50764

Pásztor Csabával, a Mátyusföldi Nagycsaládosok Egyesületének elnökével beszélgettünk több átfogó témáról. Nemzetközi tapasztalatokról, a közelgő család védelméről szóló népszavazásról, az értékekről, amelyeket képviselnek, az egyesület tevékenységéről.

Nemzetközi szinten milyen szövetsége van a nagycsaládosoknak?
Egyesületünk a MÁNCSE alapító tagszervezete az ELFAC –nak, azaz az Európai Nagycsaládosok Egyesületek Szövetségének, amely ez év szeptember 18 és 21 között tartotta Lisszabon mellett Cascaisban a taggyűlését. Ez alkalomból Családkonferenciát is szervezett. Szlovákiát a MÁNCSE nevében én képviseltem. Az ELFAC a gyermekes családok, különösen a nagycsaládosok érdekeit képviseli, mint a legmegfelelőbb környezetet a gyermeknevelésre. Támogatást és szolidaritást érez a generációk együttélésére a nagycsaládban valamint a szociális és jóléti tevékenységek javára kötelezte el magát.
Az a tapasztalat, hogy minél jobban követjük a másik világtrendet, annál nagyobb szerepe van az ilyen szövetségnek, hiszen közösen még fel tudjuk mutatni az értékeinket és a jó példákkal nagyon hatékonyan lehet ezen érdekek mentén érvelni. Ezért is érdemes dolgoznunk és a valódi értékekre figyelni és figyelmeztetni. A legelhivatottabbak Cascaisban kitüntetésben részesültek.
Kiemelném a volt elnökünket Fernando Castrót, aki 2014. márciusban eltávozott az élők sorából és feleségét Mariát, akik 13 gyermek felnevelése mellett még komoly munkát is vállaltak e küldetésünkben. A magyarországi Erzsébet programot, amely elvben megpróbált kárpótolni bennünket.

Betlehem előadásaSzlovákia nyolcadik népszavazásának témája a család védelméről szól. A MÁNCSE támogatja a referendumot?
Egyesületünk fontosnak tartja a közelgő népszavazást, a kérdéseket szerintem hatékonyabban kellett volna feltenni. Tudatában a vélt eredményeknek. Iveta Radičová volt miniszterelnök szerint is a népszavazás a házassággal és az örökbefogadással kapcsolatban jelenleg is érvényes állapotot fogja megerősíteni, vagy módosítani, ha a résztvevők többsége negatív választ ad. Szerintünk a házasság megszűnésével nem szűnik meg a család. Új viszonyok azért keletkeznek a családmodellben, mert az emberek nem tartják tiszteletben az eredetit.

Az adventi időszak alatt az egyesület hogyan készül az ünnepre?
Egyesületünk az ádventi időben tartja rendszeresen a közgyűlését. Ebben az időben osztjuk szét a felajánlott adományokat. Betlehemet építünk, egyes csoportok betlehemi játékokat adnak elő. Tavaly kirándulást szerveztünk Selmecbányára az élő Betlehemhez. Az idén Rómába szeretnénk elmenni, ahol az Olasz Nagycsaládosok, szerveznek találkozót, ahová meghívták
Ferenc Pápát is. Reményeink szerint találkozhatunk is vele.
MÁNCSE képeslap
Melyek azok az értékek, amelyekre fel akarják hívni az emberek figyelmét?
A fogyasztás pusztán, még senkit se tett boldogabbá. Csak a meghitt együttlétek, a boldog családi fészek, ez teszi az embereket többé, szebbé boldogabbá. Különösen ilyenkor, karácsony előtt döbbennek rá többen ezekre az értékekre.
A mértéktelen fogyasztás csupán pótcselekedet a szeretethiányra. Életet kapni és átadni – ez hiányzik a mai világból. Ma nem a családtól várják az emberek az erőt, hanem társadalmi demokratikus jogoktól. A mai világ csak a szerzésre figyel, és nem arra, hogy adjon valamit is.
Ez a mai világ végzetesen önmagára gondoló és önmagát építő világ. Kizárólag az számít, hogy hogyan lehet talpon maradni, hogyan lehet bekerülni a sikeres emberek közé. Valamikor az élet, mindennél fontosabb volt. Mi is látjuk, hogy mennyire híján vagyunk a szeretetnek, hogy mennyire mindenben csak a kívánság és nem a józanság érvényesül, belátjuk, hogy mérhetetlen technikai gazdagságunk ellenére mennyire elmagányosodunk. Ezért észre kell vennünk azokat, akik képesek tenni az életért a családért, akik hősiesen küzdenek a családpolitikában az érdekvédelemért, észre kell vennünk azokat, akik számára fontos az anyaság, az anyanyelv, az anyaföld.

Épített BetlehemMilyen célok határozzák meg az egyesület tevékenységét?
Egyesületünk a Mátyusföldi Nagycsaládosok Egyesülete az elhangzott gondolatokban megfogalmazott elvnek, a szülőföld szeretetének és a család összetartásának az eszméjét hivatott megtartani és terjeszteni. Fontosnak tartja, mert erőszak és a gazdaság uralkodik a családon, ahol olyan értékrendet, mint a hűség, a szeretet a bizalom és az önzetlenség megmosolyognak. Ugyanakkor ebben a világban csendesen mégis jelen van a szeretet és az összes érték, amire szükségünk van, csak nem kap reklámot. Hitünket, hagyományainkat, a legdrágább kincsünket az anyanyelvünket féltve őrizzük. Küzdelmünk közös a Kárpát-medencében az összes családszervezettel, küzdőterünk viszont különböző. Botka Tivadar Csák Mátéról írott munkájában Mátyusföldről, mint ‘nagy országban alkotott kis országról’ beszél.
Egyesületünk célja, hogy e kis országban felnőttnek és gyermeknek egyaránt az élethez szükséges értékek első közvetítője és egyben legbiztosabb védőburka a család legyen.

A közelgő karácsonyi ünnepek alkalmából kívánom, hogy minél több család a szívében is átérezze a Megváltó eljövetelét, és békés boldog új évet kívánok a MÁNCSE nevében.

HA, Felvidék.ma {iarelatednews articleid=”46055,40806,28422″}