52880x

A Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának növendékei és pedagógusai április 1-jén nagyheti istentiszteleten vettek részt a református templomban. Az ünnepi istentiszteleten Nt. André János vezetésével énekelőadásra került sor az iskola diákjai produkciójában. Igét hirdetett Nt. Buza Zsolt. Az alábbiakban az elhangzott prédikációt közöljük.

Textus: Lukács evangéliuma 14,17

A vacsora órájában elküldte a szolgáját, hogy mondja meg a meghívottaknak: Jöjjetek, mert már minden készen van.

Kedves gyermekek a Jézus Krisztusban!

Mindig mindenre fel kell készülni. Reggel már az ébresztőóra hangja jelzi, vagy épp anya hangja, hogy kelni kell, ennek ellenére mindenkinek van még öt perc igénye a lustálkodásra. Készülni kell a fürdőszobában, hogy jól nézzünk ki, megdicsérjenek, meglássák az új ruhánkat, új frizuránkat. Készülni kell, készülni kellene az órákra is, hogy a tanító néni, tanító bácsi öröme és a te örömöd is teljes legyen. Készülni kell az első randira is, amikor találkozol szíved választottjával. De készülni kell a felmérőkre, a monitorra, a felvételikre, hogy az embernek a vágya, álma teljesüljön. Mindenre készülni kell.

A figyelmes hallgatóságIsten is készül. A legteljesebb ünnepre. Isten is készül, hogy a meghívottakat valóban meg tudja, sőt meg akarja vendégelni. Bőkezű ellátást kínál. Sok vendéggel és jól elkészített ételekkel. Lelki összejövetelt készít. Lelki vacsorát, amelyben az ember észreveheti, hogy mi mindenre nincs felkészülve.

Az ember ugyanis két dologra nincs felkészülve és mindig váratlanul éri.

Az egyik az élet. Mindenki azt gondolja, hogy milyen könnyű élni. Senki sem tanít meg rá minket. Milyen könnyű meghozni döntéseket. Merre kell menni, melyik utat kell választani. Milyen könnyű meglátni, és megítélni a másik életét.

A másik a halál. Nem vagyunk felkészülve arra, hogy hogyan búcsúzzunk el szeretteinktől. Nem tudunk a halállal mit kezdeni. Nem tudjuk elmagyarázni a kicsiknek, hogy mi a baj a halállal. Én 12 éves voltam, amikor édesapám meghalt, drága gyerekek, de tudjátok, hogy mikor értettem meg az ő halálának a lényegét? Akkor, amikor konfirmáció alkalmával egy igét mondott a tiszteletes úr az egész életemre: Ne félj, mert megváltottalak, neveden szólítottalak, enyém vagy. (Ézs 43,1) Én akkor éreztem először, hogy Istené vagyok, aki életet ajándékoz nekem. Igazi életet.

Nt. Buza ZsoltIsten Jézusban és általa a nagy vacsorában erre készít fel minket. Nála az életed, de a halálod is el van már készítve. Minden készen van, és mindenre választ kapsz Jézusnál önmagaddal kapcsolatban. Jézus olyan vacsorát készít, ahonnan nem rekeszt ki. Nem mondja azt, hogy menj el, nincs rád szükségünk. Éppen azért szervezte az utolsó vacsorát, hogy elmondja, szükségem van rád. Veled akarom megosztani azt, amit megszereztem neked és érted. Neked is szükséged van rám, mert aki nem érti meg Jézus vacsorájának a lényegét, semmit sem értett meg. Semmit.

Amikor vendégségbe megyünk, az sokkal több, mintha otthon vacsoráznánk. A vendégségbe szépen felöltözünk, jól viselkedünk, a vendégségen illik mindent megenni és meginni. Nem lehetünk udvariatlanok, szépen viselkedünk. A vendégség nem csak arról szól, hogy jót együnk és jót igyunk, hanem arról is, hogy találkozzunk barátainkkal, rokonainkkal. Isten olyan vendégséget kínál, amelyben meggyőz minket arról, hogy nincsen olyan igazi, Isten által támasztott étvágy, vágy, vagy kívánság bennünk, amelyet ő ne tudna csillapítani, sőt mindent éppen pontosan a leggazdagabb és legnagyszerűbb módon old meg.
Hidd el, Isten lakomáján minden ízleni fog, megnyalod mind a tíz ujjadat. Isten olyan vacsorát készít, ahol élet van. Isten mindenre fel van készülve veled kapcsolatban. Vajon te is fel vagy készülve mindenre Vele kapcsolatban? Igent mondasz az ő hívására? Igent mondasz, vagy még most is gondolkozol, hogy hol is töltsd a húsvétodat, az ünnepeket? Istennél minden készen van, szólni fognak a harangok Rozsnyón, Szilicén, Berzétén, Kőrösben, Almáson, Görgőn, Szalócon, Pelsőcön, Lekenyén, Beretkén, Isten szólni fog mindenkihez, aki betér Őhozzá. Meg lesz terítve az úrasztala, gazdagon lesz terítve az oltár. Lesz rajta kenyér, lesz rajta bor, lesz rajta ostya, mindenki mehet és dönthet, Isten kenyere vagy Júdás kenyere kell neki. Gazdag lakoma lesz, amely az életre hív. Isten készen van, és bennünket elküld, hogy elmondjuk nektek. Isten mindenre készen áll veled és velem kapcsolatban. Ámen.

BB, Felvidek.ma
Fotók: A Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának Facebook oldala{iarelatednews articleid=”47023″}