Pósa bácsi Három szép pillangó versét is eljátszották a gyerekek (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

A magyar gyermekirodalom megteremtőjéről, Pósa Lajosról szülőfalujában, Nemesradnóton születésének 167. évfordulója alkalmából az alapiskola kisdiákjai és tanítói verses-mesés-dalos összeállítással emlékeztek meg.

Több hetes lázas készülődéssel az iskola tanulói verseket, dalokat tanultak, hogy az ünnepnapon egymásnak is kedveskedjenek. A legmeghatóbb talán az volt, amikor a kisdiákok állótapssal jutalmazták meg a tanítói énekkart, merthogy ők is felléptek a Danyi Márta által összeállított műsorban. „A költő sokunk szívében elvetette a becsület és a hazaszeretet magvait. Iskolánkban minden évben megemlékezünk Pósa Lajosról, Nemesradnót község felejthetetlen szülöttjéről, az egész magyar nemzet ifjúságának a tanáráról” – mondta Danyi Márta tanárnő.

A legnagyobb kihívás a pedagógusoknak, a fegyelem megtartása mellett, a gyerekek bátorítása, hogy megfelelően tudják magukat kifejezni, s szép kiejtéssel szavaljanak. Közülük jó párra biztosan büszkén tekintett le a költő, amikor pl. a Kis falunk ünnepe, a Nagyanya születése napjára, a Pacsirta, a Cicaiskola, A legszebb piros tojás, a Magyar vagyok, az Áldd meg Isten szép hazánkat című verseket mondták, énekelték. Megható, ahogy a versikék a gyermekek ajkain tovább éltek, s még délután az utcán is dalolásztak.

A tanári kart két férfi is erősíti Nemesradnóton (Fotó: Pósa Homoly Erzsó/Felvidék.ma)

„Az iskolánknak fontos, hogy fejlesszük tanulóink képességeit, ehhez két projektbe is bekapcsolódtunk. Részt veszünk a magyarországi Kedvesház és a felvidéki Ternipe Egyesülettel partnerségben megvalósuló Erasmus+ Esélyteremtő Együttműködési Hálózat programjában, ahol módszereket sajátíthatunk el. A Nyitott iskola programon keresztül pedig gyógypedagógust és asszisztenst alkalmazhatunk, akik individuálisan foglalkoznak a problémás gyerekekkel” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Holek Mónika igazgatónő. Hozzátette, Pósa bácsi játékos, tanulságos meséi is jól segítik a gyermekek nevelését. Elmondta, hogy lelküket gyakran ünneplőbe öltöztetik, hogy a szép szó befogadására alkalmassá tegyék egy-egy műsoros délelőttön vagy akár családi foglalkozásokon is.

A radnóti április 7-i ünnepi műsorral már a közelgő költészet napjára is emlékeztek. Végül megkoszorúzták a gyermekek aranyszívű költője iskola előtt álló szobrát is. Pósa Lajos 1850. április 9-én született a Gömör megyei Nemesradnóton. Hatását a világvárosiasság felé törekvés korában tette meg, amikor rávilágított a szülő-, az anyanyelv, a haza-, a nemzet szeretetére, melyben ma is irányt mutat.