Az adományok egy része a zselízi református templomban (Fotó: Révész Csilla)

Az elmúlt napokban sorra szerveződtek a segítségnyújtó kezdeményezések a Lévai járásban is. Némely községekben az önkormányzatok szerveznek adománygyűjtést. Más településeken civil szervezetek, vagy az egyházi gyülekezet állt a segítségnyújtás nemes ügye mellé.

Nagyölveden  vasárnap hirdettek gyűjtést. Mint Cseri Zita, a község polgámestere a falu hivatalos közösségi oldalán kifejtette: „Az ukrán határ mentén nagyon sok a menekült, főként gyerekek és édesanyák. Nagy szükség lenne pelenkákra, tartós élelmiszerre, valamint édességre és nem gyorsan romló gyümölcsre. Jó állapotú gyermekcipőre, gyermekruhára, popsitörlőkre szintúgy szükség van.”

 Nagyölvedről várhatóan kedden vagy szerdán szállítják el az adományokat, melyeket a községi hivatalban lehet munkaidő alatt leadni.

Zsemlérben a községi hivatal a Csemadok helyi alapszervezetével karöltve szervezi a gyűjtést. Mint írják, tartós és azonnal fogyasztható élelmiszert, tisztálkodási szereket, takarókat, pokrócokat, palackozott ivóvizet gyűjtenek.  Az adományokat hétköznap 16 és 17 óra között lehet leadni a zsemléri községi hivatalban. Kérdés esetén a következő telefonszámokat lehet hívni: 0903 617 013, 0903 539 393.

A Zselízi Református Egyházközség vasárnap és a mai nap folyamán várja a segítőkész testvérek támogatását. A parókia épületében már vasárnap szép számban gyűltek össze adományok. Ezzel kapcsolatban nt. Révész Csilla lelkipásztor a közösségi oldalán megjegyezte:

„Csodálatos, megható az a tenni akarás, amit az elmúlt két órában tapasztalhattunk. Nincs most határ népek és vallások között, mindenki segíteni szeretne. Nekünk pedig jutalmunk, hogy tehetjük.”

Mint a hétvégén írták, a két nap alatt legalább egy kisbusznyi szállítmánnyal szeretnének hozzájárulni a segítségnyújtáshoz, a harcok elől menekülő testvérek számára.

A lévai székhelyű Reviczky Társulás a kialakult helyzetre reagálva és a kárpátaljai nemzettársainkkal való együttérzése jelélül, adománnyal támogatta a Beregszászban működő Magyar Máltai Szeretetszolgálat áldozatos munkáját. „Kérünk minden jóérzésű embert, hogy támogassa a szeretetszolgálat munkáját! A háború számunkra sem idegen, hagyatéka a mai napig kísért mindnyájunkat. A Jóisten vigyázzon Kárpátaljára!“ – olvasható a szervezet rövid közleményében.

Léván a Szlovák Vöröskereszt lévai regionális egyesülete szervez gyűjtést. Főleg tartós élelmiszert, takarókat, pelenkákat, bébiételt, alapvető higiéniai termékeket várnak. Emellett önkéntesek jelentkezésére is számítanak, a fuvarozás tekintetében is örömmel veszik a tanácsokat, illetve a szállásajánlatokat a menekültek számára.

Az Ipolysági Református Egyházközség is gyűjtést hirdet a háborús menekültek megsegítésére. Ipolyságon a református templomban gyűjtik az adományokat. További részletek az egyházközség közösségi oldalán olvashatóak.
Járásszerte tapasztalható az összefogás, az embertársainkon való segítés szándéka. Ebben az embertelennek tűnő világban némi reménységet nyújt az elmúlt napokban észlelhető egymásra figyelés!

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)