Az iskola irodalmi színpada (Fotó: Endrődy János Alapiskola)

A Muzslai Endrődy János Alapiskola igazgatóját, Ölveczky Árpádot kérdeztem a lassan végéhez közeledő tanév eredményeiről, sikereiről, a diákok iskolán kívüli közösségi életéről.

Bevezetőként elmondta, mivel az iskolai figyelem középpontjában a muzslai Endrődy János Alapiskolában mindig a tanuló áll, ezért a tanítók is részt vettek több továbbképzésen. „Mi sem maradtunk ki a tanulásból. Készülünk az oktatásban végbemenő változásokra, így közösen a NIVAM (Országos Oktatási és Ifjúsági Intézet) szervezésében tantestületi kooperatív képzésén veszünk részt, melynek lényege, hogy a tanulók fedezzék fel a világot, legyenek önállóak, a tanár szerepe pedig az útmutatás, a felfedezés ösztönzése ebben a tevékenységben. A foglalkozásokat a NIVAM komáromi központjának munkatársa,  Kovács Tünde vezeti.

Az érsekújvári központú Pedagógustámogató Központ munkatársával, Hanza Rolandával pedig aktivációs képzésre került sor Budapesten. A Nyugati pályaudvarnál az EPI centrumban a Superar Zeneművészeti Alapítvány támogatásával, majd a Magyar Zene Házában a Hangdimenziók állandó kiállítást tekintettük meg. Kollégáimmal tanultunk, új pedagógiai módszereket sajátíthattunk el, élményeket szereztünk.

Endrődy János Alapiskola, tanévnyitó, 2023-2024-es tanév (Fotó: Krajčír Tímea)

Ebben a tanévben is előtérbe került a tehetséggondozás, az egyéni fejlesztés. Több tantárgyi, előadói és sportversenyen értünk el szép eredményeket. Képviseltettük magunkat a Pitagorasz matematikaversenyen, a Zrínyi Ilona Matematikaversenyen, a Rubik-kocka versenyen, a technikai olimpián, fizikai olimpián, biológiai olimpián, a járási sakkversenyen, az angol nyelvi olimpián, a Bendegúz NyelvÉsz versenyen, a virágkötő versenyen, a matematikai olimpián, rajzversenyeken, a Szép Magyar Beszéden, a Tompa Mihály Szavalóversenyen, az Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyen.

Az eredményes szereplések közül kiemelném a Zrínyi Ilona Matematikaversenyt, melynek megyei fordulóján az 5. osztály csapata az 1. helyen végzett. Dobogós helyeken végeztünk a Pitagorasz és a matematikai olimpia és az Ipolyi Arnold Népmesemondó Versenyeken.

A T9 országos szintfelmérésen matematikából, magyar nyelvből és szlovák nyelvből is az országos átlag felett végeztek a 9. osztályos tanulóink”– árulta el.

Farickás néptánccsoport (Fotó: Farkas Iván)

Mennyire vesznek részt diákjaik a község közösségi életében?

Rendszeres fellépői vagyunk a község rendezvényeinek. Műsorokkal emlékezünk a márciusi hősökre, október 6-án az aradi vértanúkra, gróf Esterházy Jánosra, együttműködünk a muzslai óvodával, a községi könyvtárral és a községi tömegszervezetekkel. Készülünk a Muzslai Nyárnyitó Ünnepségre és a szüreti ünnepségre.

A fellépéseken rendszeresen részt vesz a „Farickás” tánccsoportunk, a „Verőcke Irodalmi Színpadunk”, az éneklőcsoportunk és a „Pilinke” tánccsoportunk. Örömömre szolgál, hogy művészeti csoportjaink egyre színvonalasabb műsorokat tudnak bemutatni, amely eredmények a közönség reakciójával is jól mérhetők. Több hagyományteremtő rendezvényt szerveztünk, szervezünk az „Endrődy suliban”, melyek közül említésre méltó a „Tök jó nap” október végén – az egészséges életmód, őszi termések kreatív ötletnapja; a „Hagyományőrző Nap”, Nyitra megye támogatásával – kézműves foglalkozások, koncert – Mérges banda, néptáncos foglalkozások, ebben a tanévben a napot Korpás Éva Piripotty című koncertje zárta, amely a Bethlen Gábor Alap támogatásával jöhetett végre. A jövő év fellépője az Ifjú Szívek lesz, amely a Kult-Minor támogatásával jöhet létre. De említést érdemel a „Karácsonyi alkotóház”, a farsangi mulatság az iskola közösségének örömére, a sítábor Garamfőn – 28 tanuló részvételével, akik mindannyian „meghódították a hegyet”, a „IX. Farsangi Kupa – Nemzetközi Labdarúgóverseny, ahol nyolc csapatból csapatunk a 2. helyen végzett, a „Suliváró”, a jövő elsőseinek foglalkoztatása, a „Mit tehetnék érted” anyák napi műsor, amelyen minden osztályunk és művészeti csoportunk bemutatkozott  a végén egy nagy közös énekléssel iskolánk kórusának vezetésével, a „XXI. Régi Diákok Találkozója” – tíz osztály részvételével a legfiatalabb osztály öt évvel ezelőtt végzett, a legidősebb osztály 1959-ben ballagott el iskolánkból. Tervünk „A sport összeköt – gyermeknap” megrendezése Muzsla község minden gyermekének – a sportversenyek mellett – melyek megrendezését Nyitra megye támogatja – ahol a gyerekek minden tevékenységért tallérokat gyűjthetnek és a Meseboltban „levásárolhatnak”.

Több meghívásnak is eleget tettünk, melyeket ezúton is köszönök tanulóim nevében: 2023. augusztus 20-án – a Rákóczi Szövetség szervezésében az Atlétikai Világbajnokságon, Budapesten. 2023. október 22-én a Rákóczi Szövetség meghívására iskolánk tanulói részt vehettek a Gloria Victis 1956 emlékünnepség műsorán – filmvetítés, felvonulás, koncertek. 2024. június 1-én a Farickás néptánccsoportunk készül vendégszereplésre Nyergesújfalura.

Glória victis a Rákóczi Szövetséggel Budapesten (Fotó: Ölveczky Árpád)

Tudomásom szerint idén egy kapcsolat is létrejött magyarországi iskolával? Miben nyilvánult meg? 

Több alkalommal járt iskolánkban a Béres József Általános Iskola küldöttsége Budapestről. Most Budapestre hívtak bennünket egy közös programra. A felső tagozatból azok a tanulóink utazhattak, akik aktívan részt vesznek az iskola művészeti csoportjainak tevékenységében. Az iskola bemutatásán kívül részt vettünk közös sportjátékokon és végül együtt fedeztük fel a budai várat. Örülök, hogy a közös feladatok közben a tanulók egyre jobban tudtak figyelni egymás gondolataira. Rendszeresen együttműködünk a Kernstok Károly Általános Iskolával Nyergesújfaluról. Áprilisban a József Attila Összművészeti Versenyen képviselték tanulóink az iskolánkat, ahol egy 1. és 3. helyezést értünk el

Terveznek nyári programot? Ha igen, milyen programmal?

A tanulóink egész éves szorgalmát és eredményességét megvizsgálva, több tanulónk vehet részt nyári jutalomkirándulásokon. A jelölésekhez természetesen kikértem az osztályfőnökök véleményét is. Nyáron négy tanulónk utazhat a Rákóczi Szövetség által támogatott Anyanyelvi táborba, Sátoraljaújhelyre.

Sikeres lett az SZMPSZ által meghirdetett Erzsébet-tábor program. Tíz 5-7. osztályos tanulónk utazhat augusztus végén Zánkára az Erzsébet-táborba egy kollégám felügyeletével. Köszönöm iskolánk minden pedagógusának, munkatársának, a Szülői Szövetségnek, a fenntartó Muzsla községnek, tanulónak és támogatónak az eddig kifejtett lendületes munkát. Sok szorgalmat és jókedvet kívánok a hátralévő időszakhoz!

(Dániel Erzsébet/Felvidék.ma)