Az Alsóbodoki Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola iskola 2000. szeptember 2-án nyitotta meg kapuit. 2001-ben jogalanyivá vált, azóta önálló oktatási intézmény. 2003-ban megkapta a nemzetközi IES minősítést, ezáltal nemzetközi bizonyítványt is nyújt a végzősök részére. Mindez a diákok számára könnyebbé teszi az érvényesülést a munkaerőpiacon, mert ezt a tanúsítványt az egész világon elismerik. A magániskola tandíjmentes. 2010 szeptemberében új igazgatót kapott az iskola, Hajtman Béla személyében, aki készséggel bemutatta az intézmény.
-Milyen követelmények vannak a felvételit illetően?
– Azok akik 1,7-es átlagig teljesítenek (ez a kilencedik évfolyam féléves eredménye és az év végi jegyek átlaga), automatikusan felvételt nyernek. Akik nem teljesítették a kívánt átlagot, azoknak alkalmassági beszélgetésen kell részt venni. Ebből fel tudjuk mérni, hogy mennyire érdekli őket az adott szak, illetve van-e esélyük az iskola befejezésére.

Az iskola épülete – 25 fotóból álló galériánk itt tekinthető meg

Milyen szakra jelentkezhetnek?
– Az egyik szak a vállalkozás iskolája, a másik a kereskedelem és vállalkozás – idegenforgalom. Az idegenforgalom népszerű az utóbbi időben. A volt diákok közül sokan külföldön is sikeresen megállták a helyüket. Az idegen nyelvekre nagy hangsúlyt fektetünk így ezeket emelt óraszámban tanítjuk. Volt olyan év, hogy az angol érettségi eredményekben országos szinten első helyet értünk el. A szlovák és idegen nyelveken kívül az összes órát magyarul tartjuk. 12 fős fiatal tanári karral rendelkezünk és a Nyitrai Egyetem Közép-Európai Karával szoros kapcsolatot ápolunk, ahonnan óraadó tanárok járnak hozzánk.
Fontos megjegyezni, hogy diákjainknak nem okoz problémát a szlovák nyelvtudás. Évente több országos versenyen is részt veszünk, és sikereket érünk el. Mindkét szak jól felkészít az esetleges továbbtanuláshoz a közgazdaság, illetve az idegenforgalom területén.

Mennyi a jelenlegi diáklétszám?
– Mára nyolc járásból tanulnak nálunk diákok, jelenleg 64-en vannak. Nemzetközi iskolának számítunk, ugyanis Tatabányáról is érdeklődnek. Az ottani diákok szlovák nyelvet is tanulnak az alapiskolában. Jövőbeli tervük, hogy magyar turistacsoportokat vezessenek nálunk, Szlovákiában.  Csíkszeredáról (Erdély) is van két diákunk, akik itt hokiznak a nyitrai jégkorongcsapatnál. Ami különleges számukra, az a szlovák nyelv tanulása.
A távolról érkező diákok részére biztosított a szálláslehetőség?
– Igen, a befogadásukra 2004-ben nyílt meg egy új, kétszintes kollégium az iskola szomszédságában. A ranch további szálláslehetőséget biztosít, amely öt percre található az intézménytől. Továbbá multifunkciós teremmel, focipályával és lovardával is rendelkezik. Nagyobb rendezvényeinket itt szoktuk megtartani. A távolról érkező diákoknak az útiköltséghez is hozzájárulunk. A kollégium előnye, hogy a diákok jobban megismerik egymást, megtanulnak önállóan élni, gondoskodni magukról. Az ebéd biztosítva van, de a reggelit és a vacsorát maguknak kell elkészíteni. Gyakran együtt sütnek-főznek a konyhában, ami igazi közösségi élmény számukra.
Milyen szabadidős elfoglaltságokat biztosítanak számukra?
– A tanítás legkésőbb három óra tájban befejeződik. Ellátogathatnak a 11 km-re lévő Nyitrára különböző kulturális és sporteseményekre. Fontos, hogy a diákok helyben is tartalmas szabadidős elfoglaltságot kapjanak. Ebben a tanítási évben már több meghívott előadó tartott érdekes előadást. Mindezt szeretnénk állandósítani. Fontosnak tartjuk, hogy az itt tanulók megismerjék Zobor-vidék történelmét, hagyományait. A jövőben verséneklő együttesek meghívását tervezünk, például a Kicsi Hangét, Zsapka Attiláét. Esténként pingpong szakkört vezetek, és készülünk a versenyekre. A ranchon pedig lovaglási lehetőség van.
Az itt tanulók megtanulhatják a gépjármű-vezetést. Az elméleti részt az iskolában oktatja az egyik tanárunk, és a vezetést Nyitrán gyakorolhatják.
A Szlovák Paradicsomban található iskolánk egyik Idegenforgalmi Központja, ahová természetiskola keretén belül a diákoknak kirándulási lehetőségük van.
A végzősök számára a főiskolán kívül milyen lehetőség van továbbtanulni?
– Kapcsolatban vagyunk a Budapest 2000 iskola tulajdonosával és tanáraival. Elkészítettünk egy projektek és velük együtt szeretnénk ezt megvalósítani. Az érettségi után szeretnénk továbbképzési lehetőséget nyújtani az érdeklődő dákoknak részére. Felmérésünk szerint a legnagyobb érdeklődést a nemzetközi szállítmányozási és logisztikai ügyintéző szak kapta. Reméljük, sikerül megvalósítani terveinket!

Ando Krisztina

Felvidék Ma