48261

A tizenegyedik ardói falunapok alkalmával nyitotta meg kapuit a falu újrarendezett, felújított Tájháza. A klasszikus parasztház 1852-ben épült, majd 1885-bent átépítették, illetve felújították. Erről az egyik szoba gerendájába vésett évszám árulkodik. Eredeti tulajdonosa a Máté család volt. 1994-ben műemlékké nyilvánította a Műemlékvédelmi Hivatal és felújította a külső falait.
Ardó község önkormányzata először 2003-ban rendezett itt régiség kiállítást az első szobában majd fokozatosan a többiben is. Az évek alatt berendezték a kis parasztházat. 2013-ban a ház belső falai igényeltek javítást, újravakolást, amit a közhasznú munkások végeztek el.
Ezt követően Kupec Piroska, helyi nyugdíjas, aki szívén viseli a kis falu múltját és jövőjét, 2014 tavaszán újra gondolva berendezte az épületet Tájháznak.
Tőle nagyon sok érdekességet megtudhat az idelátogató vendég a tárgyak használatáról, történetéről. A nyugdíjas hölgy és segítői szinte életre keltették a kis parasztházat. A tájházban található sok szép és régi tárgy között egyik legérdekesebb az a szekrény, amely a mai napig őrzi a II. világháborúban a ház előtt felrobbant akna repeszeinek nyomait. A darabok a ház ablakát betörve vésődtek a szekrénybe. Több tárgyhoz is kötődik kis történet, melyet a helyiek ismernek, szívesen elmesélnek a látogatóknak.
„Az eddig ismert kis parasztházat szerettük volna életre kelteni, a benne látható kiállítást élet hűbbé tenni. A másik célunk pedig az volt, hogy az ide látogatóknak bemutathassuk a falunk múltját, történelmét. Ez úton szeretném megköszönni mindenkinek, aki valamilyen módon részt vett a kiállítás megvalósításában, hogy segített a községünk idegenforgalmi színvonalának növelésében.” – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Fábián Dániel polgármester.
A jelenleg megnyitott kiállítás egész éven megtekinthető. Bővebb információt a +421 58 7921 233-as telefonszámon kérhetnek. Az udvaron kemence is található, melyet évente legalább egyszer használatba vesznek. A rendezvények alkalmával benne készült péktermékek ízére sokáig emlékszik még az, aki megkóstolja. A legközelebb ezt szeptember 6-án tehetik meg, amikor is Lecsófesztivált tartanak a faluban. A fesztiválról az Eseménynaptárunkban is olvashat ITT>>>

Beke Beáta, Felvidék.ma
Ruhák is helyet kaptakA konyha berendezéseHázi szőttesekKinti munkák kellékeiKemence is van

{iarelatednews articleid=”47868,45767,42330,36911″}