Ft. Géresi Róbert a lévai református templomban (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A magyar kormány hathatós támogatásának köszönhetően a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház intézményrendszere jelentősen gyarapodott. Egyházközségi fenntartású tanintézmények sora jött létre Felvidék-szerte a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programnak köszönhetően. Legutóbb a hét elején adták át a Kétyi Református Egyházközség által működtetett tanintézmény új épületét, valamint a lévai gyülekezet új intézményét, a Forrás Református Bölcsődét.

A Felvidék.ma a lévai ünnepélyes átadó után az intézményi gyarapodásról, a lelki megerősítésről, az identitás megtartásáról is kérdezte ft. Géresi Róbertet, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökét.

A kétyi és a lévai református egyházközség is egy új és modern épülettel gazdagodott. Emellett számos gyülekezet gyarapodott. Miként értékeli az elmúlt évek fejlesztéseit?

A hét évvel ezelőtt indított Kárpát-medencei óvodafejlesztési program egyházunknak hatalmas előrelépést jelentett. A programnak köszönhetően huszonnégy intézmény jött létre a Felvidéken. Történelmi értelemben vett, nagy léptékű támogatásról van szó. A második világháborút követően az egyházunk mások mellett elveszítette az oktatási intézményeit is. A rendszerváltást követően ezen intézményeket nehezen tudtuk újraindítani. A magyar kormány ebbéli támogatása hatalmas lehetőség számunkra.

Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

Jelenleg ezerhetven gyermek számára tudunk elhelyezést biztosítani az intézményeinkben. Mindez jelentős hozzájárulás a református egyház részéről a felvidéki magyarság megmaradásához. Nagyon hálásak vagyunk, hogy mindez megvalósulhatott. S reménykedünk, hogy be tudják tölteni mindazt a küldetést, amiért létrejöttek.

A Barsi Református Egyházmegyében az elmúlt időszakban három jelentős fejlesztés történt. Miként indult el a program?

A program kezdeténél tizenkét helyszínben gondolkodtunk. Ezek többsége központosított gyülekezeti hely volt, javarészt városokban. Ennek érdekében egy felmérést is végeztünk az egyházmegyéinkben, melynek alapján örömmel tapasztaltuk, hogy több közösség is jelentkezett. Alulról jövő kezdeményezés volt. A fejlesztés előtt a gyülekezeteknek bizonyos kritériumrendszernek kellett megfelelniük.

Grezsa István, Géresi Róbert, Kassai Gyula a bölcsőde ünnepélyes átadóján (Fotó: Pásztor Péter/Felvidék.ma)

A létrejött intézmények gyűjtőközösségek is lesznek, ahová be tudják hozni a szülők a gyermekeiket.

Számos beindított intézmény már több éve működik. Milyen a szülők visszajelzése, milyenek a tapasztalatok az új intézményekkel kapcsolatban?

Nagyon sokat számít az, hogy milyen közegben van az adott intézmény. Vannak olyan intézményeink, ahol túljelentkezés van, itt várólista van, annyian érdeklődnek. Más településeken egyelőre felfutóban vannak az intézmények, hiszen nem könnyű egy intézményt beindítani. Tapasztalataim szerint néhány éves – két-, hároméves – felfutási idővel kell számolnunk. Így az ezer feletti létszámot tovább tudjuk növelni.

(Pásztor Péter/Felvidék.ma)