őexc.dr. Veres András, Győr megyéspüspöke, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke (Fotó: Zilizi Kristóf/Felvidék.ma)

November 10-11-én a Tours-i szent Márton ünnepnapjához kötődően, annak vigíliáján, az évközi 32. vasárnapon megtartották a rajkai templom védőszentjének búcsúját.

Nagyszabású egyházi eseményre került sor, hiszen hosszú évek után újra ellátogatott az egyházközségbe Rajka település egyházi központjának, azaz Győrnek megyéspüspöke, aki egyben a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, őexc.dr. Veres András.

A püspök úr a helybéli és dunakiliti plébánossal, Somfai Árpáddal, valamint Drobilits József nyugalmazott bezenyei lelkiatya jelenlétében mutatta be a legszentebb áldozatot.

Több, Pozsonyból és a környékből oda költözött lakos, de pozsonyi katolikus hívők is jelen voltak a tíz órakor kezdődő szentmisén. Közreműködött a Rajka-Dunakiliti Egyházi Kórus Mayer Gizella vezetésével.

Mint tudjuk, szent Márton leginkább arról ismeretes, hogy köpenye felét egy szegény koldusnak ajándékozta, ez a jelenet több oltáron, szobron, festményen is meg van örökítve. Tudjunk hát mi is általa, róla példát véve lemondani a számunkra látszólag nélkülözhetetlen dolgokról, mert sokkal nemesebben cselekszünk, ha azt egy másik, rászoruló embertársunknak tudjuk átadni, ezzel örömet, boldogságot okozva neki.

A püspök úr nagy örömmel jegyezte meg, hogy emlékül az egyházközségtől Szent Mártont ábrázoló szobrot kapott. Szent Márton közeli az ő számára, hiszen 316-os születésének 1700. évfordulóján, 2016-ban a nagy egyházi ünnepséget korábbi működési helyén, a Szombathelyi Egyházmegyében ő vezette le. Aztán a következő évben került áthelyezésre a győri egyházmegye élére.

A szentmise a pápai, magyar és régi magyar himnuszok eléneklésével ért véget.

A csaknem másfél órás ünnepségen részt vett mások mellett Kiss Vince rajkai polgármester és családja, a képviselők közül Sándorné Hönigmayer Erzsébet német önkormányzati képviselőnő és fia, Sándor Péter Károly képviselő.

Nagy lelki élményben s az ezt nyújtó feltöltődésben lehetett része mindannak, aki ellátogatott a rajkai templombúcsúra. A rajkaiak és dunakilitiek számára az elmúlt egy héten egyszerre két nagy eseményre is sor került, hiszen egy héttel korábban vasárnap Veres András püspök úr Dunakilitin szentelt boldog Batthyány-Strattmann László nevével jelzett sétányt a híres szemészprofesszor tiszteletére.