47934

Sikerekben és kudarcokban is volt része a magyar és szlovák csapatnak a Zürichben zajló atlétikai Európa-bajnokság első két versenynapján. A 800 méteres síkfutás előfutamaiból a magyar Kazi Tamás és a szlovák Jozef Repčík is az elődöntőbe jutott. Pars csütörtökön mutatkozik be.

A szlovák középtávfutó Repčík az utolsó előfutamban a harmadik helyet szerezte meg 47, 90-el, amitől tud sokkal jobbat is, ezúttal azonban – mint azt a futam után nyilatkozta – nem kellett többet kiadnia magából. A magyar Kazi sem szeretett volna semmit a véletlenre bízni, ezért saját futamában gyorsan az élre állt, és hatszáz méterig ő diktálta a tempót. A finisben azonban hárman is lehajrázták, így nem egyenes ágon, hanem 1:48.05-ös időeredményével jutott be az elődöntőbe.
A magyar csapat legfájdalmasabb eredménye diszkoszvetésben született, Kővágó Zoltán 37 centivel maradt el a tizenkettes döntőtől (két éve bronzérmet szerzett az EB-en). Jól dobott, igaz egy másik versenyszámban, Zsivóczky Attila, aki szép lassan melegedett be a férfi tízpróbázók versenyében. A magyar atléta súlylökésben megközelítette, diszkoszban pedig meg is döntötte egyéni legjobbját, ahogyan a mai 110 méteres gátfutásban is, így 37 éves versenyző hét szám után a 21. helyen áll.
Remek eredménnyel zárt a női tízezer méteres síkfutás tegnapi fináléjában a magyar Papp Krisztina, aki sokáig az ötödik helyen állt, s végül a kilencedik helyen ért célba. Itt az Európa-bajnoki címet a brit Jo Pavey szerezte meg.
A férfi gyaloglók 20 kilométeres versenyszámában, ahol Angel Lopez személyében spanyol Európa-bajnokot avattak, Anton Kučmín a 20., Patrik Spevák a 28., a magyar Helebrandt Máté a 25. helyen végzett.
Könnyedén jutott be a női kalapácsvetők döntőjébe Martina Hrašnová, aki 2012-ben Helsinkiben már megtapasztalta, milyen érzés Európa-bajnoki dobogón állni. A szlovák veresnyző két évvel ezelőtt második lett.
Nem jutott viszont be a fináléba a távolugró Jana Velďáková, valamint száz méteren Alexandra Bezeková és Lenka Kršáková, ahogyan Lucia Klocová sem 1500 méteren. A két magyar gátfutó közül is csak az egyik örülhet: Baji Balázs bejutott az elődöntőbe, Kiss Dániel viszont kiesett 110 m gáton.
A zürichi EB magyar szempontból leginkább várt eseményére, a férfi kalapácsvetés döntőjére a hétvégéig várni kell, az olimpiai bajnok és az Európa-bajnoki címet őrző Pars Krisztián azonban már csütörtökön bemutatkozik a szám selejtezőjében. A magyar dobóatlétát mindenki a döntőbe várja, nem alaptalanul, Pars ugyanis remek formában érkezett a kontinensviadalra: pár héttel ezelőtt magyar bajnoki címet szerzett és övé a világ idei legjobb eredménye is. Pars egyetlen ellenfele a lengyel Fajdek lehet, aki tavaly éppen a magyart megelőzve lett világbajnok.