Az elmúlt héten Ipolyságon a Csemadok helyi szervezete megalakulásának 60. évfordulója alkalmából több részes előadássorozat indult az Ipolysági Városi Könyvtárban, melyben Korpás Pál és Vas Ottó tanárok foglalják össze az eltelt idők emlékezetes történéseit.

Ennek apropójából érdekes kiállítás nyílt a Zsinagóga épületében. Az Ipolyság vonzáskörzetébe tartozó falvak és persze Ipolyság kulturális életéből lettek mozzanatok megörökítve.

Kedden, Zselízen, az aradi vértanúk napján koszorúzással összekötött előadás és irodalmi összeállításra került sor a művelődési otthonban. Kun Ferenc történész jóvoltából egy mindenki figyelmét lekötő, élvezetes, sok érdekességgel kibővített előadást hallhattunk. A Comenius Gimnázium tanulói és Gubík Sztella hangszeres kíséretével egy méltóságteljes emlékműsort adtak elő Gubík Mária tanár felkészítésében.

Szerdán, 2009. október 7-én pedig városunk szülöttére, a Magyar Tudományos Akadémia tagjára emlékeztünk halálának 90. évfordulóján. Kherndl Antal mérnök szobra városunkban található; Nyustyin Ferenc tanár a tanulóknak elmesélte a mérnök életét és munkásságát.
Mint gépészmérnök vasutak és vashidak tervezésével foglalkozott. Badenben az államvasutak előmunkálataival, Zürichben pedig az új vízvezeték és csatornázás tervezésével foglalkozott.
25 éves korában tért vissza Budapestre és 1867-ben kinevezték a budai műegyetem tanárává.
A Magyar Tudományos Akadémia 1884-ben levelező, majd 1898-ban rendes tagjai sorába választotta.
Az előadás után a Magyar Koalíció Pártja alapszervezetének elnöke, Haris Mária, valamint a Csemadok alapszervezetének megbízott elnöke, Kalló Ágnes helyezte el koszorúit a híres szülött mellszobránál.

Felvidék Ma, KÁ