45793

A Kárpát-medencei Szeretethíd elnevezésű önkéntes segítségnyújtó akcióba idén Somorjától Királyhelmecig 69 felvidéki csoport kapcsolódik be, ami több mint kétezer önkéntest jelent – tudtuk meg Csiffáry Ildikótól, a Diakóniai Központ munkatársától.

Rácz Jolán, Diakóniai Központ igazgatója a Felvidék.mának arról is beszámolt, hogy az önkéntes programokat egy felvidéki megnyitóval kívánják elindítani. A megnyitót az alistáli református alapiskolában rendezik, ahol felolvassák a Szeretethimnuszt, amit rövid igemagyarázat követ, valamint szó lesz a Szeretethíd jelentőségéről és céljairól, kiemelve, hogy a Kárpát-medencei önkéntes segítségnyújtó akció legfőbb értéke a közösségépítés, a másik felé fordulás.
A Kárpát-medence református közösségeiben 2009-ben szervezték meg először a Szeretethíd elnevezésű önkéntes programot, s azóta évről-évre egyre többen gondolják úgy, hogy lehet tenni, sőt kell tenni önkéntesen közösségeinkért, gyülekezeteinkért, környezetünkért.
A Kárpát-medence több száz gyülekezetében több ezer személy gondolja idén is, hogy abból az erőből, tudásból, tehetségből, amit Istentől, mint teremtőtől kapott, abból mások javára, megsegítésére is fordít és önkéntesen, szabadidőt szánva egy-egy közös ügy előbbre vitelére, tesz valamit.
A Szeretethíd olyan segítségnyújtó akció, mely mindenkit vár, legyen akár korosodó, akár fiatal, egyháztag vagy világi ember, egészséges vagy éppen fogyatékkal élő testvérünk. A szervezők szeretnék, ha a Kárpát-medence minden területén munkálkodnának önkéntes csoportjaink azért, hogy segítsenek a rászorulókon, tegyenek környezetükért, mindeközben pedig érezzék jól magukat. A Magyar Református Szeretetszolgálathoz eddig összesen 14 697 önkéntes jelentkezett be, köztük a 69 felvidéki csoport is. Az alábbiakban pár gyülekezetnél érdeklődtünk, miképpen kapcsolódnak az idei Szeretethíd akciósorozathoz.

Somorja – Tejfalu
Mint azt már korábban közöltük a Somorjai Református Gyülekezet május 17-én a Tejfalusi Alapiskola javára és megsegítésére hirdeti meg a “Szeretet-Híd Somorja 2014″ programot, melynek keretén belül felújítják az iskola kerítését – kerítés-csiszolás és festés -, nagy színes betűket és számokat ragasztanak az épület homlokzatára, valamint a folyosó sarokcsempéit újítják fel. Mindenkit szeretettel hívnak és várnak, mert jót tenni jó!

Komárom, Marcelháza
Csiffáry Ildikó, a Diakóniai Központ koordinációs munkatársa a komáromi programokról elmondta: a komáromi református gyülekezet a nagykeszi reszocializációs központtal együttműködve gyermekjátszótereket, hintákat, mászókákat újít fel.
A Porte Polgári Társulás olyan önkéntes jelentkezőket toborzott, akik gondozott hajléktalanokkal összefogva bozótot irtanak majd a városban, az Eötvös utcai Alapiskolások pedig iskolájuk udvarán takarítanak és ovis társaikkal a belvárosban tesznek majd egy sétát.
Marcelházán a nemzedékek találkozása jegyében szerveződnek a programok – tudtuk meg Rácz Jolán marcelházi lelkésztől. Pénteken, május 16-án délelőtt hittanos diákok tanáraik kíséretében nyugdíjas pedagógusokat látogattak meg, majd felkeresték az ógyallai nyugdíjas otthon lakóit, akiknek ajándékot is vittek. Délután a diákok az elkopott, nehezen olvasható lelkészsírok feliratait javítják ki, végül pedig találkoznak a gyülekezet presbitériumával. Az egyes programokhoz csatlakoznak a marcelházi cserkészek is. (LM)

Zselíz, Sáró és Érsekkéty
Révész Csilla és Révész Tibor lelkészházaspár a Felvidék.ma-nak nyilatkozva elmondta a sárói és zselízi református gyülekezet az idén először kapcsolódik a Szeretethídhoz. A programban 40-45 ember korhatár nélkül és felekezeti hovatartozástól függetlenül vesz részt, azonban mivel ez a környezet szépítésére irányul, tehát kinti tevékenység, függ az időjárástól. Van olyan gyülekezet, amely már júniusra halasztotta, de mindenképp sort kerítenek rá, ha kedvezőek lesznek a föltételek. Elmondták még, hogy az benne a jó, hogy nem csak a ref. egyház vehet részt benne, hanem közösen szervezhetik más civil szervezetekkel, sok helyen a katolikus egyházzal – tudtuk meg a Révész házaspártól. (KÁ)
Érsekkétyi gyermekek időseket látogatnak meg – a Lévai járásból az Érsekkétyi Egyházi Alapiskola és Óvoda ezzel csatlakozik a Szeretethíd 2014 programhoz. A Felvidék.ma kérdésére Bohács Ildikó, az intézmény munkatársa és a programkoordinátora elmondta, harmadik alkalommal csatlakoztak a programhoz.
„Az időseket látogatjuk meg az otthonaikban. Szülők gyerekek és a tanárok közösen készítenek különféle süteményeket. A kis diákjaink képeslapokat is készítenek az időseknek. Mindamellett kis zenés-énekes programmal is készülnek” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak a koordinátor.
Mint megtudtuk, a sütést péntek délutánra tervezték be. Csoportokra osztva tanári és szülői felügyelet mellett szombaton látogatják meg a község idősebb lakóit. „Az idősek nagyon várnak bennünket, a gyerekek pedig nagyon készülnek. Mindenki nagyon örül, a gyermekek is szeretettel vesznek részt a programban” – tette hozzá Bohács Ildikó. (PP)

Rozsnyó
A Rozsnyói Református Egyházközség és Alapiskolája több alkalommal bekapcsolódott már a Szeretethíd programba, hogy a Sajó parti Athén valóban hidakkal legyen összekötve. Buza Zsolt, rozsnyói református lelkipásztor megjegyezte, a hidakat építeni csak szeretettel lehet.
„Pál apostol maga tanít minket arra, hogy ha szeretet nincs bennem, semmi vagyok. Sokszor kérdezzük egymástól, mi az, amit egymásért és környezetünkért tehetünk? Mi, akik valóban tudatosítjuk, hogy mi minden érték elveszett és kiveszett társadalmunkból, vegyük észre, hogy nincs nagyobb a szeretetnél. Nincs nagyobb annál, hogy két kezem, két lábam, szívem és lelkem más emberekért tehet. Ma, önzetlen szívvel, nem hivalkodva és nem kérkedve álljunk ki a szeretet mellett. Ne legyünk Senkik, hanem Neves Valakik, akik valamit nagyon szeretnének. Aki só és világosság akar lenni, az “jót, s jól” tegyen.
Mi, ha Isten segít minket, akkor diákjainkkal szemetet szedünk Rozsnyó város különböző pontjain. A gyülekezet pedig megszépíti környezetét, valamint elhunyt lelkészeinek és főgondnokainak sírjait teszi rendbe a városi köztemetőben. Éljen a szeretet bennünk és általunk” – mondta el a Felvidék.ma-nak Buza Zsolt. (BB)

Királyhelmec
Ugyanebben reménykedve szervezik meg és kapcsolódnak a Szeretethíd programba Királyhelmecen is. „Meglátásunk az, hogy a mi városunkban is vannak (talán nem is kevesen), akik egy jó ügyért szívesen áldoznak fel egy szabad napot, s adják közösségünkért tudásukat, erejüket, javaikat.
Korábban már két alkalommal is bekapcsolódtunk helyi fiatalokkal ebbe a programba. Egy évben a helyi idősek otthonába látogattunk el, egy másik évben apróbb festési munkákat, vagyis fizikai munkákat végeztek a fiatalok. Idén mind a kétféle feladatból kijut majd azoknak, akik május 16-án és 17-én kapcsolódnak a Szeretethídhoz Királyhelmecen” – tudtuk meg Molnár István királyhelmeci református lelkésztől.
Az egyik napon megintcsak a helyi idősek otthonába látogatnak el királyhelmeci református fiatalok és szolgálnak az idősek felé. Május 17-én, szombaton azonban fizikai munkavégzésre hívják a helyi református közösség tagjait. Éppen ezekben a napokban egy holland keresztyén építőcsoport is segít a királyhelmeci református gyülekezetnek egykori iskolaépületének rendbetételében, s így helyi „szeretethidasok” is a régi épület felújításánál, belső tereinek rendbetételénél segédkezhetnek.
„A napot, s így a Szeretethíd programot közös étkezéssel, együttléttel szeretnék zárni a királyhelmeciek – mondta el megkeresésünkre Molnár István királyhelmeci református lelkész, aki egyben az önkéntes munka a Szeretethíd szervezője is. (MV)

Az időjárás nem mindenhol volt kegyes a gyülekezetekhez. Több felvidéki településről is azt a hírt jelentették, hogy az esőzések után a szabadtéri programok – iskolaudvar rendbetétele, kerítésfestés, temető-, parktakarítás, szemétszedés – nem valósíthatók meg. De a tervezett program nem marad el egy vagy két héttel elhalasztották.

Felvidék.ma összeállítás
{iarelatednews articleid=”45570,45260,44575,41890,39785″}