(Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

Nagyszerű az időzítés, hiszen az éppen folyó futball Európa-bajnokság idején, június 19-én avattak táblát az Aranycsapat zseniális játékosának, Zakariás Józsefnek, születése 100. évfordulója alkalmából az egykori alma materében, a budafoki Kossuth Lajos Általános Iskolában, ahol diákéveit töltötte. 

Az emléktáblát a budafoki Kossuth Lajos Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, az Aranycsapat Testület és a felvidéki Kárpátia Sport Polgári Társulás állíttatta és Túri Török Tibor Podmaniczky-díjas keszthelyi szobrász, alkotóművész, író az emlékplakett alkotója.

A méltó és sok emléket idéző rendezvényen az iskola igazgatónője, Rákosné Varga Edit Pallag Györgynek, a  Kárpátia Sport Polgári Társulás  elnökének  mondott köszönetet, utalva arra, hogy az emléktábla ötlete, annak elhelyezése és az ünnepség társszervezése mind hozzá kötődik.

Kifejtette, hogy

míg Zakariás József születésének 100., az iskola fennállásának 120. jubileumát ünneplik ebben az évben.

Ugyanakkor elmondta, hogy fontos a gyerekek elé méltó, hiteles és követendő példaképeket állítani, ezért nagy öröm volt számukra, amikor a kierjedt kutatómunka eredményeképpen felfedezték Zakariás Józsefnek az intézményhez való kötődését.

A megemlékezők (Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

A megható ünnepségen jelen voltak Zakariás József gyermekei, Zakariás Tamás és Zakariás Ágnes, illetve az unoka, Zakariás József, akiknek arcáról megilletődöttséggel teli büszkeség sugárzott.

Zakariás Józsefnek Budafokon indult a pályája, 12 évesen, azonban 20 évesen már az első osztályban játszott és 1947-ben volt először A-válogatott, az Albániát legyőző (3:0) csapatban szerepelt. Alapembere volt Sebes Gusztáv csapatának, remek társa, klasszis kiegészítője volt Bozsik Józsefnek. Ám nemcsak kitűnő futballista, kitűnő tanuló is volt, és számos szónoki feladatot bíztak rá.

Mint arról az igazgatónő beszámolt, Zaki különleges örökség és különleges minta, egy példakép, akire felnézhetnek a jelenkori gyerekek. A közös nemes cél, a méltó emlékezés és örökség megőrzése összehozott sok diákot és pedagógust is az általános iskolában.

(Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

A Felvidék.ma hírportál kérdésére, hogy miért tartotta fontosnak az emléktábla avatását, Pallag György, a Kárpátia Sport elnöke elmondta:

„Mivel az egyesületünk az Aranycsapattal foglalkozik, és megemlékezik az évfordulókról, fontosnak tartottuk, hogy a Zakariás József 100. születésnapján megemlékezzünk róla is, és ezt az ünnepséget egybe tudtuk kötni azzal az iskolával, ahova ő 1935-től 1939-ig járt, itt tanult, ebben az épületben.”

Pallag György szerint Zakariás József életének máig szóló üzenete az, hogy egyértelműen egy példakép, végig lehet kísérni az egész életét, milyen szorgalmas ember volt, tökéletesen kidolgozott mindent, megbízható volt, nemcsak a sport területén, hanem az irodalomban is, és mindenféle társadalmi rendezvényeken.

(Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

Az emléke arra kötelez, hogy felkutassuk gyökereinket, ezzel kapaszkodót adva a fiataloknak. Őbennük az erő, a jövő, őbennük van a kreativitás, emelte ki Pallag György.

Az Aranycsapat tagjának emléket állító tábla avatása magától értetődően adta a kérdést: milyen eredményre számít a mai Németország–Magyarország csoportmérkőzésen? Mint mondta:

„Optimista vagyok. Ha ott a szív, akkor lehet egy nagyon sikeres eredmény, hiszen mindenki legyőzhető. Ugyanis negyven évvel ezelőtt mi voltunk az esélyesek, és a németek nyertek. Legyen ez ma este fordítva.

Az emléktáblát megáldotta Hokker Zsolt, a Budafoki Evangélikus Egyházközség lelkésze, Ailer Gáspár, a Budafok-belvárosi Szent Lipót Plébánia plébánosa, és Halász Attila, a Budafoki Baptista Gyülekezet lelkipásztora.

(Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

Az ünnepség színvonalát emelte az iskola diákjainak és pedagógusainak kulturális műsora.

Az emléktábla ünnepélyes átadásán jelen volt többek között Hideghéthy Andrea, a felvidéki Szövetség a Közös Célokért ügyvezető igazgatója és Zink Vass Nóra, a Magyar Szövetség országos titkára is.

Pallag György és Hideghéthy Andrea az ünnepségen (Fotó: Németh Tímea/Felvidék.ma)

(Németh Tímea/Felvidék.ma)

Az eseményen készült képek Rákos Csaba Ferenc felvételei: