A lévai református gimnázium bejárata (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma, archív)

Rég nem látott energiák szabadultak fel a lévai Czeglédi Péter Református Gimnázium megmentésére indított alap létrehozása és az adakozás indítása nyomán. Rengetegen írtak, kerestek, ajánlották fel segítségüket, és biztosítottak bennünket támogatásukról. Köszönjük a több mint 25 ezer eurónyi felajánlást! Hálásak vagyunk, hogy ennyien szívükön viselik egy végvári gimnázium sorsát! Az első feladatot teljesítettük: Időt nyertünk! Köszönjük!

A java azonban csak most következik. A gimnázium léte vagy nem léte nem az anyagiakon múlik, hanem a perspektíván, magyarra fordítva: a megfelelő diáklétszámon. Teljes mértékben megértjük a fenntartó Lévai Református Egyházközség aggályait, hiszen egy tanév megmentése még nem jelent garanciát az intézmény működésének hosszú távra történő biztosítására.

A gimnázium jövőjét a fenntartó csak akkor látja biztonságban, ha az alapiskolák végzős osztályaiból évfolyamonként 15 szülő elkötelezi magát az iskola mellett. Ez a teljes körű működtetés folytatásának feltétele.

Lehetetlennek tűnik így a nyár kellős közepén? Talán az, talán nem, de ezen most nincs idő polemizálni. A mi elszántságunk nem feltételek függvénye, ezért a közadakozás indítása után tettünk egy újabb vállalást: A tanári karral együttműködve beiratkozási körutat indítunk.

Ha augusztus 15-ig összejön a megfelelő számú szándéknyilatkozat, akkor az előttünk álló tanév nemcsak a végzős diákokkal, hanem az összes osztállyal folytatódhat.

Amennyiben a gimnázium ősszel megkapja az új osztályindítási engedélyt, alapítványt hozunk létre, amely 2021 szeptemberétől átvenné a fenntartói jogokat. Ebben az alapító református egyházközség is biztosított a támogatásáról, számítunk továbbá a lévai intézményekre és minden, a gimnázium sorsát szívén viselő személy és szervezet együttműködésére.

A régi értékrend mentén, új lehetőségekkel és friss gondolatokkal egy végvári iskolaközpont működtetése a cél!

Még van tehát esély! Nemcsak a túlélésre, hanem a továbbélésre is! Új kezdet vagy kényszerű beletörődés? Ez a tét. Csak a mi közösségünkön áll, hogy jövőre a lévai gimi huszadik születésnapját ünnepeljük, vagy az utolsó felett búslakodunk. Mi a tortán égő gyertyákra szavazunk, nem a villany lekapcsolására. Kedves szülők, tartsanak velünk!
Beiratkozásra fel!

A lévai öregdiákok nevében:
Gubík László