Vackor, Mackor mama és Mackor papa (Fotó: Nagy Emese)

A Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája mackó-délutánt szervezett az iskolába készülő ovisoknak. A magyar iskola programsorozata iskolakopogtató néven ismert a gyerekek és szüleik körében. Az elsős tanító néni, Nagy Andrea és a kisiskolások, Kormos István Vackor az első bében című verses meséje alapján dramatizált játékot mutattak be az érdeklődőknek.

A Rozsnyón és vidékén élő családok jól ismerik a családias, kitűnő tanulmányi verseny- és szakmai eredményekkel büszkélkedő, szeretetteljes légkörű magyar intézményt. A szülők számára fontos, hogy iskolaköteles gyermekük jó helyre kerüljön, élmény legyen számára a tanulás, játék az olvasás és az írás, valamint az is, hogy szakmailag kitűnő, megbízható tanító néni oktassa és nevelje kincseiket.

„Az iskolában barátságos a légkör, a gyerekeknek biztonságérzetük van, ezért szinte soha nem betegek. Tudják, hogy itt nem bántják őket, megismerik a többi tanító nénit és otthonosan érzik magukat” – mondta Nagy Andrea, az iskolakopogtató programsorozat megálmodója.

Manapság sok a kétnyelvű családban nevelkedő gyermek, a városban több alapiskola is verseng a diákokért, mindegyik valamilyen beiratkozási programokon keresztül próbálja megszólítani a családokat és az óvodákat.

Az elsősök (Fotó: Nagy Emese)

A Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolájának vezetősége és tanárai fontosnak tartják a magyar nyelvű oktatás megőrzését, ezért anyanyelvükhöz, identitásukhoz és kultúrájukhoz hűen teremtenek és ápolnak kapcsolatot a diákokkal és szüleikkel.

„Azért fontos a rozsnyói magyar iskola, hogy megmaradjunk magyarnak. Azok, akik elmennek szlovák iskolába, elvesztik identitásukat, nem tudják, hova tartoznak. Nap, mint nap a szlovák nyelvet használják, ami bekerül a családi körbe, játékaik része lesz” – nyilatkozta hírportálunknak Uličný Ibolya, az iskola igazgatónője.

Felhívta a figyelmet az anyanyelv fontosságára: „A magyar nyelv egy plusz, melyet művelni kell, ezt pedig csak itt lehet. A diákok előtt több ajtó nyílik, hiszen a magyar iskolából magyar, szlovák és magyarországi oktatásügyi intézményekben is folytathatják tanulmányaikat. Olyan lehetőségeik vannak a tanulóknak, melyek a szlovák iskolába járóknak nincsenek.”

Interaktív kisszínház és egyéb gyermekcsalogatók

Nagy Andrea, az elsősök közkedvelt tanító nénije tavaly találta ki és állította össze az iskolakopogtató programsorozatot. Az elsősök, elmondásuk szerint, imádnak iskolába járni. „Tudják, hogy bízhatnak bennem, hogy szeretem őket. A feladatok gyerektudáshoz mértek, nem túl könnyűek, de nem is olyanok, hogy ne tudják megoldani őket. Ismerem a diákokat, tudom, kitől mit kérdezhetek. A lényeg, hogy minden nap legyen sikerélményük. A mai nap csúcspontja az, hogy előadhatják a mesejátékot” – mesélte portálunknak a pedagógus.

Az ovisokkal töltött délutánok célja, hogy a gyermek megbarátkozzon az iskolával, a pedagógussal, jól érezze magát az új, barátságos környezetben. Az egész iskolai beiratkozásokat megelőző „kampány” a kicsiket célozza meg, és az ő rokonszenvük által jön létre a pozitív, bizalmas szülő-tanár kapcsolat. Nem egy hagyományos iskolát bemutató szülőértekezletről van szó, az ovis még aznap iskolásnak érzi magát, hiszen bekapcsolódik a játszva tanulásba. Az elsősökkel együtt tölt egy mesés délutánt, míg a tanító néni kötetlenül beszélget a szülőkkel.

Beszélgetés (Fotó: Nagy Emese)

„Az iskolai beiratkozásra nem lehet elég korán elkezdeni készülni. Ez egy egész éves folyamat. Amikor a tavalyi tanévben óvodákat látogattunk az interaktív kisszínházzal, az már ennek az évnek volt az előkészítése” – magyarázta az igazgatónő. Tavaly mikulásjátékkal és a Csizmás kandúr szlovák dramatizált előadással várták az ovisokat.

„Idén december elején találkoztunk először a jövendő kiselsősökkel. Betlehemest játszottunk a gyerekekkel és karácsonyi díszeket készítettünk, most pedig Kormos István művét adjuk elő. Az a lényeg, hogy a gyerek minél több élménnyel térjen haza. Szeptember elejéig háromszor-négyszer találkozunk. Először a szüleivel jön az ovis, nézőként élvezi a színházat, második alkalommal már meg is kell szólalnia, de a háttérben még ott van az anyuka vagy apuka. A harmadik látogatásra, már egyedül, az óvó néni kíséretében érkeznek, és az iskolába jön értük a család. Ekkor szlovákul nézhetik meg a három kismalac meséjét az ötödikesek előadásában”– mondta Nagy Andrea az iskolaprogramról.

Hanghallás (Fotó: Nagy Emese)

A kisszínház után a pedagógus játékba hívta az ovisokat is. Játékos olvasás, matematika, szlovák, angol és rajzórát tartott nekik. Az öt-tízperces interaktív tanulásba mindenki bekapcsolódott. A mézes mackókat színes cukormázzal díszítették a kicsik, közben medveszörpöt szürcsöltek, mackó sütit lakmároztak és gumimacikkal számoltak. Sokszínű volt a program, hogy a pedagógus számára is kiderüljön, miben jók a kicsik.

„Valójában én a gyerekeket győzöm meg, mikor eljönnek ezekre az alkalmakra. Alig várják, mikor jöhetnek újra az iskolába. A szülő pedig mindent megtesz, amit a gyerek kíván” – vallotta be a tanító néni. Nagy Andrea elmondta, hogy a már ismert magyar családokon kívül szlovák óvodákat is meghívnak az alkalmakra. Ezekbe az intézményekbe személyesen is ellátogatnak és interaktív módon mutatják be az iskolát és az elsős foglalkozásokat. Olyanok is vannak, akik a hír hallatára jönnek az iskolakopogtatóra.

„Én hiszek a magyar iskola jövőjében, hiszen most is vannak olyan gyerekeink, akiknek szüleik szlovák iskolába jártak. Egy nagyon sokszínű iskolaprogramot alakítottunk ki, az ilyen együttlétek, mint a mai Vackor-délután, megszólítják a szülőket, az elsős tanító néni sokat tud mondani az iskolaotthonról, a játékos oktatásról, az interaktív módszerekről” – tette hozzá Uličný Ibolya.

A mesés délutánról további felvételek Képgalériánkban találhatók.

Kapcsolódó cikkek