31685

 December 23-tól január 9-ig minden iskolában szünet van. A rozsnyói járásban némely iskolában a gyerekek már csütörtökön igazgatói szabadot kaptak, melynek nagyon örültek. Az egész hét karácsonyi műsorokban bővelkedett.

Általában a délutáni órákban tartották meg műsoraikat az ovisok és alapiskolások, Tornagörgőtől, Rozsnyón és Pelsőcön keresztül egészen Beretkéig.

Csorba Győző sorai: „De jó volna ha volna/ha hó hullna halomba/ha már fű sincs levél se/betakarna a tél mindent fehérbe” – talán minden gyermeknek a szívéből szólnak, hiszen nagy készülődések és gyakorlások után ezen a héten szinte minden iskolában és óvodában a rozsnyói járásban karácsonyi műsorok keretén belül zárultak idén a tanítási napok, de a gyerekszívek és eszecskéik már a tél örömein jártak.
Rozsnyón mind a két magyar tanítási nyelvű alapiskolájában egyazon napon voltak a karácsonyi műsorok. Míg a Fábry Zoltán iskolásai délelőtt mutatták meg tudásukat, műsorukat és köszöntötték a közelgő ünnepet, addig a Református Egyházközség tanulói délután adták elő karácsonyi programjukat a szülőknek, nagyszülőknek, érdeklődőknek a történelmi városháza színháztermében. Műsoruk főleg zenés, verses jellegű volt, de nem hiányzott belőle az egyéb műfaj sem. Betlehemes játékukkal nagy sikert arattak a közönségnél. Minél kisebbek léptek fel, annál elragadóbbak voltak. Előadásukra ellátogatott Vasík János, a Pátria Rádió riportere és a Magyar Interaktív Televízió is. Az egyházi iskola karácsonyi műsora négy részben tekinthető meg a www.televizio.sk oldalon.
A gyerekek előadása tükrözte a sok gyakorlást, de ezt bármelyik iskola diákjairól el lehet mondani. Úgyszintén a pelsőci magyar tanítási nyelvű alapiskolásokról, mint a sziliceiekről is, hiszen előadásuk napján, várakozással telve, de keményen gyakorolva töltötték a délelőttjüket. Az iskolák tanulói jelenettel, versekkel és vidám tánccal köszöntötték a közelgő ünnepet és színvonalas műsorral kívántak mindenkinek boldog, meghitt karácsonyt.
A gömörhorkai iskolában a készülődés kicsit másként zajlott, ugyanis a műsoruk mellett idén már másodszor kaptak Németországból cipős-dobozokat. A cipős-dobozokat más ország, más nemzetiségű polgárai töltik meg kisebb-nagyobb ajándékokkal és megcímzett képeslappal látják el, hogy az a család, gyermek, aki ezt megkapja egyrészt vissza tudjon jelezni, másrészt meg tudja köszönni az ajándékokat.
Adni viszont sokkal jobb érzés, mint kapni. A Rozsnyói Református Egyházközség iskolájában már a novemberi hónapban elkezdték a cipős-dobozok gyűjtését a diákok is, hogy karácsonyra a cipős-dobozokba csomagolt ajándékokat Kárpátaljára juttassa el az egyház árva és rászoruló gyermekek részére.
Erről kellene, hogy szóljon a karácsony, hogy adjunk. Ki mit tud. A gyerekek egy szórakoztató műsort, pár szép pillanatot, szeretetet, hogy a rohanó világunkban legalább pár nap erejéig egymásnak, egymásra szenteljük figyelmünket, időnket. Családias hangulatot varázsoljunk a házainkba és gyakoroljuk egymás megértését, hiszen a karácsony a szeretet, és advent a várakozás megszentelése.

Beke Beáta, Felvidék.ma