56446

 A Nagyölvedi Református Egyházközség huzamosabb ideje végez felújítási munkálatokat a templomban, valamint a plébánián. Legutóbb a templom nyolcan éves orgonáját újították fel.

„Sipos István orgonaművész és restaurátor nyár végén egy hónapon át dolgozott az orgona felújításán. Már öt éve készültünk a munkálatokra” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Antala Éva nagyölvedi lelkész. Hozzátette, az elmúlt időszakban jelentősebb felújítási munkálatokat végeztek a templomon is. Megerősítették a templomtornyot, lecserélték a tetőszerkezetet. Ezt követően templom belsejét hozták helyre, ablak és ajtócserével – vázolta fel a lelkésznő. „Az öt éve tartó munkálatok mind pályázatok útján és az egyetemes egyházunk támogatásával valósultak meg. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 600 000 forinttal járult hozzá az orgona rendbetételéhez” – magyarázta. Több billentyű le volt tapadva, a pedálok egy része is használhatatlan volt, folytatta.  

Szeptember közepén az egyházközség őszi brigádot szervezett a helyi református temető elhanyagolt sírköveinek rendbetétele érdekébe. Mint elmondta, a tavaszi Szeretethíd alkalmával több ízben is tevékenykedtek már a temető területén. Ennek folytatásaként tisztították meg az elhanyagolt sírköveket. „Próbáltuk megmenteni a történelmi sírköveket, melyek esetében az ott nyugvóknak már  nem élnek a leszármazottaik sem. A hősök emlékműve mögött helyeztük el a megtisztított sírköveket” – fogalmazott Antala Éva. A brigádba az egyházközség több családja is bekacsolódott. A pénzügyi keretek függvényében a parókián is végeznek rekonstrukciókat. Az ősz elején a bejárati ajtót cserélték ki.

A jövővel kapcsolatban a lelkész megjegyezte, október 31-én Sipos István tart orgonahangversenyt az általa felújított hangszeren. A koncert során gyűjtést szerveznek a templom külső felújítására, ezzel befejeződne a fél évtizede megkezdett rekonstrukció. A tervek szerint 2016-ban szentelnék újjá a templomot.

A nagyölvedi egyházközség mintegy kétszáz főt számlál. A község mintegy kilencven százalékban magyarlakta település. „Összefogva végezzük a munkálatokat. Ez nagy öröm számomra, hiszen mindig van segítség, így a lelkész nem marad egyedül” – summázta Antala Éva.

Pásztor Péter, Felvidék.ma
Fotó: facebook nagyölved
Az orgonánál Sipos István restaurátor és ogonaművész A régi sírkövek megmentéseA megtisztított sírkövek új helyre kerültek
{iarelatednews articleid=”41245,37156,53503″}