38272

Az Oxymoron Polgári Társulás kiadásában jelent meg Boros Katalin: Rimaszombati történetek könyve. A kötete első fele a város egykori tárgyainak, míg a második része mára már elfeledett, egykor közkedvelt, színes egyéniségeinek állít emléket. 

Újabb darabbal gazdagodott a Rimaszombat múltjával foglalkozó könyvek listája. Boros Katalin Rimaszombati történetek című könyvét a SZK Kormányhivatalának támogatásával, a 2012-es kisebbségi kultúra program keretén belül adták ki.
A könyv rövid történetek, sorsok gyűjteménye, azonban ezúttal nem a megszokott, jól ismert történelmi személyiségek, vagy helyek bemutatásával találkozhatunk.
A Rimaszombati történetek a város mindennapi lakóiról szólnak, akik valami módon kitűntek, nyomot hagytak városunkon, és akiknek utódai sokszor még a mai napig városunk lakosai. Ilyen például a város első női fodrászának, taxisának, vagy fagylaltosának története, koncentrációs táborba elhurcolt lakosok szomorú sorsa, vagy a kollektivizációtól és államosítástól sokat szenvedett, sokszor megtört emberek megható történetei. Nem is beszélve az olyan érdekességekről, mint a rimaszombati polgárok amatőr, de magas szintű színjátszó csoportjáról, vagy arról az ismeretlen csavargóról, aki farkaskutyákkal húzott kocsin közlekedett.
A könyv másik részének alcíme A tárgyaknak is van sorsuk. Ezek a történetek olyan hétköznapi tárgyakról, épületekről, szobrokról, műemlékekről szólnak, melyek mellett mindannyian naponta elmegyünk anélkül, hogy tudnák arról, milyen érdekes sorsuk volt. Ide tartozik például a református templom alatt található Euridiké szobor, az elveszett mellszobor rejtélye, vagy a furcsa ház, melyre a szórakozott építész elfelejtett lépcsőt tervezni.
A könyv történetei nagyon emberiek, sokszor meghatóak, az egyedi emberek sorsán keresztül enged betekintést a város történelmébe.
A történetek varázslatos hangulata azonnal beszippantja az olvasót és elolvasása után teljesen más szemmel fog nézni Rimaszombatra. A könyvvel a városi könyvtárban, a turisztikai információs irodában, az iskolai könyvtárakban, a Városi Művelődési Központban találkozhatnak, illetve a közeljövőben tervezett felolvasásokon és bemutatókon. 

Palócvidék.sk nyomán Felvidék.ma