A református templom ad helyet a koncertnek (Fotó: HE)

Az Oratórium című koncertsorozat utolsó állomására készül Rimaszombatban az Omega. Április 27-én a helyszínen tartott sajtótájékoztatót Kóbor János, az együttes frontembere és Török Adrienne, a szervező, a dunaszerdahelyi elóKoncert iroda vezetője.

Az Oratórium stúdióalbumot 2013-ban rögzítették, azóta több mint 50 helyen koncerteztek vele Európa-szerte. A Felvidéken Kassán és Pozsonyban adták elő. „Kassán született meg az ötlet, hogy Rimaszombat is lehetne az egyik helyszín. Örülünk, hogy a helyi református egyházközség és Nt. Molnár Sándor vállalták a házigazda szerepet, és befogadták a koncertet” – nyilatkozta a Felvidék.Mának a szervező, Török Adrienne. Hozzátette, Pozsonyban a Több mint szomszéd magyar kulturális hét keretében valósult meg a koncert, de sajnos ott több hónapnyi egyeztetés ellenére sem sikerült elintézni a templomi helyszínt, így az Istropolis koncerttermében lépett a közönség elé az együttes.

Kóbor János, Török Adrienne (Fotó: HE)
Kóbor János, Török Adrienne (Fotó: HE)

A valódi rockzenét viszik a templomokba

Kóbor János a sajtótájékoztatón az Oratórium megszületésének körülményeiről mesélt. Ősei Bátaszékről, egy Tolna-megyei kis községből származnak. „Pár éve a csodálatos, 90 méter magas templom tornya veszélybe került. A püspök úr felkért, hogy csináljunk a felújításra egy figyelemfelkeltő jótékonysági koncertet. Ő a futballpályában, mi a templomi helyszínben kezdtünk el gondolkodni” – mondta el a kezdetekről Kóbor János. Így született meg az Oratórium című műsor, amelyben templomba illő Omega-dalokat adnak elő nagyorgona, énekkar és szimfonikus zenekar kísérettel. „A közösségi együvé tartozás érzéséhez a klubos fellépések ideje lejárt, de a templomok újra csodálatos élményt nyújtanak, amikor közelről láthatjuk az arcokat, szemeket. A zenénknek helye van a templomban, s a közönségünk tudja, hogyan kell viselkedni a templomban” – tette hozzá.

“A fiatalok felszántják előttem a hegyet, völgyet.”

Kóbor szerint az Oratórium egy nagyon jól kiforrott anyag, bensőséges koncert, melybe az Omega-koncertek nélkülözhetetlen számait is beépítették, s a lézer-fényeket is ugyanúgy használják. Főszerepben van a templomi orgona, a vokálok helyett kórus – Rimaszombatban a Kiskőrösi Gospel Sasok énekkar, azaz Kiskőrösi Evangélikus Egyházközség kórusa lép fel. A számok hangszerelése maradt az eredeti. A produkcióban az énekes Kóbor János mellett a billentyűs hangszereket Benkő László, a dob, ütőhangszereket Debreczeni Ferenc, a gitárt Szekeres Tamás, a basszusgitárt Szöllössy Kati szólaltatják meg. Kóbor a tehetséges fiatal hölgyről viccesen megjegyezte, hogy lassan már nagyobb sztár, mint ő maga. „Nagyon jó ez a felállás. Ütős csapat. A fiatalok felszántják előttem a hegyet, völgyet. Könnyű dolgom van” – tette hozzá.

Év végén új albummal jelentkezik az 55 éves Omega

Mint megtudtuk, Rimaszombatban most először koncerteznek. Felléptek már a környéken, Gombaszögön, Tornalján, Rozsnyón, Csoltón, de itt még nem jártak. Az Oratóriumot bemutató turnésorozatnak a gömöri város lesz az utolsó helyszíne. „A következő anyagunk az Oratóriumból lép tovább, s a Testamentum nevet kapta. Az év végére, pályafutásunk 55. évére készül el. Ezek kilencven százalékban új számok lesznek.”

„Először Felvidéken mutatjuk be decemberben. Nem búcsúkoncert ez sem, hanem egy új továbblépés”

– oszlatta el a téves információkat az együttes frontembere. „A csapatban nem mindenki értett egyet a templomi-típusú koncerttel. Semmi akadálya nincs azonban annak, hogy ugyanolyan minőségben lépjünk fel, mint több évtizede” – mondta.

Kobor
Kóbor János, “Mecky” (Fotó: HE)

Kóbor János Rimaszombatban ünnepli 73. születésnapját

Az Omega frontembere, a Kossuth- és Liszt Ferenc díjas magyar énekes, becenevén „Mecky” május 17-én lesz 73 éves. Mint megjegyezte, minden születésnapja előtt valamilyen nagykoncerttel ünnepel. Két éve Lengyelországban volt, tavaly Marosvásárhelyen. Idén Rimaszombatban köszönti majd őt rajongótábora. Az Oratórium koncert kezdési időpontja (május 14.) – a lézershow miatt – 20.00-ra módosul, kapunyitás: 19.00-tól.

(Korlátozott számban még kaphatók jegyek az Oratórium templomi koncertre. A jegyet a Fő téren, a Tompa Mihály Könyvesboltban lehet megváltani.)