45820

Buzita 2014-ben lett Európai gólyafalu, s így 13-ra emelkedett azoknak a településeknek a száma, amelyek a Németországban székelő EURONATUR Alapítvány jóvoltából ennek a díjnak a tulajdonosai.

Az európai gólyafalvak képviselői évente találkoznak, mindig más-más helyszínen. Idén településünk, mint a társulás új tagja, szintén meghívást kapott erre a találkozóra, amely 2014. május 7. és 11. között valósult meg a spanyolországi Malpartida de Cáceres nevű településen.
45820 1A hazaiak képviselőjével május 7-én 17 órakor találkoztunk Madrid hatalmas Barajas nevű repülőterén. Már az első kézfogások, az első tekintetek elárulták, hogy jól fogjuk magunkat érezni. A többiek ismerősként üdvözölték egymást, hiszen Lengyelország, Szlovénia, Bulgária, Macedónia, Törökország, Magyarország, Németország, Svájc, Horvátország és Spanyolország képviselői már találkoztak az előző évek konferenciáin. A négyórás buszozás után, este kilenc órára érkeztünk meg a találkozó helyszínére, a 4500 főt számláló igazi gólyaparadicsomba, ahol a hazaiak baráti szeretettel fogadtak minket. Itt ismerkedtünk meg a konferencia főszervezőjével Carmen Domínguezzel, aki az egész találkozó mozgatója, igazi lelke volt. Az üdvözlővacsorát a település polgármestere, Alfredo Aquilera Alcántara nyitotta meg, aki a konferencia teljes időtartama alatt igazi spanyolos temperamentummal, vendégszeretettel velünk töltötte minden idejét. A konferencia nyelve az angol volt, viszont nagyon sokat beszéltünk magyarul, szlovákul, sőt felelevenítettük orosz nyelvtudásunkat is. Óriási előnyben voltunk, hiszen megértettük a lengyelek, horvátok, szlovénok, macedónok és bolgárok társalgását is. Az első szakmai délelőtt kezdetén az EURONATUR Alapítvány elnöke, Gabriel Schwaderer üdvözölte Buzitát az Európai Gólyafalvak Társulásában, majd felkért bennünket településünk bemutatására. Ezután mi is képes beszámolók, prezentációk segítségével ismerhettük meg a többieket, gondjaikat, lehetőségeiket és terveiket. A további napokban elismert egyetemi oktatók, pályázatvezetők, környezetvédelmi szakértők számoltak be a gólyákról és a gólyákkal végzett tanulmányaikról, munkájukról.
45820 2A szállásunk a központban egy kis panzióban volt. Izgalmasak voltak a közös ebédek és vacsorák, amelyek gyakran igazi gasztronómiai bemutatóhoz hasonlítottak. Megkóstolhattuk a hazai ételkülönlegességeket, s legalább 12 különböző helyszínen étkezhettünk a négy nap alatt. Az esti órákban különféle kirándulásokon vehettünk részt, jártunk a tartomány központjában Cáceres-ben, s annak történelmi városközpontjában, a helyi 16. századból származó templomban, múzeumokban, s gyönyörködhettünk a gólyákban! Malpartidában szinte nincs olyan ház, oszlop, tető, amelyiken ne lenne gólyafészek, s itt már kikeltek a kisgólyák is. A körforgalom közepén lévő kőoszlopon is gólyafészek áll. A másik „gólyaközpont” a településtől északi irányban kb.1 km távolságban található, ahol a gyönyörű naplementében több, mint 70 faoszlopot számolhattunk meg, valamennyi tetején gólyafészekkel. S az igazi csodával a harmadik napon szembesültünk, ez volt a harmadik „gólyaközpont”, Malpartida határában, déli irányba, ahol sziklákon fészkelnek a gólyák. Egy gyönyörű tó partján, hatalmas gömbölyű sziklákon, fészkeikben várják a kíváncsi turistákat ezek a kecses madarak.
Túránk alkalmával arra gondoltunk, hogy milyen szerencsések vagyunk, hogy eljuthattunk ide! Ha valaki egy spanyolországi utat tervezget kicsi az esélye, hogy éppen a gólyákat szeretné megnézni, s mi mégis úgy gondoljuk, hogy ilyen látványt és élményt egy tengerparti út sem adhat. A konferencia utolsó napján, a záró ceremónián minden település képviselőjét a színpadra szólították, s egy emlékplakettel jutalmazták. Büszkék voltunk, hogy Buzita képviselheti Szlovákiát ezen a rendezvényen, s reméljük, hogy pár év múlva mi is házigazdái lehetünk egy hasonló konferenciának.

Mohňanský Csilla, Felvidék.ma
45820 345820 445820 545820 645820 7
{iarelatednews articleid=”45216,45067″}