Országos és régiós szinten is eseménydúsnak bizonyult az elmúlt esztendő. De vajon hogyan értékelik a 2007-es évet a komáromi régió polgármesterei, illetve mit várnak az idei évtől? A Delta körképéből ezt is megtudhatják olvasóink.

BAJCS – Virágh Ottó
Nem szívesen közlöm a faluban fennálló helyzetet. Nem örülünk annak, hogy Komárom Városi Hivatala ide lakoltatta ki nem fizető polgárait. A 2008-as évben azon munkálkodunk majd, hogy ezek a lakosok visszaköltözzenek a városba. Persze történtek pozitív változások, de mindezek elenyésző sikerek ehhez a negatívumhoz képest.

KESZEGFALVA – Toma Tibor
Elindítottuk a bérlakások építését, várhatóan 18 lakásegység épül fel idén. Megindult a kanalizáció felújítása mintegy 192 milliós beruházás értékében. 2008-ra sok mindent tervezünk: a kultúrház, az iskola, a futball stadion és a világítás felújítását. Minden az állami támogatástól függ majd.

HETÉNY – Lucza Sára
Mindenképpen pozitívan tudom csak értékelni a 2007-es évet, rengeteg beruházást indítottunk el. A legnagyobb sikernek a két lakásegység megépülését tartom, hiszen egy 21 millió koronás beruházás egy ilyen kis falu életében mindenképpen nagy teljesítménynek számít. Ebben az évben újra próbálkozunk a másik két lakásegység felépítésével, így újabb 24 családnak biztosíthatunk lakhatást.

VÁGFÜZES – Forró László
A jövőre nézve nagy terveink vannak. Szeretnénk felújítani a kultúrházat, a focipályát, a községháza épületét. Az egykori iskola épületében pedig rekreációs központot tervezünk. Ezeket a beruházásokat Európai Uniós alapokból szeretnénk tető alá hozni.

KOLOZSNÉMA – Szalay Rozália
Nem tartozott a legsikeresebb évek közé a tavalyi, ugyanis hiányoltam az EU-s pályázatokat, nem tudtuk pontosan, hogy milyen projekteket készítsünk, azokat hová nyújtsuk be. Nem volt meg a kellő információáramlás, az állam sem tett sok mindent a kis falvakért. Legnagyobb sikerünk, hogy önerőből felépítettük a nyugdíjasotthon melletti panziót. A Nyugat-szlovákiai Vízműveknek köszönhetően pedig megépült a víztisztítónk. Remélem, hogy a 2008-as év első negyedében kiírják a pályázatokat. Mi már több projektet is elkészítettünk. Szeretnénk a középületeket és az utakat felújítani, a faluban lévő tavat pedig revitalizálni.

NAGYKESZI – Csóka Lajos
Jó év volt a 2007-es, hiszen felszenteltük a kápolnánkat, sikeresen elkészítettük azokat a projekteket, melyek várhatóan 2008-ban meg is valósulnak majd. Betartottuk a költségvetést, rendberaktuk a községi hivatal pénzügyi helyzetét, plusszal kezdtük az évet. Bízom benne, hogy az idén pályázataink megvalósulnak. Szertnénk az idősek számára garzonlakásokat építeni, ahol az ápolásuk is biztosítva lenne. Ezenkívül szeretnénk kialakítani egy műfüves sportpályát.

KOMÁROMFÜSS – Kardos Emil
Mindenképpen pozitívan értékelem az elmúlt évet, mert amit a képviselő-testülettel elterveztünk, az megvalósult. Megindult a bérlakások építése. Igaz, az EU-s pályázatok csúsztak egy évet, mert nagy részüket nem írták ki. Szeretnénk, ha ezek a projektek ebben az évben megvalósulnának. Elsősorban a falu infrastruktúráját javítanánk, az úthálózatot, a közvilágítsát, a falu főterét.

SZILAS – Vajlik Gyula
A tavalyi évben sok mindent sikerült megvalósítanunk, elsősorban elkészült a falu gazdasági és szociális fejlesztésének programja, mely szükséges ahhoz, hogy EU-s alapokra pályázhassunk. 2007-ben kitakarítottuk és rendberaktuk a halastó környékét. Megoldottuk a világítást, így este is korcsolyázhatnak a tavon. A falu egyéb részeit is szépítettük, fákat ültettünk, parkosítottunk, a játszótereket felújítottuk. Beléptünk a Leader-programba. A következő évtől sokat várunk, remélhetőleg beindulnak a projektek. Célunk egy ekoudvar létrehozása, a kanalizáció és a főutca felújítása. Csatlakozni szeretnénk az Emberek a fákért, fák az emberekért programhoz. Létre akarunk hozni egy kisközségi erdőparkot. Készülünk az euro bevezetésére. Nagyon örülünk annak, hogy Szlovákia csatlakozott a schengeni övezethez, így még könnyebben tarthatjuk a kapcsolatot testvértelepülésünkkel, Zalagyömrővel.

BÚCS – Szigeti János
A tavalyi évet a felkészülés jellemezte az EU-s pályázatokra, energiánk nagy részét az kötötte le, hogy elkészítsük a tervdokumentációkat. Átadtunk egy bérlakást a fiatalok számára, beindult a szennyvíztisztító állomás, rengeteg rendezvényt szerveztünk és folyamatban van a falu fejlesztési tervének elkészítése is. A hídverős falvak egyikeként nagyon örülünk annak, hogy csatlakoztunk Schengenhez. 2008-ban sok pályázatot szeretnénk benyújtani, reméljük, hogy sikeresek leszünk. Az idén lesz 800 éves a falu, így erre is nagy erőkkel készülünk.

IZSA – Sámson Ferenc
Kezdő polgármesterként kielégítőnek ítélem a 2007-es évet, a legfőbb előkészületek megtörténtek, elkészültek a tervdokumentációk. Egy utcát közművesítettünk, bevezettük a vizet, a gázt, valamint leaszfaltoztuk az utat. A jövőben szeretnénk felújítani egy négyes lakásegységet és egy ötöset építeni még hozzá, tervezzük a halottasház bővítését és a kultúrház felújítását.

DUNAMOCS – Asbóth Sándor
Nagyon nehéz év volt, sok minden nem úgy alakult, ahogy elterveztük, nem arra kaptunk támogatást, amire kellett volna. Szeretnénk kiegyenlített költségvetést készíteni. Az első írásos emlék 1208-ból származik, mely említi a települést, így augusztusban nagy ünnepséget tervezünk. Mozgalmas év lesz az idei, sok pályázatot szeretnénk benyújtani. A szennyvíz elvezetését igyekszünk megoldani, egy körzeti tűzoltószertár kiépítését is tervezzük, szeretnénk rekonstruálni a középületeket, várhatóan megkezdjük a kikötő létesítését és 1000 fát ültetünk ki.

PERBETE – Gellérthegyi László
Amit 2006-ban elkezdtünk, azt a tavalyi évben sikeresen lezártuk, átadtunk tizenkét bérlakást, kiépült az ivóvízhálózat és a szemétgyűjtő udvar. Vegyes érzéseim vannak a jövőre nézve. Nem hiszem, hogy nagyobb támogatásokhoz jutunk, még akkor sem, ha pályázunk. Bízom benne, hogy nem lesz igazam, mert sok mindent szeretnénk megvalósítani, újabb bérlakások építését, az utak és járdák rendbetételét.

CSICSÓ – Földes Csaba
Főleg önerőből valósítottunk meg a faluban bizonyos dolgokat, a pályázati lehetőségek nem mozogtak túl széles skálán. Természetesen optimizmussal tekintünk a jövőbe. Kérdés, hogy mire lesznek lehetőségeink, de reméljük, hogy nagyobbak lesznek, mint tavaly, több pályázatot írnak ki és több támogatáshoz jutunk.

MEGYERCS – Molnár Zoltán
Voltak jó és rossz dolgok egyaránt. A lakosok segítőkészségének hála sikerült javítani a tisztaságon, az óvoda és az iskola helyzetén. Beindult a bérlakásépítési program és a felújítások. Ez volt az első évem polgármesterként, így bízom benne, hogy a következő könnyebb lesz, nem lesznek kezdeti nehézségek.

KARVA – Duka Gábor
Ez volt az első évem polgármesterként, így ez tulajdonképpen gyakorlóévnek számít. Az elmúlt évet majd a lakosok fogják értékelni. Nagyon örülünk, hogy megindult a szabad határátkelés Lábatlanra, elkészült a Duna menti korzó és felpezsdült a falu kulturális élete. Remélem, hogy a következő év nem lesz rosszabb, több lesz a pályázati lehetőség.

LIPOVÉ – Pastír Jozef
A múlt évünk kicsit nehezebb volt, mint a többi, igyekeztünk törleszteni az adósságainkat, amikkel elmaradtunk, hiszen nagy kiadásaink voltak. Ebben az évben igyekszünk minél többet pályázni és támogatásokat elnyerni az EU-s alapokból. Elsődlegesen a falut szeretnénk szépíteni, főleg a központját.

MARCELHÁZA – Keszegh Béla
Finisbe ért a negyedik bérlakás ügye, kilenc lakás felépítését jelenti mindez, így összesen 45 családnak tudunk lakhatást biztosítani. Elkészültek az uniós projektjeink az általános iskola teljes rekonstrukciójára, a kanalizációra, a közvilágításra, a parkosításra, a mellékutak és a járdák rendbetételére. Többségét nem hirdették meg, így csúsztunk egy évet. De legalább mi is jobban fel tudunk készülni. A roma mizériát leszámítva jó évet zártunk, gazdaságilag is elfogadhatónak mondhatom. A jövőre nézve optimisták vagyunk, a nyolcas szám remélhetőleg szerencsét hoz.

NASZVAD – Haris József
A tavalyi évben egyrészt realizáltuk a megkezdett dolgokat, páldául a község központi útjait rekonstruáltuk, felépült az új buszmegálló. Másrészt rengeteg projektet készítettünk a két új üzem infrastruktúrájának kiépítésére, az alapiskola teljes rekonstrukciójára, egy új termálfuratra, a volt bölcsőde szociális otthonná átépítésére, a szennyvízcsatorna és egy hulladéktelep kiépítésére, bérlakás építésre. Ha a pályázatok kiírása megtörténik, akkor ezek mindegyikét be tudjuk nyújtani.

PAT – Németh Zoltán
Nem a legjobb évet zártuk, mert sok pályázatra hiába vártunk, nem írták ki azokat. Remélem, hogy most ez legkésőbb márciusig megtörténik, így több projektet nyújthatunk be. Csak így tudjuk növelni a falu lakosainak életszínvonalát. Várakozó állásponton vagyunk.

SZENTPÉTER – Jobbágy József
Nagyon várjuk azokat a pályázatokat, melyeket már decemberben ki kellett volna, hogy írjanak. Reméljük, hogy ez most januárban megtörténik, hiszen készen vannak a projektjeink. Ami a legfontosabb, hogy tervezzük két hatos bérlakás felépítését.

BÁTORKESZI – Sipos József
Az elmúlt évben konkrét beruházások nem voltak a faluban, inkább az előkészületekkel voltunk elfoglalva, elsődlegesen a telkeket rendeztük, hogy pályázhassunk. A mostani évre több elképzelésünk is van, például a a halottasház megépítésére, illetve a kanalizáció kiépítésére,. Biztos, hogy nem megy majd minden elsőre, így fontossági sorrendet állítunk fel.

DUNARADVÁNY – Púchovský Ľubomír
A 2007-es év főleg a projektek készítésével telt, sikeres évet zártunk. Az önkéntes polgárőrség és az önkéntes tűzoltóság számára kaptunk egy terepjárót. Létrehoztunk egy jó futballcsapatot, rengeteg sport- és kulturális rendezvényünk volt. Elkezdjük felépíteni a bérlakásokat, hogy minél több fiatal számára lakhatást biztosíthassunk. Felkészültünk az EU-s pályázatokra.

MARTOS – Keszegh István
Bízom benne, hogy ez az év sikeresebb lesz, mint a tavalyi, időben kiírják a pályázatokat. Tervdokumentációink készen állnak, csak a benyújtásra várnak. 2007-ben Magyarországtól kaptunk alapítványi támogatásokat, kulturális rendezvények megtartására. Önerőből csak a legszükségesebb dolgokat, apróbb javításokat tudtuk megcsinálni, például az utak lekövezését.

ÓGYALLA – Zemko Margit
Sikeres évet zártunk, rendeződtek a város vagyonjogi dolgai, sokat fordítottunk az oktatásügy fejlesztésére, a szlovák alapiskola egy multifunkcionális pályával lett gazdagabb. Gondot fordítottunk az infrastruktúrára, a felújításokra. Persze nem minden pályázatunk volt sikeres. Nagy gond, hogy nem sikerült rendezni az egészségügyi helyzetet, a jövőben azon leszünk, hogy ez megoldódjon.

VIRT – Kovács János
Jó év volt a tavalyi, egy nagyon sikeres projektet zártunk, a közterületek felújítása megtörtént. Elkezdtük a hosszú távú fejlesztési terv kidolgozását is. Nagy elvárásaink vannak a jövőre nézve, ami az EU-s pályázatokat illeti, hiszen több mindent szeretnénk megvalósítani.

CsallóközARANYOS – Varjú Éva
Nagy csalódás volt számunkra, hogy nem írták ki a pályázatokat, így elmaradt például az iskola rekonstrukciója, a napköziotthon átépítése. Ami igazán sikeresnek mondtható a tavalyi évben, az a bérlakások átadása volt. Projektjeink készen állnak, reméljük, hogy idén megvalósulnak az elmaradt pályázatok, sikerül átépíteni az iskolát, annak konyháját, az óvodát, szeretnénk, ha megépülne az ökoudvar és a gyermekpark is.

GÚTA – Horváth Árpád
A 2007-es év után elmondhatom, hogy a város “sínen van”, nincs adósságunk, hitelképesek vagyunk, sok beruházás megvalósult, fejlesztettük az iskolákat, felépült tizenkét szociális lakás, elkészült a temető felé vezető út felújítása, ezenkívül apróbb javítások, újítások is megvalósultak, játszótér épült. Különösebb baj, gond nem volt. A jövőben mindenki az EU-s pályázatokra vár, nálunk is prioritást élveznek a projekt- készítések. Szeretnénk minél több pénzt nyerni ezeken a pályázatokon. Saját erőből is igyekszünk minél több dolgot megvalósítani a lakosok számára, így egy egészségügyi központot, egy szabadtéri színpadot…

MADAR – Vanek Ferenc
Sajnos a falu nem részesült állami támogatásban tavaly. Önerőből az összes útról eltüntettük a kátyúkat, rendberaktuk a kultúrház tetőszerkezetét. Mindezt a tartalékalapból sikerült megvalósítani. A jövőben még nagyon sok a tennivaló a kultúrház tájékán, hiszen egy negyvenéves épületről van szó. Szeretnénk kicserélni az ajtókat, az ablakokat, jó lenne otthonosabbá tenni. Gyakorlatilag egy kulturális központ kiépítését tervezzük. A halottasház tetőszerkezetét is fel kell újítanunk. Az idei évben hároméves kapcsolatunkat szeretnénk szorasabbra fűzni Koccsal. Aláírjuk a testvérvárosi szerződést. Remélhetőleg így közös erővel is pályázhatunk és még sikeresebbek leszünk.

NEMESÓCSA – Komjáti László
Soha rosszabb évünk ne legyen. Felépült két hat lakásos bérház, egy szabadtéri színpad, elkészült az internetes helyiség. Idén tervezzük az ökoudvar kialakítását, az iskola fűtési rendszerének kiépítését, a kanalizációs és a szennyvíztisztító rendszer megvalósítását. Tervezzük a helyi utak javítását is.

ÍMELY – Tyukos Ferenc
Sok sikert könyvelhettünk el a 2007-es évben, ugyanis saját erőből kialakítottunk egy szeperált hulladékgyűjtőt. Megtörtént az iskola konyhájának és laboratóriumának rekonstrukciója. Kialakítottunk egy biohulladéklerakó telepet. A nyugdíjasok számára elindítottuk az ebédkihordást. Beindultak az előkészületek egy tizennyolc lakásegységes bérház megépítésére. Sikeresen aktivizáltuk a faluban működő szervezeteket, a falunapunk is remekül sikerült. Szépítettük a falut, parkosítottunk. Csökkent a munkanélküliek száma. Sok tervünk van az idei évre, szeretnénk öszszevonni az óvodát és az iskolát, és rekonstruáljuk ez utóbbit. Új formát kívánunk adni az idősek gondozásának, egy professzionális ápoló bevonásával. Projektet készítünk a szociális szolgáltatások házának létrehozására. Tervezzük a pihenőzóna kialakítását és a kultúrház energiatakarékos átépítését…

IFJÚSÁGFALVA – Császár Etelka
Nem voltak nagyobb volumenű beruházások a tavalyi évben. A szükséges javításokat és karbantartásokat természetesen elvégeztük. Vettünk egy szolgálati autót a községi hivatal számára. Igyekeztünk minél több pénzt összegyűjteni, hogy sikeresen részt vehessünk az EU-s pályázatokon. Benyújtottunk egy kérvényt a faluközpont rekonstrukciójának projektjére. Szeretnénk az idei évben felújítani a községi hivatalt és a kultúrházat. Mivel az iskola és az óvoda épülete üresen áll, oda egy nyugdíjaspanziót tervezünk. Igyekszünk majd kihasználni az agroturisztika nyújtotta lehetőségeket és idén már mi is tervezzük, hogy falunapot szervezünk.
– sárai-

Bogya – Ravasz Ödön
Minden idők legnagyobb beruházását hajtottuk végre kisközségünkben, hiszen karácsony előtt 12 családot tettünk boldoggá azzal, hogy beköltözhettek a korszerű bérlakásokba. Ebben az évben minden igyekezetünkkel azon leszünk, hogy elkészítsük az utak és járdák, valamint a községi hivatal épületének rekonstrukciós tervdokumentációját. Benyújtjuk a kellő pályázatokat, aztán majd meglátjuk…

Bogyarét – Kucsera Imre
A tanyavilág lakóinak óriási sikere, hogy a tavalyi évben befejeztük a templom felújítását és felszentelését. Nem volt könnyű pénzt és támogatókat szerezni, de végül siker koronázta igyekezetünket. Ebben az évben az utak és járdák rekonstrukcióját terveztük be, valamint egy játszótér megépítését. A tervdokumentációkkal elkészültünk, sőt, a közeli napokban kézhez kapjuk az építési engedélyeket is. Amint arra megnyílnak a lehetőségek, benyújtjuk a pályázatokat az említett tervek megvalósításának finanszírozására. Innen kezdve, már nem a mi kezünkben lesz a “gyeplő”, de azért bizakodóak vagyunk.

Ekel – Fekete Iveta
A tavalyi év legnagyobb sikerének kétségkívül a 26 bérlakás átadását tartom, amelynek beruházási összege kishíján elérte a 33 millió koronát. Közben újabb 12, alacsonyabb kategóriájú lakás építését is megkezdtük, de további 8 lakás kialakításának lehetőségét is kérvényeztük az egykori posta épületében. Ezekkel együtt, községünkben 58-ra nő a bérlakások száma, amit egyetlen hasonló nagyságú település sem mondhat el magáról. Különösen büszke vagyok községünk sportolóinak eredményeire, főleg labdarúgó diákjainkra, akik a III. liga élvonalához tartoznak. Ebben az évben önerőből üzembe kívánjuk helyezni a művelődési központ egy részét, és átadni rendeltetésének a már említett 12 bérlakást. Természetesen, továbbra is nagy figyelmet szentelünk sportolóinknak, akik egyre nagyobb hírnévnek örvendenek határon innen és túl. Képviselőtársaimmal egyetemben, ebben az évben is mindent meg kívánunk tenni annak érdekében, hogy az ekeli polgárok büszkék lehessenek községükre úgy, mint az előző években, és hogy a jövőben is elmondhassák: Jó ekelinek lenni!

Gellér – Rácz László
Az előkészületek éve volt a tavalyi községünkben, tulajdonképpen megalapoztuk a 2007-2012 évekre szóló lehetőségeket az uniós pályázatok terén. Többek közt elkészítettük a közterületek komplex felújításának tervezetét, valamint újabb 16 bérlakás megépítésének tervdokumentációját. Amint megnyílik a pályázatok benyújtásának lehetősége, készen állunk megtenni a kellő lépéseket. Ezek a beruházások meghaladják a 40 millió koronát. Van remény a csatornázás megépítésére, de ez tulajdonképpen a Nyitrai Vízművek hatáskörébe tartozik, mi csak támogatásunkról tudjuk biztosítani a vállalatot. Ha ez is létrejönne, az már csak hab lenne a tortán!

Lakszakállas – Bartal András
Nagy sikerként könyvelem el a tavalyi esztendő tervezett beruházásainak végrehajtását, melynek keretében befejeztük a művelődési központ, valamint a sporttelep környékének felújítását. Elkészíttettük az ökoudvar, a halottasház környékének, valamint az iskola tornatermének, illetve ebédlő épületének felújítási terveit. Uniós pályázatot nyertünk a község területrendezési tervezetének elkészítésére, ennek nagy része készen van, a maradék ebben az évben készül el.
A 2008-as esztendőben megépítjük a Nyitrai utca és Fő utca közti, 200 méteres járdát, beépítjük a ravatalozó előtti területet a már említett tervdokumentáció alapján, elkészíttetjük a tervezett bérlakások tervdokumentációját, amelyet 2009-ben kívánunk benyújtani. Úgyszintén benyújtjuk a pályázatot az iskola rekonstrukciójának finanszírozására. Folyamatban van Nagymegyer és a környező községek csatornázási programja, készülnek a tervezetek, bár ennek megvalósítása rajtunk kívül megy majd, mi csak a szükséges segítséget tudjuk biztosítani, maga a pályázat és a megvalósítás az illetékes vízmű hatáskörébe tartozik.

Tany – Tóth Imre
A tavalyi év legfontosabb feladata a község pénzügyi helyzetének konszolidálása volt. Ezt sikerült végrehajtanunk, de közben átadtuk rendeltetésének az előző önkormányzat által megkezdett bérlakásokat is. Az idei évben különös figyelmet kívánunk szentelni sportolóink támogatásának, hiszen nálunk működik járásunk egyetlen női labdarúgócsapata, de a férfiak teljesítménye is állandóan javuló tendenciát mutat. Ezen felül elkészíttetjük a közvilágítás rekonstrukciójának, valamint egy többfunkciós épületnek a tervdokumentációját, amelyeket aztán az utána következő évben szeretnénk végrehajtani.

Delta