45525

A pozsonyi tüntetésre a lévai járásból is indítottak egy autóbuszt a Lévai Református Egyházközség főszervezésében. Természetes módon csatlakoztak a magyar politikai és civil szervezetek, de magánszemélyek is. A buszban hazafelé azt kérdeztük a résztvevőktől, miként élték meg a tüntetést.
Andruska Csilla, a lévai Juhász Gyula Alapiskola igazgatónője – „Hosszú idő után pozitív élménnyel térek haza. Úgy gondolom, hogy méltósággal tudtuk ezt a mai eseményt megélni, amely nem csak Malina Hedvigről, hanem mindenkiről szólt, aki a magyar nemzet tagja Szlovákiában. Megtanultuk, vagy lehet, hogy lassan megtanuljuk azt, hogy ki kell egymásért tudni állni. Elég bátornak kell lenni ahhoz is, hogy meg tudjuk fogalmazni igényeinket. Nem szabad szorosan behódolni és visszahúzódni! A mai alkalom egy szép példa volt erre. Örömmel vettem rajta részt.”
Zsiga Magdolna, Felsőszecse – „Én örülök, hogy ilyen formában tudtam segíteni. Jelenlétemmel nemcsak Malina Hedvignek, de ezzel az ország minden polgárának, hiszen az igazságszolgáltatás mindannyiunkat kell, hogy szolgálja és segítse is. Reméljük, hogy ez így is lesz.”
Haris Mária, az MKP Zselízi Helyi Szervezete elnöknője – „Nagyon kellemesen éreztem magam, örülök, hogy Zselíz képviseletében el tudtam jönni, hogy kiálljak Hedvig mellett. Jó érzés volt látni, hogy sokan összejöttünk, hogy összefogott a felvidéki magyarság.”
Szolcsánszky Róbert, nyugdíjas, Nagykálna – „Nagyon tetszett a tüntetés. Sokan voltunk. Szurkolunk Hedvignek, hogy jól záródjon ez az ügy…”
Török Szilvia, Oroszka – „Számomra a tüntetés felemelő érzés volt, megható volt látni az összefogást az ügyért. Nem bántam meg, hogy eljöttem, nagyon jól éreztem magam.”
Gubík László, Szlovákiában hivatalosan hontalan, Magyarország Európa Parlamenti képviselő jelölte – „Én a következőképpen határoznám meg a mai nap jelentőségét: Malina Hedvig mától a felvidéki magyar nemzeti minimum. Ilyen összefogást – MKP, Most-Híd, CSEMADOK, ifi szinten, Bonitától kezdve, a diákhálózaton keresztül a VIA NOVA-ig eddig még nem tapasztaltam. Az összes, legyen az ifi, kulturális, vagy politikai, máskor sokszor civakodó szervezet, most mindent félretéve, itt volt. Egymás mellet, sőt gyakran egymás kezét is fogva, mert olyat is láttam, kiálltak egy ügy mellett, ami mindannyiunk ügye. Ezt magam is vallom és ezért állítom, hogy 2014. április 30 óta, Malina Hedvig a felvidéki magyar nemzeti minimum. Én ezt így élem meg.”
Ambrus Erika, református lelkész, Ipolypásztó – „Mindenképp jó volt látni azt, hogy nem mások ellen, hanem magunkért és az igazságért volt ez a mai alkalom. Jó volt látni azt is, hogy szlovák, magyar tud együtt is egy ügy mellé állni, ha az valóban fontos.”
Tóth Zoltán, református lelkész, Nagykálna – „Felemelő érzéseket váltott ki bennem a rendezvény, főleg Malina Hedvig üzenete a legvégén, a levele, amit felolvastak. Minden ilyen összefogás a közösség életében előre mutat. Az effajta szolidaritásvállalás az emberségünknek kell legyen része mindennapjainkban. Én hívőként is maximálisan kiállok az igazság mellett, szolidaritást vállalok az üldözöttekkel szemben, mert ez esetben sajnos erről van szó.”
Kassainé Mártha Tímea, református lelkész, Léva – „Vegyes érzelmekkel éltem meg ezt a mai napot. A szomorúságom az abból adódott, hogy 2014-ben van olyan ország, ahol egy embert azért kell támogatnunk, mert az igazságát sárba tiporják. Azért kell támogatnunk, mert ki kell állnunk mellette, mert emberségében, szavahihetőségében, a diktatúra – mert nem tudom ezt másnak nevezni – próbálja ellehetetleníteni és elnyomni. Másik oldalon pedig örömmel és egy kis szabadságérzettel éltem meg a mai napot. Jó volt együtt látni a magyar embereket Pozsonyban és számomra hihetetlen élmény volt a Magyar Himnuszt, a Szózatot és a Székely Himnuszt elénekelni hangosan, szívvel, jól éreztem ebből a szempontból magam. Az örömömet az is kifejezte, hogy felléphettem mottóm értelmében: hogyha egyet közülünk bántanak, akkor az egész felvidéki magyarság közösségünket bántják. Ezt nem hagyhatjuk! Ezért éreztem kötelességemnek, hogy részt vegyek és átadjam ezt a fontos üzenetet a tüntetésen.”
Kiss Beáta, a lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium tanára, a CSEMADOK Lévai Területi Választmánya alelnöke, az MKP Országos Tanácsa tagja, Lévai Járás Elnöksége elnöke – „A rendezvény érzelmi vonzata részemről egyértelmű. Ezen felül, elsősorban köszönettel tartozunk a Lévai Református Egyházközségnek, hogy régiónk képviselői eljuthattak a tüntetésre, hogy együtt tudtunk működni a szervezésben és közös erővel tudtunk megszólítani embereket, hiszen ez napjainkban sajnos egyre nehezebb feladat, mint akár tíz évvel ezelőtt. Az emberek egyre nehezebben mozdulnak ki otthonaikból és emelik fel szavukat fontos, nemzetünk számára lényeges kérdésekben. A lévai járásból végül is egy autóbusznyi ember eljött, ami nagyon fontos, örülök neki. A pozsonyi rendezvényen megjelent tüntetők összlétszáma is bizonyította, hogy azért Malina Hedvig ügye, az mindannyiunk ügye és mindannyiunkat személyesen érint. Efölött meg kellett állnunk és minden pillanatban meg kell állnunk a jövőben is. Minden adandó alkalommal ki kell fejeznünk a nemtetszésünket az arrogáns hatalommal szemben.”

Wirth Jenő, Felvidék.ma
Fotó: Mészáros Lajos
További fényképek a tüntetésről a Képgalériánkban ITT>>>, a facebook oldalunkon ITT>>> érhetők el.
A tüntetés videótudósítása a Magyar Interaktív Televízióban ITT>>> tekinthető meg.

45525a45525a 145525a 245525a 345525a 4
{iarelatednews articleid=”45510,45489,45465,45461″}