52591

Ünnepélyes keretek között március 20-án avatták fel a névadó emléktábláját az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskolában. A tanintézmény Ipolyság városával és Felsőtúr községgel közösen Pongrácz Lajos Emlékévvel tiszteleg a kétszáz évvel ezelőtt született polihisztor előtt. Kutak Adrienn alkotását az iskolaépület aulájában helyezték el.

Štefan Gregor, Ipolyság polgármestere ünnepi beszédében megjegyezte: „Pongrácz Lajos születésének kétszázadik évfordulója méltó alkalom az emléktábla leleplezésére.  A tanintézmény a régió legnagyobb létszámú magyar iskolájaként eredményes munkával öregbíti   városunk jó hírnevét a szűkebb és tágabb térségben.”

Lészkó Katalin, az oktatási intézmény igazgatója röviden ismertette Pongrácz Lajos életét. „Ajándék a mai nap, mellyel tisztelgünk névadónk emléke előtt. Nagy öröm számunkra, hogy egy ilyen becses műalkotással gazdagodott az iskolánk” – hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében. Hozzátette: féltő gonddal vigyázzunk az emléktáblára, hogy előtte hosszú évtizedeken keresztül róhassák le tiszteletüket az iskolánk tanulói, büszkék lehessenek gyökereikre, hagyományaikra és múltjukra.

A táblaavató ünnepségen felszólalt Sztahula Tamás, Pongrácz Lajos szülőfalujának, Felsőtúrnak a polgármestere. „Rendkívüli pillanat életünkben az ünnep, amikor méltóak vagyunk arra, hogy tisztelettel és becsülettel emlékezzünk az elődeinkre. A múlt gyökereiből táplálkozik a jövő. A mai nap fontos pillanata a követendő múlt felelevenítésének” – jegyezte meg beszédében. Köszöntőjében bővebben felvázolta a felsőtúri Pongrácz család élettörténetét, kiemelve a család ismertebb tagjait.

Az ünnepi beszédeket követően a koszorúk elhelyezésére került sor. A helyi magyar tanintézmények, a magyarországi testvériskola és önkormányzatok mellett Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség nevében is elhelyezte a tisztelet koszorúit.

Kutak Adrienn keramikus  a Felvidék.ma-nak elmondta: „a Rákóczi emléktábla leleplezését követően keresett fel az iskola igazgatója. Alig két hónap alatt készült el a mű.” A nyolcvanszor  hatvanöt centiméter  reliefalkotás bronzos mázzal van borítva. Pongrácz Lajos mellalakja mögött az egykori vármegyeháza főhomlokzata látható.  művésznő kifejtette: igyekezett korhűen ábrázolni a vármegye alispánját, a Honti Múzeumban talált ceruzarajz alapján alkotta meg Pongrácz alakját. „Nagyon jó helyre került az iskola aulájába” – sommázta. Kutak Adrienn az elmúlt években már több köztéri alkotással gazdagította a várost. Legutóbb 2014 októberében avatták fel  Rákóczi Ferenc emléktábláját a Honti Múzeum falán.

„A kétszázadik évfordulót méltóképen szerettük volna megünnepelni. Ennek a központi eseménye a mai emléktábla-avatás” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Lészkó Katalin. Hozzáfűzte: az emléktábla anyagi forrásai teljes egészében adományokból jöttek össze. Tavaly októberben hirdették meg az adománygyűjtést, melybe több iskolabarát magánszemély és szervezet is bekapcsolódott. „Pongrácz Lajos hitvallása, élete és magyarságszeretete türköződik vissza az emléktábla által. Felemelő érzés maga a tudat, hogy az épületbe belépőket Pongrácz Lajos táblája köszönti. A műalkotás magasztosabbá teszi a közeget” – fogalmazott.

Az emlékév február közepén a Pongrácz család felsőtúri kriptájánál koszorúzással kezdődött. Több kísérőprogramot is szerveztek az iskola berkei közt. Az egyik osztályteremben emlékszobát alakítottak ki a névadó tiszteletére. A pedagógusokkal karöltve gyűjtötték össze a Pongrácz Lajos relikviákat, munkásságát feldolgozó dokumentumokat, képeket.

Korábban rajz- és fogalmazási pályázatot írtak ki. A legjobb alkotások szintén megtekinthetők az emlékszobában.  Az iskolai év folyamán megrendezésre kerül egy kvízverseny is, mely Pongrácz Lajos életére és tevékenységére fókuszál – jelezte az igazgató. Nyár elején Pongrácz- túrát is szerveznek. Ősszel folytatódik a megemlékezés. A tervek szerint Felsőtúr ad helyszínt a Pongrácz Emlékév zárórendezvényének. 
További képek az eseményről megtekinthetőek a Képgalériánkban ITT>>>. 

Pásztor Péter, Felvidék.ma
a szerző felvételei
{iarelatednews articleid=”51774,50332,50277,50137,43950,42447″}