Grezsa István, Géresi Róbert, Kassai Gyula az ünnepi átadás pillanatában (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Meghitt, ünnepélyes keretek között adták át március 22-én a Lévai Református Egyházközség fenntartásában lévő Forrás Református Bölcsődét. A most átadott intézmény a lelkészi hivatal udvarán kialakított Reménység szigetének egyik alappillérévé válik.

Az ünnepi alkalom a református templomban megtartott istentisztelettel vette kezdetét. Az igehirdetés előtti főfohászt nt. Révész Tibor, a Barsi Református Egyházmegye esperese mondta el. Az igehirdetést ft. Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke szolgálta. Mint előszavában kifejtette: örömteli a találkozás egy hosszú bezártság és háborús helyzet árnyékában.

Géresi Róbert püspök igehirdetés közben (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A Biblia idézetéből merítve Dávid szeme fényéről beszélt. Mint mondta, legtöbbünknek a szemünk fénye a gyermekünk, azok a gyermekek, akik a bölcsődében is jelen lesznek. „Itt, Léván, a Barsi Egyházmegyében, a Kárpát-medencében az igazi kérdés az, hogy kikre bízzuk a szemünk fényét. Rá merjük bízni Istenre a szemünk fényét?” – tette fel a kérdést igehirdetésében.

„Az Isten üzenete itt van, a gyermeki szemek és mosolyok őszintesége, a szeretetteljes gondoskodás, amely hitből fakad, érzékelhető minden egyes gyermeknél”

– fogalmazott Géresi Róbert. Higgyük el, hogy Isten csodát tud tenni általunk – szólt végső üzenetként.

Hamarosan olvasható a püspök úrral készített interjú a felvidéki református egyházakat érintő fejlesztésekről. 

Grezsa István, a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős miniszteri biztos köszöntőjében elmondta: úgy kell magyarként tovább építkeznünk, hogy közben ordas ellenségekkel kell megküzdenünk. A bölcsődenyitás a Kárpát-medencei magyarság megerősödését is szolgálja, mely az Isten, a haza és a család alapelveire épít, a nemzeti identitás erősítésével – szögezte le a miniszteri biztos.

Grezsa István miniszteri biztos (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Felelevenítette, immár hatodik éve folyik az óvodafejlesztési program. A Kárpát-medencei fejlesztések mind a magyar közösségek megmaradását, a nemzeti elkötelezettséget hirdetik.

„Itt, Léván nem csupán a magyarok összefogásának, hanem egyháziak és világiak, magyarok és szlovákok összefogásának az eredménye. Csak úgy tudunk a saját veszteségeinken túllendülni, ha elfogadjuk, hogy a Kárpát-medencei térben minden nemzetnek egyformán otthon kell éreznie magát”

– hangzott el a lévai református templomban.

Hamarosan bővebb interjú olvasható a miniszteri biztossal az elmúlt több mint egy évtized alatt megvalósult nemzetpolitikai támogatásokról. 

Nt. Kassai Gyula, lévai református lelkipásztor a bölcsődeépítés fontosabb mozzanatait elevenítette fel. Az, hogy Léván bölcsődét építhetünk, tovább élteti bennünk a reményt – kezdte a beszámolóját. Mint jelezte, a második világháborúig fokozatosan fejlődött és erősödött a lévai református közösség. Számos ingatlannal és intézménnyel rendelkezett. A világégést követően a templomon kívül mindent elvesztettek. A rendszerváltást követően lelki megújulás ment végbe, újra gazdagodott a lévai egyházközség.

Kassai Gyula helyi lelkész felvázolja a bölcsőde építésének a mozzanatait (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

„Ma újra itt állunk, reménnyel a szívünkben. A megmaradásban és a lelki növekedésben reménykedve, Isten kegyelméből indítjuk el a bölcsődét. Ahol szeretet van és összefogás, ott a fa újra kihajt, az ágak  megelevenednek, és nem fogynak el a hajtásai. A friss hajtások mi vagyunk, lévai magyarok, az itteni gyerekek” – fogalmazott a lévai lelkipásztor.

Hozzátette: azoknak építettünk házat, akik beszélik a szeretet nyelvét, akik számára fontos a család, a közösség és a hit.

Mint megjegyezte: a Forrás Református Bölcsőde a magyar kormány hathatós támogatásával jött létre a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház koordinálása mellett. Az építkezés kivitelezését lévai és nyitrai cégek végezték el.

Ünnepi istentisztelet a lévai református templomban (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A munkálatok a református lelkészi hivatal épülete oldalsó szárnyának lebontásával kezdődtek 2019 tavaszán. Másfél év alatt, 2020 novemberére elkészült a bölcsőde. Ezt követően az udvar átalakítása következett. Mindamellett gyülekezeti központ építését is elkezdték. A teljes építkezés összköltsége meghaladta az 500 000 eurót.

A Reménység szigete református egyházi és oktatási központ része a lelkészhivatal épületében működő Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsésztudományi Karának kihelyezett mentálhigiénés képzése, a lelkészi hivatal, a most átadott Forrás Református Bölcsőde és az épülő Birtha József Közösségi Ház. A bölcsőde két tágas teremmel várja a legkisebbeket. Összesen huszonnégy gyermeket tudnak majd befogadni.

A Forrás Bölcsőde épülete (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

„A reménység nem szégyenít meg, mert szívünkben árad az Isten szeretete a nekünk adatott Szentlélek által” – fejezte be gondolatait Kassai Gyula.

Az ünnepi istentisztelet végén szalagátvágással átadták az új tanintézményt. A Reménység szigetén a Juhász Gyula Alapiskola diákjai és pedagógusai adtak kis műsort. Az átadást követően a jelenlévő meghívott vendégek megtekintették a korszerű, minden igényt kielégítő intézményt.

Az eseményről szóló képriportunk ITT tekinthető meg. 

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)