56839

Mint az már köztudott, a diákélet nem csak tanulásról szól. Az iskola számos olyan alkalmat kínál, amikor az érdeklődő diákoknak és tanároknak lehetőségük nyílik világot járni, és így sok új információra tehetnek szert, ezzel is gazdagítva tudásukat.

Iskolánk megpályázta és elnyerte az Európai Unió keretén belül működő Erasmus + programot. Az eTwinning az európai iskolák közössége. Olyan felületet biztosít a résztvevő európai országokban működő iskolák számára, ahol kommunikálhatnak és együttműködhetnek egymással, közös projekteket indíthatnak, megoszthatják egymással ismereteiket, azaz átélhetik, milyen az, ha nemzetközi csapatban dolgozhatnak. Az eTwinning program európai iskolák információs és kommunikációs technológiák segítségével folytatott együttműködési tevékenységeit támogatja, és ezzel megkönnyíti az iskolák számára rövid vagy hosszú távú partnerségek kialakítását és működtetését bármilyen tantárgyi területen. Az Európai Bizottság eLearning programjának legfőbb alprogramjaként 2005-ben elindított eTwinning program 2014 óta az Erasmus +, az EU oktatási, képzési, ifjúsági programjának a részeként működik.

Az Erasmus + keretén belül iskolánk 7 további ország iskoláival tevékenykedik az ESCAPE projektben (Enhanced Skills Competence And Practice For The Economy). Az egyes résztvevő iskolák Szlovénia, Ausztria, Magyarország, Csehország, Románia, Bulgária, és Ukrajna képviseletében. A projekt programunk 2014-től 2017-ig tart. Ez alatt az idő alatt minden országban egyszer találkozunk, és a különböző feladatokat és tevékenységeket közösen oldjuk.Csoportkép

A projekt fő feladata tananyagokat létrehozni, és azokat felvezetni az egyes iskolákban, összpontosítva a Duna régiójára. Továbbá különböző feladatok és specifikus témák feldolgozása, mint a turizmus, gazdaság, energia, környezetvédelem, utazás, stb. A kommunikációs nyelv az angol. A résztvevő diákok kora 14 – 19 év. Felhasznált eszközeink: chat, email, Forum, software (PowerPoint, videók, fényképek, rajzok, poszterek), projekt napló, Twinspace, video konferencia. A projekt célja a különböző országok iskolai rendszerének közelebbi megismerése, az idegen nyelv elsajátítása, az ICT kompetencia, a diákok alaposabb felkészítése a jövendőbeli munkahelyre vagy a továbbtanulásra, az egyes országok mentalitásának és kultúrájának megismerése.

Először 2015 tavaszán az osztrák Linzben jártunk, majd a magyarországi Pápán, és nemrég ősszel október 4-től október 10-ig a mi iskolánkban, a párkányi Gymnázium-Gimnáziumban találkoztunk, immár harmadik alkalommal. Gazdag programmal készültünk a vendégeink fogadására. A hét elején hivatalos megnyitón vettek részt az iskolánk igazgatónőjénél, majd a Párkány város polgármesterénél szívélyes fogadtatás várta őket angol nyelven. Majd egy rövid városnézésen vettek részt városunkban a diákjaink segítségével. Ezután az iskolánkban a diákok mutatták be országukat különböző prezentációkkal a helyi nemzeti parkokról.

A következő napon meglátogattuk a bősi vízierőművet, ahol feledhetetlen hajókázásban vehettük részt, majd az erőmű működéséről kaptunk hasznos információkat. Aznap még meglátogattuk környékünk egyik legnevezetesebb kastélyát Bélán,A bélai kastélyban ahol a diákjaink angol nyelven nyújtottak ismertetést a kastély történetéről és érdekességeiről.

Másnap újra az iskolánkban tevékenykedtünk, ahol a diákok angolórákon vehettek részt, meghallgatták az előadásokat az újrahasznosításról, Ljubjanáról, a „zöld fővárosról”, valamint a hétfőn kiosztott csoportokban elkezdtünk dolgozni prezentációkon a párkányi városnézésről, a bősi gátról és a bélai kastélyról. Délután a Mária Valéria hídon átsétáltunk Esztergomba, ahol ellátogattunk a Duna Múzeumba és a bazilikába. A bátrabb tanárok és diákok fel is mehettek a bazilika kupolájába.

PozsonybanA következő napon meglátogattuk fővárosunkat, Pozsonyt, ahol megtekintettük az óváros és az új város nevezetességeit. A szorgalmas munkával eltöltött hetet az iskolánkban zártuk, ahol közös munkafeladatokkal és kiértékeléssel elbúcsúztunk. Végül a vendégeink tettek egy sétát a helyi Simon-Júda vásárban.

Már lelkesen várjuk a következő találkozást 2016 tavaszán, a szlovén fővárosban, Ljubljanában, ahol újra összejön ,,a nagy csapat”, és új kihívásoknak tesz eleget, új feladatokon dolgozik majd ez a jó kis társaság.

Lőrincz Nikolett, Felvidék.ma{iarelatednews articleid=”53562,52389″}
A párkányi polgármester hivatalábanAngol nyelv oktatása a gimnáziumbanBősön