Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma

Advent beköszöntével vasárnaponként hetente fellobbannak a gyertyák az adventi koszorún templomokban, tereken, családi otthonokban. Jelzik a várakozás és a készülődés lelkületét. Sok helyen az adventi szent időben a zene hangjai adnak alkalmat a hangolódásra, a Megváltó érkezésének fogadására. A Felvidék déli régiójának falvai, városai is részesülnek az advent zenei élményeiből.

Az első vasárnapon a kürti Mindenszentek templomában a húszéves Hajnalvándor verséneklő együttes koncertjében gyönyörködhetett a közönség. Ugyanezen a napon a kisújfalusi református templomban énekelt a Cantate Domino Kórus, akik az istentiszteleten teljesítettek zenei szolgálatot. A kórus a FIRESZ – Fiatal Reformátusok Szövetsége – égisze alatt működik, és 1997 óta színesítik itthon és külföldön a zenei életet. Süll Kinga karnagy vezetésével szolgáltak az istentiszteleten, ugyanígy Madaron és Bátorkeszin hódoltak énekeikkel az Úrnak és hirdették felfoghatatlan kegyelmét és az advent üzenetét.

A Fiatal Reformátusok Szövetsége Cantate Domino kórusa (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

A köbölkúti Borromeo Szent Károly-plébániatemplomba meghívást kapott a Kisújfalui Református Egyházközség Kórusa, ahol a szentmisén közösen szolgáltak a Köbölkúti Cantate Domino egyházi kórussal. Siekel István lelkiatya és Tatár István lelkész közös imát mondott az adventi várakozás jegyében.  A köbölkúti kórus vezetője Jezsó Judit, a református egyházi kórus karnagya Takács Éva, aki a két kórus közös fellépését is vezényelte.

A garamkövesdi Szent Mihály-templomban a 35. évfordulóját ünneplő, és a Szent György Lovagrend Anjou-pajzs kitüntetését viselő STILLA PECTUS kamarakórus adott jótékonysági koncertet a templom felújításának javára. Hupka József plébános és Elzer János polgármester köszöntötte a Papp Katalin vezette kórust, akik szívesen hozzájárultak a templom restaurálásához, melyet a község és az egyházközség tagjai is támogatnak. Az 1734-ben épített barokk stílusú templomban, (melynek tornya az 1842-es évben épült) felcsendültek az adventet és a karácsony hangulatát idéző dallamok. A garamkövesdi borászok frissítővel és jófajta borokkal kedveskedtek a csodálatos koncert résztvevőinek.

A köbölkúti Cantate Domino és a Kisújfalui Református Egyházközség Kórusa a köbölkúti Borromeo Szent Károly-templomban (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

Párkány városában az adventnyitó koncertet a Csemadok helyi alapszervezete mellett működő Szivárvány énekkar nyújtotta, a hat méter átmérőjű adventi koszorú első gyertyájának meggyújtásakor. A második gyertyagyújtási ünnepen a Liszt Ferenc Művészeti Alapiskola KATEDRA női kamarakórusa énekelt adventi dallamokat a karácsonyváró hangulatot árasztó sétálóutcában. Ők a Liszt Ferenc Művészeti Alapiskola lelkes zenepedagógusai Cucor Éva vezetésével.

A Katedra kamarakórus adventi dallamokat énekel (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

Az adventi napok előttünk álló rendezvényei még sokfelé és sokféleképpen várják a zenekedvelő közönséget. A Felvidék legdélebbi városában, Párkányban a következő események várják azokat, akik a zene közvetítésével kívánnak elcsendesedni, ráhangolódni az ünnepre:

A STILLA PECTUS kamarakórus és a Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskola december 14-én 18 órai kezdettel karácsonyi hangversenyre és kiállításra hívja a közönséget a párkányi kultúrházba.

Ugyancsak a párkányi kultúrház ad otthont a Liszt Ferenc Művészeti Alapiskola karácsonyi koncertjének és kiállításának, december 15-én 16 órai kezdettel.

A Stilla Pectus kamarakórus adventi jótékonysági koncertje a garamkövesdi Szent Mihály-templomban (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

December 16-án, Párkányban az adventi koszorún a harmadik gyertya ünnepélyes meggyújtására 16 órakor kerül sor, ahol a VOX SOLARIS kamarakórus előadásában csendülnek fel az adventet köszöntő dallamok.

Végül december 23-án, advent negyedik vasárnapján, ugyancsak 16 órai kezdettel a párkányi egyházközség mellett működő Szent Cecília kórus előadását hallgathatja a zenekedvelő közönség, ahol, mint minden gyertyagyújtási szertartás után, meleg teával, forralt borral, és a város tanintézményeinek diákjai által készített karácsonyi mézeskaláccsal kínálják a résztvevőket. A gyertyagyújtási ünnepség hagyományosan a Párkányi Városi Hivatal szervezésében zajlik.

Adventi koszorú a párkányi sétálóutcán (Fotó: Berényi Kornélia/Felvidék.ma)

Már novemberben elkezdődött a karácsonyi hadjárat és az áruházakban, üzletekben, falvakban, városokban, Jézus Krisztus születéséről nem szóló giccses díszek, kevert szimbólumok, kivilágított házak, utcák, kertek hirdetik a karácsony közeledtét.

Sokan, sokféleképpen értelmezik az ünnepet. A zene szakrális jellege távolabbra mutat az adventi szent időben, nyitogatja a szíveket, megérinti a lelkeket és üzeni: Valaki közeledik. Várjuk őt nyitott szívvel!