Búcsúzott az élvonaltól a magyar jégkorong-válogatott, miután a bennmaradásért rendezett vasárnapi mérkőzésen 5-1-re kikapott Dániától a svájci világbajnokságon.
Dánia-Magyarország 5-1 (0-1, 2-0, 3-0)
Magyarország összeállítása:
kapus: Szuper Levente, az 54. perctől: Hetényi Zoltán
hátvédek: Svasznek Bence, Sille Tamás – Horváth András, Tokaji Viktor – Szélig Viktor, Ennaffati Omar – Kangyal Balázs csatárok: Palkovics Krisztián 1, Fekete Dániel (1), Vas János (1) – Vas Márton, Ladányi Balázs, Peterdi Imre – Kovács Csaba, Vaszjunyin Artyom, Jánosi Csaba – Holéczy Roger, Majoross Gergely, Kóger Dániel – Nagy Gergő

A bennmaradásért vívott küzdelmek első fordulójában a magyarok kikaptak az osztrákoktól, egy újabb vereséggel elszállt volna a maradék remény is. A csapatnak csak akkor maradt volna esélye, ha 60 perc alatt, azaz 3 pontot érően nyer, és az osztrákok nem nyernek 60 perc alatt a németek ellen.
Szuper védéseivel indult a meccs, majd sikerült egy emberhátrányt is kivédekezni. Azonos létszámban a Palkovics vezette sor is sokkal többször került helyzetbe, mint a korábbi négy találkozón. Az enyhe dán mezőnyfölény közben egy látványos bal oldali akcióval Fekete ugratta ki Palkovicsot, aki higgadtan elhúzta a kapus mellett a korongot, és fonákkal betalált. Ez volt az Alba Volán 19 támadójának első pontja a tornán, és először fordult elő a vb-n, hogy a magyarok szereztek vezetést. A szünet előtt Vas János kiállítása alatt sem született gól.
A folytatásban Horváth és Kangyal került a büntetőpadra, és a dupla fórt gólra váltották a skandinávok, Staal közelről lőtte ki a rövid sarkot. Az első dán kiállításkor Ladányi kétszer, Palkovics egyszer veszélyeztetett, hiába. A harmad vége előtt 1:25 perccel a csatár Christensen egy kapu előtti kavarodás végén talált be. Szuper tehetetlen volt, rá akart tenyerelni a korongra, de nem tudott, mert egy csatár és két hátvéd zavarta.
A záró felvonás elején Kóger tesztelte a dán hálóőrt. A 47. percben Vas János fejre irányuló ütközés miatt végleges kiállítást kapott, így hétfőn a németek ellen sem léphet pályára. Az emberelőnyt gyorsan kihasználták a dánok, Green lövése Szélig lábán pattant meg, védeni nem lehetett. Később a kapuvas segített Szuperen.
Az 53. percben a tengerentúlon játszó Madsen üresen maradt, és nem hibázott. A hajrában Szuper térdsérülést szenvedett, Hetényi állt be a helyére. Ám őt is gyorsan “felavatták”, Hardt középre adása pattant be a magyar cserekapusról.
Nem sikerült a bravúr, az élvonalban hetven év után szereplő magyarok – sorozatban ötödik vereségük miatt – kiestek, így jövőre a divízió I-ben szerepelnek. Pat Cortina szövetségi kapitány együttese nem okozott csalódást, az volt a csoda, hogy tavaly bejutott a világ legjobb 16 csapata közé.
Kangyal Balázs csapatkapitány:
“A bírók megalapozták a végeredményt. Nem bírtuk el ezt a nyomást. Volt jogos kiállítás is, ám a többsége nem volt az. Tokajit is fejen csapták, három helyen kellett összevarrni, azért mégsem ítéltek semmit, nálunk meg Vas János ugyanezért véglegest kapott. Nagy élmény itt játszani, de a játékvezetők nincsenek mellettünk.”
Szélig Viktor:
“Keményen harcoltak a dánok, ellentmondást nem tűrően jöttek, támadtak, lőttek. Szegény Szuper Levinek begörcsölt a lába, annyi védenivalója volt. Jól játszottunk, de elfáradtunk. Bízom benne, hogy a németek ellen helytállunk.”
Pat Cortina, szövetségi kapitány:
“A csapat küzdőszellemével elégedett vagyok. A dán együttes jobb, de ez nem reális végeredmény. Egyes helyzetekben nem volt igazságos a játékvezetés.”