Csoportkép a bazilika előtt (Fotó: Szabó László)

Július 31-én Esztergomban ünnepélyes keretek között nyitották meg a Felvidéki magyar egyházközségek VII. nyári táborát.

A tábor hagyományteremtő céllal szerveződött évekkel ezelőtt, Gyönyör László lelkipásztor korábbi három egyházközségének összefogásával. Azóta a lelkiatya szolgálati helye többször változott és a tábor mind programját, mind létszámát tekintve kinőtte kereteit, éaz Ipoly menti régió legnagyobb egyházi rendezvényévé vált.

A tábor több napon át biztosít lehetőséget a lelki feltöltődésre és a nyári kikapcsolódásra a 14-25 éves szlovákiai magyar katolikus fiatalok számára. Célja, hogy a fiatalok magyarságtudatukban és hitükben megerősödve, a nemzeti közösséghez tartozás élményét megtapasztalva térjenek haza lakhelyükre.

„Idén kétszáz fiatal részvételével terveztük meg a programokat, bár az érdeklődők száma ezen túlmutatott volna, de így is harminc felvidéki településről érkeztek a táborozók, kiegészülve az anyaországi szomszédos település, Dejtár fiataljaival. A tábor védőszentjének évekkel ezelőtt Szent II. János Pál pápát választottuk, akinek rendkívüli érzéke volt az ifjúság nyelvén szólni és az ő szellemiségében próbáljuk tartalmasan eltölteni a napokat” – mondta Gyönyör László lelkipásztor.

A tábor központjából, Ipolyhidvégből érkezett, közel 30 településről összegyűlt táborozó kis- és nagydiákot fogadta Potápi Árpád, nemzetpolitikáért felelős államtitkár, aki fővédnökséget is vállalt a tábor felett. Jelen volt még Völner Pál országgyűlési képviselő, államtitkár és Romanek Etelka a város polgármestere.

A polgármester asszony köszöntőjében röviden bemutatta a keresztény magyar állam bölcsőjét, Esztergom városát és felsorolta a magyar szellemiség azon nagyjait, akik szorosan kötődnek a királyi városhoz, mint Babits Mihály, Bottyán János vagy Szent István király, akinek útján kell nekünk is járnunk.

Potápi Árpád  és Lestyánszky Viktor (Fotó: Szabó László)

Potápi Árpád államtitkár köszöntőjében megemlítette, hogy a Nemzetpolitikai Államtitkárság 600 ezer forinttal támogatta e tábor megvalósítását, tudatosítva azt, hogy a felvidékiek 1918 óta a történelem legnehezebb időszakát élték meg bizonyos szakaszokban és napjainkban is. A hidakat építenünk kell, hogy magyarságtudatban erősödjenek a felvidéki magyarok, illetve a fiatalok is.

Völner Pál, a térség országos képviselője megemlítette, hogy 2010 óta, vagyis a nemzeti összetartozás napjának megjelenése óta ez az összetartozás egyre szorosabb kell, hogy legyen, az oda-vissza a kapcsolatok erősítésével. Mindszenty bíboros élete legyen példaértékű az ifjúság számára is.

„…az emberi lelkek között is sikerül hidakat építenünk”

Az ünnepi köszöntők után a vendégek és a táborozók megkoszorúzták a bazilika altemplomában Mindszenty József bíboros síremlékét. Itt elénekelték a Boldogasszony anyánk kezdetű éneket és a Himnuszt, majd programjuk tábornyitó szentmisével folytatódott a bazilikában.

Ezt követően megtekintették a történelmi Esztergom nevezetességeit, és Romanek Etelka polgármester asszony jóvoltából közös fagylaltozásra került sor. A folytatásban a délutáni órák már az Aquasziget élményfürdőben teltek. A tábor további napjain előadásokra, kiscsoportos beszélgetésekre, éjszakai szentségimádásra, az Euchariszt együttes koncertjére kerül sor, de a lelki programokon túl lesz sportnap és gyalogos zarándoklat a Hont-Tsitár kegyhelyre – tájékoztatott Rákos Szabolcs, a tábor vezetője.

Mindszenty József bíboros síremlékének megkoszorúzása (Fotó: Szabó László)

A táborvezető, aki az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) országos alelnöke, elmondta még, hogy „a Kereszténydemokrata Néppárt ifjúsági szervezetének életében hangsúlyos szerepet tölt be a határon túli magyarok segítése, az anyaországon kívül élő magyar közösségek támogatása. Ezért a tábor központja – a felvidéki Ipolyhidvég település – szimbolikus hely, hiszen korábban az Ipoly folyón átívelő híd kötötte össze a szlovák és magyar oldalt. Bízunk benne, hogy ez a híd hamarosan nem csak kőből újul meg, de az emberi lelkek között is sikerül hidakat építenünk a magyar-magyar és magyar-szlovák testvéri kapcsolatokban, mert csak egymást segítve, szeretetben érdemes élnünk.”

A nyitó ünnepségen jelen volt Lestyánszky Viktor, Ipolyhidvég polgármestere is, aki a község nevében is elhelyezte koszorúját a Mindszenty kápolnában.