56847

A Selye János Gimnázium a 2014/2015-ös tanévben is folytatta azt a több száz éves hagyományt, melyet az egykori komáromi jezsuita, majd később bencés gimnáziumok diákjai és tanárai alapoztak meg. A tanulók nevelésében továbbra is három pillérre építünk: magyarság iránti hűségre, a másság tiszteletére és a nagyfokú tudásra. Testvériskolai kapcsolatokat tartunk fenn a budapesti Szent István Gimnáziummal és a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziummal – május elején nagyszabású hármas találkozóval ünnepeltük együttműködésünk 10. évfordulóját.

Az elmúlt tanév több jelentős eseménnyel gazdagította iskolánk krónikáját, melyek közül kiemelkedik majd 40 ezer euró értékű projektnek eseményei, melyet a Szlovák Köztársaság kormányhivatala és az Európai Gazdasági Közösség anyagi támogatásával valósítunk meg, és amelynek keretében az többek közt az iskolaudvar parkosítását is elvégeztük. A projekt keretében ezen kívül művészeti versenyt is meghirdettünk és kiértékeltünk, valamint diákjaink egy verseny keretében 38 prezentációt készítettek a környezetvédelem, a klímaváltozás témájában.

A tanév eredményeinek kiértékelésekor 96 középiskola között gimnáziumunk a tanulmányi versenyek tekintetében a 3. helyen végzett Nyitra megye összes középiskolája között, és ugyanezt a kiváló eredményt értük el a sportversenyek kiértékelésekor is. Ez utóbbi azért is kiemelkedően fontos számunkra, mert az eddigiekben a sport területén még soha nem sikerült dobogós helyen végezni.

Az előbbiekben említett szép eredmények mögött folyamatos előkészítő munka állt az egész tanév során, és dicsőséglistánkon szeptembertől egészen júniusig gyűltek a szebbnél szebb eredmények.

Középtávfutó csapataink az országos döntőben két bronzérmet szereztek a Zavarská-emlékversenyen, ahol a fiúk 10×1000 méteren, a lányok 5×800 méteren mérték össze erőiket.

Történészeink is kitettek magukért, a Gloria Victis történelmi vetélkedő 60 csapatos budapesti országos döntőjébe 4 csapatunk is bejutott, legsikeresebb csapatunk az országos 5. helyen végzett. A 4 For Europe történelmi vetélkedő regionális döntőjében Székesfehérváron iskolánk csapata az 1. helyen végzett, majd a kecskeméti országos döntőben 6. lett.

A humán irányú tantárgyak vonalán ezzel korántsem értek véget a sikerek, hiszen szavalóink a Tompa Mihály szavalóverseny országos döntőjén két 1. helyet is szereztek, melyet további három 2. hely is kiegészített. Hasonló siker született a Szép magyar beszéd verseny országos döntőjén, ahol 1. és 2. helyen végeztek diákjaink, a Jó szó szlovák nyelvű szavalóversenyen pedig két kategóriában is országos 1. helyet érdemelt ki egy diákunk. Az Implom József helyesírási verseny országos döntőjében diákjaink az 1., 2., és 5. helyet szerezték meg, majd a magyarországi országos döntőn a 3. helyet. Tanulóink az idegen nyelvi olimpiákon két 1. és egy 2. helyet szereztek a kerületi versenyeken, majd egy tanulónk német nyelvből országos 2. helyet érdemelt ki.

A reáljellegű tantárgyak versenyeiben diákjaink hagyományosan jól szerepelnek, ám ez a tanév is túlszárnyalta várakozásunkat. Matematikából például összesen három kerületi 1. helyet szereztek diákjaink, miközben a legmagasabb kategóriában hárman is az országos döntőben képviselték iskolánkat. Fizikából Bugár Dávid végzős diákunk az országos döntő 2. helyén végzett, majd a válogatóverseny 1. helyezettjeként szerzett jogot arra, hogy az idei Nemzetközi Fizikai Diákolimpián Indiában az országot képviselő ötfős csapat tagja legyen. Az év legnagyobb sikereként itt is méltó módon szerepelt: a világ legjobb fizikusainak versengésében bronzérmet szerzett.

Külön örömet jelent, hogy az informatika területén is kiemelkedő eredmények születtek. Az iBobor országos informatikai versenyen ketten is abszolút győztesek lettek, és további nyolcan is maguk mögé utasították az egész országból induló többi versenyző 98-99 százalékát. A „Infoprog” országos döntőjében csapatunk 2. lett, egy diákunk pedig a magyarországi informatikai olimpia országos döntőjébe is bekerült.

„Kisgimnazistáink” (azaz a nyolcosztályos gimnázium alsó tagozatának tanulói) is kitettek magukért, hiszen több elsőséget szereztek a korosztályos matematika-versenyeken. Ezek közül kiemelkedik a járási matematikai olimpia, a Pitagorasz verseny járási fordulója, valamint a Katedra verseny és a Nemzetközi Magyar Matematikaverseny.

A felsoroltakon kívül már nem maradt idő és hely a sportolók további járási és kerületi sikereinek (asztalitenisz, futsal, atlétika, röplabda, kosárlabda), sem pedig az egyéb nem hivatalos tantárgyi versenyek és háziversenyek győzteseinek méltatására (Zrínyi Ilona Matematikaverseny, Nemzetközi Magyar Matematikaverseny, Irinyi János Kémiaverseny, Poznaj slovenskú reč, Kazinczy verseny, Kenguru Matematikaverseny stb.). Pedig ezeken a további versenyeken legalább még egyszer ennyi szép eredmény és siker született, mint a fentebb felsoroltak. Csak bízni tudok benne, hogy ez a folyamat a következő években is hasonlóan folytatódik majd.

A sikerekért természetesen köszönet illeti a diákokat, a felkészítő tanárokat, de ugyanakkor a szülőket is, akik évről évre sok tanulót íratnak be hozzánk – az elmúlt tanévben gimnáziumunknak 565 diákja volt, az idei tanévet pedig 574 tanulóval indíthattuk. Ez nagyon jó jel a jövőre nézve.

Andruskó Imre, Felvidék.ma
A szerző a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója
{iarelatednews articleid=”56730,54712,53755,53582,53283″}
DiplomaElismerés