(Fotó: Kéty község facebook)

A Barsi Református Egyházmegyében a magyar kormány hathatós támogatása és a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház koordinálása mellett jelentős intézményi beruházások valósultak meg az egyes egyházközségeknél. Március 22-én Léván Forrás Református Bölcsőde néven új intézményt avattak, ugyanaznap adták át a kétyi egyházközség fenntartásában lévő oktatási intézmény új épületét. Mindkét beruházás a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretei között valósult meg.

„Boldogsággal tölt el, hogy egy szép, új épülettel gazdagodott a községünk. A tetszetős épület falunk egyik dísze, üde színfoltja lett” – kezdte a nyilatkozatát Farkas Attila, Kéty polgármestere.

Mint hozzátette: az új létesítmény mintegy 800 négyzetméter alapterületű. Az önkormányzat a képviselő-testülettel közösen támogatta az építkezést. Mindent igény kielégítő épületről van szó – foglalta össze a falu vezetője.

Az épületet a református egyház által fenntartott oktatási intézmények, az óvoda és az alapiskola foglalták el.

Az épületben az óvoda, valamint a teljes szervezettségű alapiskola alsó tagozatos osztályai kaptak helyet.

Mindehhez tágas étkező és egyéb helyiségek is tartoznak.  A kor követelményeinek megfelelő modern konyhához nyolcvan főt befogadó étterem kapcsolódik. Az épület udvarán egy új játszótér is épült. Az alapiskola felső tagozata maradt a korábbi helyén.

(Fotó: Kéty község, facebook)

Az új létesítmény helye adott volt. A kétyi református templom és a parókia mellett, az egyház tulajdonában lévő telken épült fel. Ezen a földterületen egykor szintén az egyház által fenntartott iskola állt. Az építkezés 2020 szeptemberében kezdődött, s 2021 novemberében fejeződött be.

Mint a polgármester elmondta: az egyházi tanintézmény eddig az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokban működött, s most a beruházásnak köszönhetően saját ingatlanba költözhetett.

Ft. Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Egyház püspöke a kétyi fejlesztésekkel kapcsolatban megjegyezte: a második világháború óta nem látott gyarapodásnak lehetünk tanúi az egyházon belül.

„Új intézmények létesültek, modern létesítmények épültek, valamint megszépültek az egyházközségek által fenntartott intézmények. Mindez a gyarapodásunkat és megerősödésünket szolgálja” – tette hozzá.

A megüresedett egykori óvodaépülettel kapcsolatban Farkas Attila elmondta: már a beruházás kezdetekor keresni kezdték az ingatlan további hasznosításának lehetőségét, s az idősek ellátására szakosodott civil szervezet kezdi meg hamarosan a működését az épületben.

A Barsi Református Egyházmegyében három egyházközség tart fent oktatási intézményt. A kétyi mellett 2019 szeptemberében adták át a zselízi Mózeskosár Református Bölcsődét, s tegnap a lévai Forrás Református Bölcsődét.

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)