Marcelházán, a nyugdíjasok klubja mellett működő Fürge Lábak tánccsoportot szépkorúak alkotják, akik számára a boldog élet megélése a közösséghez való tartozáson alapul. Az alábbiakban interjú olvasható Mgr. Gál Csillával, a tánccsoportot vezetőjével.

Hogy alakult meg a tánccsoport?

Négy évvel ezelőtt kaptam egy felkérést, hogy a helyi nyugdíjasok klubjának aktív tagjai egy műsorral szeretnének fellépni a helyi falunapon. Bele is vágtunk az előkészületekbe és a csoport első tánca a Fogj egy sétapálcát című számra született meg. A tagok kedvet kaptak a folytatásra, így megalakítottuk a helyi nyugdíjasok klubja mellett működő Fürge Lábak tánccsoportot, ami jelenleg 19 tagot számlál.

Milyen szempontok alapján kerül sor a táncdarabok kiválasztására?

Az új tánc kiválasztása mindig közösen történik. A csoport lendületessége, jókedve általában a pörgősebb zenék, táncok irányába tereli a választásunkat, s a néptánc mellett a tagok a country, hawai, retro disco, rocky és a charleston műfajokat is gyakorolják.
Fontosnak tartjuk magyar kultúránk ápolását, a magyar táncok megőrzését és továbbadását is az utánunk következő nemzedéknek, így jelenleg a csoport a palotást gyakorolja.

Mi inspirálja a tagokat?

Legfőképpen a tánc szeretete, a mozgás iránti vágy, a közönség biztatása és a rengeteg taps, melyben részük van, de a versenyeken elért eredmények is. Egy ideje rájöttünk, hogy a tánc már nemcsak az időtöltésről, hanem a közösséghez való tartozásról is szól. A tagok a próbákon a táncon kívül sokat beszélgetnek, együtt nevetnek és ünnepelnek, és az eltelt évek alatt igazi jó baráti közösséggé formálódtak.

Minden szervezet és csoport támogatásból él. Önök hogyan oldják meg a rendezvényeken felmerülő kiadások fedezését?

A község, illetve az önkormányzat maximális támogatását élvezzük, mind anyagi, mind erkölcsi tekintetben. Nagyon jó a kapcsolatunk a helyi alapiskola vezetőségével, a diáksággal, aminek ékes bizonyítéka, hogy volt már közös produkciónk alsó tagozatos gyerekekkel és a községünkben működő szervezetekkel. Kölcsönösen részt veszünk egymás rendezvényein, közös programokat, kirándulásokat szervezünk. A szükséges kellékeket és ruhákat pedig az önkormányzattól kapott támogatásból, illetve szponzorok felajánlásaiból tudjuk biztosítani.

Hol és mikor találkoznak a tagok?

Az együtt töltött idő mindig feledhetetlen és nagy segítséget jelent, hogy a község egy állandó gyakorlásra alkalmas helyiséget biztosít. Heti rendszerességgel, szerdánként a helyi művelődési központ színpadán tartjuk a próbáinkat.

A csatlakozás lehetősége nyitott az érdeklődők számára? 

Természetesen nem zárkózunk el az új tagok felvétele elől, hiszen aki aktívan és vidáman szeretné tölteni mindennapjait, annak köztünk a helye. Nagy szeretettel hívunk és várunk minden mozgást, táncot kedvelő szépkorút a tánccsoportunkba, ahol a vidámság és jókedv garantált!

Versenyen (fotó: BT, Felvidék.ma)

Milyen fellépéseken lehet a csoporttal találkozni?

Különböző kulturális eseményeken lépünk fel a községünkben és a környező településeken is. A testvértelepülésünk meghívására falunapon szerepeltünk a magyarországi Vasadon, valamint részt vettünk a Komáromi Napokon is.

A csoport eddigi legnagyobb sikere, hogy a Regionális Kulturális Központ által szervezett amatőr táncosok versenyén, szenior kategóriában első helyezést értek el és ezzel továbbjutottak a Nyitra megyei megmérettetésre, ahol szintén az első helyen végeztek. Ezt követően az országos döntőben Garamszentkereszten is a dobogóra állhattak, ahol ugyan nem lettek elsők, de csodás teljesítményükkel a harmadik helyezést érték el.
Jelenleg csoportunk egy új táncot gyakorol, amelyet a közelgő falunapunkon, június 22-én láthat a közönség.

Mi az üzenete a tánccsoportnak a társadalom számára?

Úgy gondolom, hogy a csoport táncosai számtalanszor bebizonyították, hogy nem csak a 20 éveseké a világ. Nyugdíjasként is lehet mozgalmas, minőségi életet élni. Szépkorú társainknak üzenjük, hogy legyenek vidámak, mozogjanak és táncoljanak sokat, hiszen ezzel nemcsak az egészségükért tesznek, hanem aktívan bekapcsolódhatnak a közösség életébe.