Földes-Kraslan pékség pékjei kínálják majd az ünneplőknek.

Ünnepi szónokaink között jeles személyiségeket köszönthettünk. Meghívásunkat az elmúlt években elfogadta: dr. Korzenszky Richárd OSB főtisztelendő, dr. Tőkéczky László történész-professzor, Koltay Gábor filmrendező, Czimbalmosné Molnár Éva nagykövet, Csáky Pál Európa Parlamenti képviselő, Szili Katalin miniszterelnöki megbízott és Molnár Imre, a Pozsonyi Magyar Intézet igazgatója.

Nagy örömünkre szolgál, hogy idén elfogadta felkérésünket Jankovics Marcell a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, a Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, grafikus.
Komáromból számtalan tehetséges ifjú színművész Magyarországon kamatoztatja tudását. Büszkék vagyunk rájuk és nem szeretnénk, ha elszakadnának a várostól, ezért minden évben megszólítunk egyet közülük, aki szerepel az ünnepi műsorban. Az eddig szereplő Szvrcsek Anita, Lajos András, Jókai Ágnes, Matusek Attila, Ponty Tamás, Ficza István után idén Habodász Istvánt, a Pesti Magyar Színház színművészét hallhatja az ünneplő közönség. Az ünnepi műsorban fellép Dóka Zsuzsa és Bősi Szabó László énekes páros és a komáromi GAUDIUM vegyes kar és hangszeres kamaraegyüttes

Az ünnepi műsor a Szent István szobornál 17.00 órakor kezdődik, koszorúzással ér véget, s utána 18.00 órai kezdettel kerül sor a Szent András Bazilikában az eucharisztia ünneplésére katolikus és református igehirdetéssel.

Idén a 10. évforduló tiszteletére meglepetéssel is készülünk. 20.00 órai kezdettel a Tátra moziban az érdeklődők megtekinthetik az István, a király című magyar zenés filmet, melyet Koltay Gábor, városunk díszpolgára rendezett. A vetítés ingyenes, sőt a közönségnek külön erre az alkalomra készült csokoládéval is kedveskedünk.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk augusztus 20-án Komáromban!

(A szerző a Jókai Egyesület elnöke)