A rajzverseny II. kategóriájának győztese (jobbról) Kajan Dóra – Kossányi J. Alapiskola és Ó. Szentpéter (Fotó: Miriak Ferenc/Felvidék.ma)

A Kossányi József Alapiskola és Óvoda igazgatósága a Jövő Gyermeke Polgári Társulással együtt az iskola névadója születésének 110. és halálának 30. évfordulója tiszteletére egész heti ünnepségsorozattal adóztak a neves pedagógus és költő emlékének, valamint annak, hogy az iskola felvette a nevét.

„A Kossányi-héttel tanulóink iskolájukhoz való kötődését is erősítjük. Névadónkról 2006-ban faszobrot is készíttettünk, amelyet 2010-ben az intézményünk mellett működő Jövő Gyermeke Polgári Társulás kezdeményezésére tartósabb kőszoborra cseréltünk le. 2016-ban az iskola egyik termét Kossányi-emlékszobává alakítottuk át, mellette pedig tágas Kossányi-előadótermet alakítottunk ki. Az emlékszobában az általunk összegyűjtött relikviák segítségével Kossányi életművét mutatjuk be. Ráadásul az utóbbi években a Kossányi-hét során a helyi és a környékbeli műkedvelő képzőművészek kiállítását is megrendezzük. Ez alkalommal a szentpéteri Vrábel Tünde műveit mutatjuk be, aki iskolánk diákja volt, jelenleg pedig anyasági szabadságát töltő pedagógusként Szentpéteren él” – mondta Bukovszky János, a Kossányi József Alapiskola és Óvoda igazgatója.

A hét további napjain sokszínű program várt az iskola tanulóira. Hétfő a Kossányi-szobor koszorúzása után délután Szalai Árpád táplálkozási tanácsadó és edző az egészséges táplálkozásról tartott előadást, hogy a testünk és az elménk tökéletes gépezetként tudjon működni életünk során.

Kedden a sport jegyében zajlottak az események. A XI. Kossányi Kupára és a Kárpát-medencei Összmagyar Diákbajnokság felvidéki fordulójának asztalitenisz-döntőjére került sor. A sportolási kedv délutánra sem csökkent, amikor a tollaslabdaversenyen mérhették össze erejüket a sportkedvelők. Rengetegen bekapcsolódtak a játékba, gyerekek és szülők egyaránt.

Az egészséges életmóddal kapcsolatos rendezvények megtalálták helyüket a Kossányi-napok keretében is, így szerdán délután salátakészítő versenyen vehettek részt az érdeklődő diákok. A zsűri értékelte az elkészült finomságokat, melyeket a verseny végeztével az alkotóik és diáktársaik jóízűen elfogyasztottak. Délelőtt családi sportnapot tartottak.

Csütörtökön a Kossányi József vers- és prózamondó versenyre került sor, amely 11 alapiskola 90 tanulója vett részt. A zsűri tagjai voltak: Mokos Attila, Molnár Xénia, Gál Tamás és Kiss Szilvia.

Aranysávosok: I. kategória – vers: 1. Dékány Dóra – Tarczy Lajos AI Hetény, 2. Gjergji Izabella – AI Deáki, 3. Danič Dávid Károly – AI Deáki, Jančík Lilien – Eötvös Utcai AI Komárom, Gallai Kornél – ÁI Hernád-Pusztavacs. Próza: 1. Kovács Kincső – Reményik Sándor ÁI Szombathely. 2. Németh Sára – Reményik Sándor ÁI Szombathely. 3. Havadi-Nagy Martin – Jókai AI Komárom, Mészáros Beáta – AI Deáki. II. kategória-vers: 1. Maczkó Fanni – Eötvös Utcai AI Komárom, 2. Baros Dániel – AI Deáki, 3. Bugár Abigél – AI Deáki, Matovič Anna – Feszty Árpád AI Ógyalla. Próza: 1. Vajda Karina – Reményik Sándor ÁI Szombathely, 2. Farkas Bálint – Reményik Sándor ÁI Szombathely, 3. Hevesi Sámuel – Jókai AI Komárom, Fónad Lili – Eötvös Utcai AI Komárom, Szalóczi Boglárka – AI Deáki. III. kategória – vers: 1. Bukovský Dorottya – AI Deáki, 2. Balla Kiara Priscilla – Eötvös Utcai AI Komárom, 3. Jančík Dóra – Eötvös Utcai AI Komárom, Jelen Jázmin – Eötvös Utcai AI Komárom, Astaloš Klaudia – Feszty Árpád AI Ógyalla. Próza: 1. Molnár Ferenc – Feszty Árpád AI Ógyalla, 2. Jóba Zoltán – Feszty Árpád AI Ógyalla, 3. Döme István – Jókai AI Komárom, 3. Pinke Kitti – AI Perbete.

Bukovszky János, a Kossányi József Alapiskola és Óvoda igazgatója (Fotó: Miriák Ferenc/Felvidék.ma)

A Kossányi-hét keretében az iskola rajzversenyt is szervezett különböző témakörökben, hogy a legkisebb gyerekektől a legnagyobbakig mindenki részt vehessen rajta. E versenybe a hazaiakon kívül bekapcsolódtak a környékbeli iskolások is. A három kategóriában több mint 80 alkotást bírált el a szakmai zsűri (Svitek György, az Ógyallai Művészeti Alapiskola igazgatója, Žabka Mária, az Ógyallai Művészeti Alapiskola pedagógusa, Ádám Szilvia, a Czafrangó Sylvia Művészeti Alapiskola tanára).

A rajzverseny témáját minden évben más-más Kossányi-vers képezi. Kossányi József képzőművészeti verseny kiértékelése: I. kategória: 1. hely Kopecsná Lili Sára – Tarczy Lajos Alapiskola Hetény, 2. hely: Dékány Dóra – Tarczy Lajos Alapiskola Hetény, 3. hely: Kárpáty Tamara – Kossányi J. Alapiskola és Óvoda Szentpéter. Különdíj: Mischl Hana – Alapiskola Hernád-Pusztavacs. II. kategória: 1. hely: Kajan Dóra – Kossányi J. Alapiskola és Óvoda Szentpéter, 2. hely: Urbánek Petra– Kossányi J. Alapiskola és Óvoda Szentpéter, 3. hely: Gadányi Anna – Reményik S. Alapiskola Szombathely. A csütörtöki napot az Ismerős Arcok együttes koncertje zárta.

Pénteken az iskola tanulói műveltségi vetélkedőn mérhették össze tudásukat. Ezen a már több éve zajló hagyományos versenyen rendszeresen vendégül látják a környék és a távolabbi régiók iskoláit is, akik szívesen részt vesznek a jó hangulatú megmérettetéseken. A több témakörű műveltségi vetélkedőt ebben az évben a szombathelyi Reményik Sándor Alapiskola tanulói nyerték, megelőzve a búcsi és a deáki csapatot.

A tanulók versenyének győztese szendvicskészítésben Szabó Natália és Csanádi Kornélia, második Nyúlt Gergely és Holeš Márk, harmadik Zsidek Lilla és Kovács Panka (Fotó: Miriák Ferenc/Felvidék.ma)

Meghirdették az egészséges szendvicsek készítésének versenyét is, két kategóriában. A legjobb segítség nélkül készített szendvics Szabó Natália és Csanádi Kornélia munkája, második lett Nyúlt Gergely és Holeš Márk, harmadik pedig Zsidek Lilla és Kovács Panka. A szülők segítésével történő szendvicskészítés kategóriáját Pócs Dániel nyerte, második Fister Zalán, harmadik Bukovszky Borbála és Hajabács Réka.

Idén első alkalommal hirdették meg a Bóna Dénes informatikai versenyt, a fiatalon elhunyt egykori igazgatóhelyettes emlékére, aki több mint 15 éven át oktatta az informatikát az iskolában. A 4. osztályos tanulók közül a legjobbnak Pócsa Erika bizonyult, az 5. osztályosok közül Palugyai Dávid, a hatodikosok közül Holeš Mark, a hetedikesek közül Bresztyák Jázmin, a nyolcadikosok közül Bresztyák Áron, a kilencedikesek közül pedig Szabó László.
Az egész héten át tartó rendezvénysorozat csúcspontja a délutáni ünnepi műsor volt, melyet a kultúrházban tartottak. Felléptek: az alapiskola jelenlegi és volt tanulói, a Csemadok Gyöngyösbokréta néptánccsoportja és a szombathelyi testvériskola diákjai.

A kulturális és sportműsorokban bővelkedő rendezvény támogatója volt az intézmény szülői szövetségén kívül a Bethlen Gábor Alap, a Nyitra Megyei Önkormányzat és a Szerencsejáték Zrt.