Sportpálya átadás Rimaszombatban (Fotó: HE és Gecse Attila/Felvidék.ma)

„Megvan az ideje a rombolásnak, és megvan az ideje az építésnek” – idézte A prédikátorok könyve 3. fejezetének 3. versét a rimaszombati új sportpálya ünnepélyes megnyitóján Molnár Sándor.

A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Püspöki Hivatalának zsinati főtanácsosa a szeptember 14-i ünnepségen felidézte, ha a mostani Tompa Mihály Református Gimnázium falai beszélni tudnának, elmondanák, a prédikátornak most is igaza van.

Mint kifejtette, a XX. század első éveiben is megvolt az ideje az építésnek. Az Egyesült Protestáns Gimnázium épülete kicsinek bizonyult, ezért az elődök eladták, s új, korszerű épületet építettek. A harmincas években ez az építkezés folytatódott, hat osztályteremmel bővült az intézmény. A második világháborúval az építés ideje lezárult, s a rombolás ideje következett.

Előkészületek az új sportpálya átadójára (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

A prédikátornak most is igaza van

„A rombolás időszaka volt az, amikor az ország egyik legnagyobb kőzetgyűjteményével alapozták meg a sportpályát, az értékes könyvek papírgyűjtésben, zúzdában végezték. Feliratok, emléktáblák, szobrok kerültek eltávolításra. Sokan vagyunk, akik tapasztalták, tapasztaljuk, mivel jár a rombolás ideje” – mondta Molnár Sándor.

Felidézte: a szomszédságban a Gólyavár református óvoda helyén aszfaltozott kosárlabdapálya volt, az óvoda építése miatt ezt a pályát lebontották. Ezt azzal a reménnyel tették, hogy valamikor a jövőben a sportpályát felújítják.

„Az óvoda és az alapiskola építése után, a gimnázium felújítása mellett a reménység valósággá vált. Magyarország kormányának támogatásával egy többfunkciós pályát építhettünk, melyet a Tompa Mihály Református Gimnázium, a Református Alapiskola és az Evangélikus Alapiskola növendékei fognak elsősorban használni” – tájékoztatta az ünnepélyes megnyitóra érkezett szülőket Molnár Sándor.

A sportpálya megnyitója (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

„Ezt dobta a gép”

Az új építmény szabványmérete kézilabdapályát foglal magába, s nagyon rövid időn belül át lehet alakítani röplabda pályává is. Helyet kaptak a kosárlabda palánkok és a távolugró gödör is. A tervezést Máté Tamás mérnök végezte.

Az építési munkák két fázisból álltak. Először a régi pályát elbontották, majd az új pálya talajcsövezése, szegélyezése és alapozása és a járdák kiépítése következett. A kivitelező Molnár András volt. Ennek költsége valamivel több mint 40 ezer euró volt.

A pálya építését, alaptömörítését, a hálók, a világítás, a sporteszközök felszerelését, a gumiaszfalt és a felső gumiszőnyeg kialakítását, leterítését és a csíkok felfestését a szucsányi illetőségű MARO kft. végezte 88 ezer euró értékben.

A rimaszombati sportpálya átadója (Fotó: Gecse Attila/Felvidék.ma)

„Az elmúlt négy évben minden ősszel befejeztünk, vagy éppen megkezdtünk egy építkezést. A sportpálya megépítését követően sem állhatunk le. Hiszen itt van előttünk az épület udvar felőli homlokzata, az iskolaudvar rendezése. Most az építésnek az idejét éljük. Nem a mi érdemünk ez. Isten kegyelméből most egy ilyen időszakban szolgálhatunk.

A mai fiatalok azt szokták mondani, hogy ezt dobta a gép. Nem tudjuk, hogy mit hoz a holnap. Egyet viszont tudunk, az idők ura, aki mindent a kezében tart, mellettünk van minden időben, és kész vezetni minket minden időn át. Engedjük hát vezetni magunkat” – mondta Molnár Sándor zsinati főtanácsos, a rimaszombati egyházközség lelkipásztora.

Molnár Sándor javaslatára az új pályát egy szurkolási bekiabálással avatták fel: Hajrá Rimaszombat! Hajrá magyarok!

Többfunkciós sportpálya a Tompa Mihály Református Gimnázium udvarán (Fotó: Gecse Attila/Felvidék.ma)

Az átadó ünnepség része volt egy focimeccs, amelyben a szülők és tanárok csapata mérkőzött meg a diákokkal. A kezdőrúgást Molnár Sándor végezte, a bírói feladatokat Sebők Attila látta el.

A résztvevő vendégeket Molnárné Pelle Beáta, a Tompa Mihály Református Gimnázium igazgatója is köszöntötte.

A rendezvény kommentátora Mikos Tamás, a rimaszombati egyházközség beszolgáló lelkipásztora volt, aki egyúttal a Végtelenség Fiai podcasts legújabb adását is készítette, így a meccs játékosra és humorosra sikeredett.

Szülők, tanárok és a diákok csapat mérkőzött egymással (Fotó: Gecse Attila/Felvidék.ma)

A szabvány méretű kézilabda pályán tenisz-, röplabda- és kosárlabda-edzéseket és versenyeket is lehet majd szervezni. Az építkezés a Bethlen Gábor Alapnak a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház számára folyósított támogatásából valósult meg.