A Pátria Rádió Naprakész című műsorának a témája a Szülőföld Alapnak a szlovákiai magyar óvodák részére 2007-ben meghirdetett pályázata volt. A közelmúltban ugyanis példaértékű támogatást kaptak a szlovákiai magyar óvodák a Szövetség a Közös Célokért társulás közreműködésével.

A támogatást ez év első munkanapjain utalták az óvodáknak, miután a Miniszterelnöki Hivatal a Szülőföld Alapból rendelkezésre álló 3,6 millió Ft-os keretet további 20 millió Ft-tal egészítette ki, a Magyar Koalíció Pártja hathatós közbenjárásának közsönhetően.
– A pályázatot a budapesti székhelyű Szülőföld Alap Oktatási és Szakképzési Kollégiumával való megállapodás értelmében az óvodás korúak magyar anyanyelven történő oktatását, nevelését segítő eszközökre és programokra hirdettük meg 2007 augusztusában, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének alapszervezetei részére, mondta el a rádiónak nyilatkozva Pogány Erzsébet, a SZAKC irodaigazgatója. Az óvodák számára kiírt pályázatok összesítése után a Szövetség a Közös Célokért azzal szembesült, hogy az óvodák oktatási-nevelési támogatására a Szülőföld Alapból megpályázható 470 000.- koronának megfelelő keretből több mint 6 365 000.- korona volt a 142 benyújtott pályázatban kért összeg.
Ürge Tamás műsorvezető példaértékűnek nevezte, hogy a Szövetség a Közös Célokért az óvodák, önkormányzatok anyagi helyzetét figyelembe véve úgy határozott, hogy a pályázatokra nem kényszerű elutasítással reagál, hanem azzal a javaslattal és kéréssel fordul a Magyar Koalíció Pártja vezetői, Csáky Pál elnök felé, hogy a Szülőföld Alapból rendelkezésre álló összeg mellé a SZAKC elnöksége és az MKP vezetői keressenek további forrást az óvodák támogatására.Az ő közbenjárásuk eredményeképpen a budapesti Miniszterelnöki Hivatal a koordinációs keretből további 20 millió Ft összeggel kiegészítette a rendelkezésre álló összeget, így összesen 136 pályázónak jutott támogatás.
Pogány Erzsébet elmondta, az elnökség az elbíráláskor azokat a pályázókat részesítette előnyben, akik 2007-ben még nem kaptak támogatást a Szülőföld Alaptól, és a pályázati kiírásnak megfelelően az óvoda mellett működő szülők szövetsége alapszervezete nyújtotta be a pályázatot.
A Pátria Rádióban megszólaltatták három óvoda képviselőjét is, Nyugat-, Közép- és Kelet-Szlovákiából a támogatásokkal kapcsolatban.
Először Szaffián Emese csallóközaranyosi óvodapedagógus nyilatkozott:
– Örömmel fogadtuk azt a hírt, hogy majdnem minden pályázó óvoda kapott támogatást. Az Illyés Közalapítvány megszűnt, innen már nem várhatunk pénzügyi segítséget, nagyon örülünk ennek az új lehetőségnek. A támogatást olyan segédeszközökre használjuk fel, ami a játékos oktatásban jól jön. Például a zenei nevelésben, vagy bábok, paravánok készítésében. Az utóbbi időben az óvodában előtérbe kerül a szerepjáték, hogy a gyerekek kivegyék részüket a folyamatos beszédből. A helyi önkormányzat pénzügyi nehézségei miatt nem nagyon tudta támogatni a kétosztályos óvodát, ahová 48 gyerek jár. Időnként szervezünk óvodabált vagy börzét, s a befolyó
összeget a nevelés fejlesztésére használjuk fel. Jó lenne a hosszútávú támogatás, mert abból jutna nagyobb beruházásra is. Ugyanis már elég régén újították fel óvodánk épületét.
Vass Éva, a bodrogszerdahelyi óvoda igazgatója a következőket nyilatkozta a téma kapcsán:
– Nagy örömmel fogadtuk a támogatást. Bár az első értesítés olvasásakor csalódtunk, amikor közölték velünk, hogy elhalasztották a döntést a pályázatunkra. Később megérkezett a másik levél is, amelyben viszont már arról kaptunk tájékoztatást, hogy a kért összeg 40 százalékát megkapjuk. Bodrogszerdahely 2500 lakosú község, a helyi óvoda három osztállyal működik. Két magyar és egy szlovák tanítási nyelvű osztályunk van. Két évvel ezelőtt is sikeresen pályáztunk. Akkor az óvoda udvarát tettük rendbe. A mostani támogatásból a magyar gyermekkönyvtárat szeretnék bővíteni leporelló, hanghordozó, kazetták, CD-lejátszó vásárlásával. A helyi önkormányzat is segíti az óvodát a pénzügyi keretüknek megfelelően. Legutóbb elég sok mindent felújítottak az óvodában. Kicseréltük az ágyakat és gondolkodást fejlesztő játékokat is vásároltunk a gyerekek számára.
Válent Lívia, a dereski óvoda igazgatója:
– Örömmel fogadtuk a hírt, mert bár sok pályazaton indulunk, de a legtöbbször sikertelenül. A mostani támogatásnak nagyon örülünk. Játékokat vásárolunk a pénzből, mert azok rongálódnak a legjobban. Az önkormányzat segítségével sikerült hőszigetelni az óvoda épületét, a tantermeket kifestettük belülről is. Deresk közép-szlovákiai község 800-900 lakossal. Az óvodát 18 gyerek látogatja. Szívesen vennénk, ha folyamatosan lenne ilyen jellegű támogatás.
A rádió kérdésére Csáky Pál, az MKP elnöke a támogatásokkal kapcsolatban elmondta, a párt korábban is fontosnak tartotta az anyanyelvi óvodába való beiratkozást.
– Ha nem ügyelünk az óvodákra, akkor veszélybe kerülnek a demográfiai hullám miatt az alapiskolák is. Oda kell figyelni arra, miként töltjük meg azokat. Ezért is döntő szempontnak tartottuk a beiratkozási programok támogatását. A magyar kormány illetékesei megértéssel fogadták a kérésünket. Az elmúlt évben több olyan kéréssel is fordultunk a Miniszterelnöki Hivatal felé, amelyeket korábban kormánypártként saját forrásainkból meg tudtunk oldani. 2007-ben az óvodák támogatása volt az egyik kiemelt kérésünk, amelyre pozitív visszahang érkezett nemcsak a kormány, hanem az óvodák részéről is. A meghirdetett pályázatra sokszorosan több óvoda jelentkezett, mint amennyire a Szülőföld Alapból rendelkezésre álló pénzügyi keretből jutott volna. Mivel senkit sem akartunk elutasítani, ezért ismét a Miniszterelnöki Hivatalhoz fordultunk segítségért, ahonnan újabb pénzügyi támogatást kaptunk. Fontosnak tartom elmondani, hogy 2008-ban is szeretnénk hasonló pályázatot meghirdetni és támogatni az óvodák által benyújtott programokat. Szeretnénk, ha az óvodák átgondolnák, miként tudnának vonzóbbak lenni a szülők és a gyermekek számára. A pedagógusszövetséggel és a Szülői Szövetséggel is szeretnének együttműködni abban, hogy az óvodák hálózatát megerősítsük. Erre Budapesten ígéretet is kaptam Gémesi Ferenc államtitkártól, sőt Gyurcsány Ferenc kormányfő már tavaly decemberben jelezte, hogy a támogatást továbbra is biztosítják a számunkra. Senkit nem akarunk kihagyni a támogatási keretből, s remélem, ennek a pénzügyi háttere is meglesz.
Peczár Károly, az MKP pártigazgatója a támogatásokkal kapcsolatban elmondta, ha meg akarjuk menteni az iskolánkat, akkor azt az óvodákkal kell kezdenünk. De fontos az is, hogy vonzó legyen az óvoda a szülő számára.
Bugár Bélát, az MKP parlamenti képviselőjét is megszólaltatták az óvodák támogatását illetően. Kifejtette, hogy aki magyar nemzetiségűként szlovák tannyelvű óvodába iratja a gyermekét, az – a kivételtől eltekintve – szlovák iskolába íratja be. Sajnos, korábban nagyon sok helyen megszűntek az óvodák, mert az állam másra helyezte a hangsúlyt, például, hogy a szülő ne az óvodába adja a gyerekét, hanem maradjon vele otthon. Így elkopott egy olyan rendszerünk, amellyel segíteni lehet megtartani a magyart magyarként. Tehát, mindennek vannak következményei. Ha egyre kevesebb magyar óvodás lesz, akkor ennek következtében megszűnhetne, vagy veszélybe kerülhetne a többi magyar oktatási intézmény is. Tehát, ha egy magyar politikus felszólal az óvodák érdekében, az azért van, mert előre látják, milyen következménye lesz annak, ha nem kapnak megfelelő támogatást. Oda kell figyelni a végvárakra is. Például a Pázmány Péter Alapítvány pénzügyi támogatást nyújtott az iskolabuszok vásárlására, amellyel elvihették a gyerekeket magyar óvodába, iskolába. Ez viszont nemcsak az MKP feladata, hanem az önkormányzatoké is.
FelvidekMa
Kapcsolódó cikkek: